cnc router için motor seçimi

Bende daha yüksek torklu motorlara bakmıştım. yaklaşık 200 dolar civarı. 25 dolar oldukça iyi :) Motor sürücü ve cnc kontrol ünitesi olarak hangi modeli almalıyım onuda söyleyebilirmisiniz

Hareketi aktaran sisteminizi bir kriko gibi dusunun madem vidali mil kullanicaksiniz. Benim makinemin ustune 70 kiloluk bir insan cikardim ve sikintisiz hareket sagladi motorlarim 3 amper nema 23 2.2nm

Tekrar merhaba. Yaklaşık 1 haftadır router elektroniği üzerine araştırma yapıyorum. Bir kaç motor buldum sizlerinde fikrini almak istiyorum. Öncelikle alüminyum için 300-590 oz-in ( yabancı forumları incelediğim için Nm cinslerini pek incelemedim ) yeterli olacağı söyleniyor. Bulduğum motorları sizinle paylaşmak isterim

nema 24 565 oz-in 4.2 A ( yaklaşık 4 nm )
http://www.ebay.co.uk/itm/361007855236?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK:MEBIDX:IT

nema 24 425 oz-in 4 A 3 Nm ( hemen hemen en yaygın kullanılanı bu ) bazı sitelerde bu motor nema 23 olarak gösteriliyor.
http://www.ebay.co.uk/itm/Nema-24-C...90889615175?pt=UK_Gadgets&hash=item5b02d62f47

ayrıca özellik olarak aynı ama fiyat olarak aralarında dağlar kadar fark olan sürücüler için ne diyorsunuz. Motora karar vermeden motor sürücülerine yönelmedim henüz.

CNC kontrol ünitesi olarak aslında USB ile çalışan bir sistem istiyorum. Malum paralel port hızı oldukça yavaş ama çok yaygın bir şekilde kullanılıyor. Siz hangisini önerirsiniz.

tb6600hg cnc controller

http://www.ebay.co.uk/itm/New-4-Axi...ial_Automation_Control_ET&hash=item51c105f680

400 khz usb cnc controller

http://www.ebay.co.uk/itm/3-Axis-US...ial_Automation_Control_ET&hash=item3cdc67ef0d

fiyatlara çok takılmayın. Şuan için düzgün bir kontrol ünitesi ve motor arayışı içerisindeyim. Almışken iyisi olsun istiyorum. Yarın bir gün sistem yetersiz gelsin istemem. Önerilerinize açığım.

bir kere alayim bitsin isi zordur.

Her iki motorda isinizi gorur gibi duruyor. Tasarimi yuksek kaliteli malzemelerden ve duzgun bir sekilde yaptiginizda motorlara sadece hareket icin gerekli guc dusecek direnc ile cok ugrasmayacaklar bu durumda motorlar yeterli gelecektir.

Surucu konusunda entegre suruculer yerine bir kontrol karti ve motorlar icin ayri suruculer almanizi oneririm. Forum'u okursaniz arkadaslarin bu sekildeki deneyimlerinin olumlu oldugunu goreceksiniz.

Kontrol karti olarak planet-cnc yada kflops oneririm. Mach3 destegi nedeniyle kflops cok tutuluyor. Diger kontrol kartlarina gore ciddi avantajlari varmis. ( hareketin planlanmasi , interpolasyon vs konusunda )

Parti parti dusunmeyin bence once mekanik aksami planlayin , sonra bunda kesilecek malzeme vs icin spindle sonra bu mekanigi tasiyabilecek motorlar sonra bu motorlar icin yeterli surucu ve kontrol karti olarak dusunebilirsiniz.

Keyifli asamalar bunlar , kolay gelsin

bir kere alayim bitsin isi zordur.

Her iki motorda isinizi gorur gibi duruyor. Tasarimi yuksek kaliteli malzemelerden ve duzgun bir sekilde yaptiginizda motorlara sadece hareket icin gerekli guc dusecek direnc ile cok ugrasmayacaklar bu durumda motorlar yeterli gelecektir.

Surucu konusunda entegre suruculer yerine bir kontrol karti ve motorlar icin ayri suruculer almanizi oneririm. Forum'u okursaniz arkadaslarin bu sekildeki deneyimlerinin olumlu oldugunu goreceksiniz.

Kontrol karti olarak planet-cnc yada kflops oneririm. Mach3 destegi nedeniyle kflops cok tutuluyor. Diger kontrol kartlarina gore ciddi avantajlari varmis. ( hareketin planlanmasi , interpolasyon vs konusunda )

Parti parti dusunmeyin bence once mekanik aksami planlayin , sonra bunda kesilecek malzeme vs icin spindle sonra bu mekanigi tasiyabilecek motorlar sonra bu motorlar icin yeterli surucu ve kontrol karti olarak dusunebilirsiniz.

Keyifli asamalar bunlar , kolay gelsin

Cevabınız için teşekkürler. Her motor için ayrı bir sürücü zaten almayı planlıyorum. Motorları direk cnc kontrol ünitesine bağlamak büyük bir risk. Planet-cnc de fiyatlar çok yüksek en ucuzu 99€+ kargo. Programı ücretsiz bulunuyor mu bilmiyorum ama programda 69€. Totalde ödeyeceğim oldukça fazla. Tabi eğer almak gerekiyorsa mecbur alacağız. Yani 40€ alıp işimi görmeyecekse üstüne birde başka bir ünite almak külliyen zarar olur.

Haklisiniz , benim planet'i tercih etme nedenim oncelikle adrej'in amator ruhlu bir profesyonel olusu. Diger yandan degisik uygulamalar icin kartin API'si olmasi nedeniyle kendi yaziliminizi gelistirme imkani sunmasi.
Farkli bir kart olabilir ama her deneme bir maaliyet anlamina geliyor. TB 'li modelleri forumda da cok kullanan arkadas var onlarin bir fikri vardir diye dusunuyorum.
Ote yandan 70 sterlin 90euro gibi yapiyor yaklasik. Planet ise yazilim ile birlikte 160euro yapiyor. Gerci mach3'un lisansini bu hesaplamaya almiyoruz.

TB kullanıcısı olarak ;Hız istiyorsanız TB uzak durun(lpt haberleşme)Bencede seçtiğiniz motorlar yeterli.2.2NM motorlarla aliminyum kesen arkadaşlar var forumda.Seçtğiniz 400Hz usb breakout güzel bence.4.2A lik ayrı ayrı sürücülerle süper olur .Her şey bütçeye dayalı birazda.Özellikle benim gibi hoby ciler için.

Hmm sanmiyorum. Daha dogrusu emin degilim.

Tereddutum su gcode interperation nerede yapiliyor ? Yazilim duzeyinde bilgisayar uzerinde mi yoksa kart uzerindemi. Eger kart uzerinde ise o zaman hiz onemli hale gelebilir diye dusunuyorum.

Ote yandan Hz olarak degeri onemli sanirim buda ulasilabilecek devir sayisini gosteren bir durum ( surucu ve motor destekliyor ise )

Pulse Input Frequency benim kullandigim surucude 300KHZ ancak kartin limiti 100HZ

25khz icin dusunelim. 25000 step olusturabiliyor. ( port basinami yoksa herbirinde mi bilmiyorum )

Step per unit ayarinda bir deger giriyoruz. Ornegin 1.8 derece motor icin bir dur 200 adim 1/16 microstepping ile 3200 adim yapiyor bir tur icin 1605'lik bilyali kullaniyor isek bu bir tur icin 5mm anlamina geliyor. Bu durumda bir mm icin 3200/5=640 step anlamina geliyor.

Bu hesaba gore 25000 / 640 = 40mm/s hizin uzerine cikamayiz demek. ( 1/16 micro stepping ile )

Ancak motorlarin speclerine gore hiz arttikca tork okadar cok dusuyorki bu hizlarda motor artik calismasi icin gerekli torku uretemiyor titremeye basliyor.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,257
Kullanıcılar
450,080
Son üye
Yusuf02p

Yeni konular

Geri