CNC ile Sıcak damga demiri işleme

Havya kullanmak lehim yapmak zorunda değilsin.3d printer nozzle kullandığımız 50w 12vdc ısıtıcı danda kullanabilirsin.

40W'ı var genelde tr'de. Sanırım 60W bile yeterli olmaz. Sonuçta ben deri değil ahşap üzerine yapacağım. Bir de işin hız yönü var. Yani ahşapta 60W uzun sürede belki damgayı yapar fakat uzun süre beklemesi logonun etrafına yanık yayılması yapabilir(tahminimce). Ama ısı yüksek olup hızlı bas-çek yapılırsa bu sorun olmaz diye düşünüyorum. Ne dersiniz?

Bu 3d printer ısıtıcının daha yüksek watlısı var mıdır acaba. Şöyle bağlantı parçası filanda varmış dişli. Direk bunu uygun prinç yapıp vidalardım.

Reprap.jpg_640x640.jpg

Bir alternatif de güçlü bir güç kaynağı varsa 1-2 adet 3D ısıtıcı + sıcaklık sensörü + Arduino ile ısı ayarlı da çözülebilir. Pirinç parçanın içine ısıtıcı için yuva yapılabilir.

Isıtıcıların 24 voltu da var diye hatırlıyorum. 12 V olursa bilgisayar güç kaynağı da kullanılabilir.

Resimdeki parça küçük, nozzle için.

Son düzenleme:
Doğru yahu 2 tane birleştirip kullanılabilir. Isı ayarı filan için bir modül yok mu 3d printer için. Direk hazır olsa...

220V 120W ve 250W

https://www.aliexpress.com/store/1981701/search?origin=y&SearchText=Heating+element

Description:
100% Brand new , never used
High heat transfer cartridge tube, 2 wires, corrosion resistant stainless steel heater.
It is widely used in heating metal mold, moulds and dies, hot mould core box,vacuum equipments, bolt heating element, high-temperature equipments, hot stamping, etc.
This high Quality single head electric heat pipe used for both ends of the wiring in not heating medium.

Link bende açılıyor.

Yukarıdaki resminizde ısıtıcının yanındaki sıcaklık sensörü.

Küçük tip Arduino ile çözülmesi gerekir. Sitesinde işinize yarayabilecek örnek programlar da vardır. 3D Reprap için Ramps 1.4 kartı ile de kullanılıyor. Yazılımları açık kaynak, incelerseniz ilgili bölümü kendinize uyarlayabilirsiniz. Bu kart da Arduino temelli.

Son düzenleme:
Link hatalı galiba. Sanırım termistorde gerekecek 100k. Bir de arduino ile kontrol. Haliyle bir de mini kutu vs..
https://learn.adafruit.com/thermistor/using-a-thermistor

İş uzamasın diye şimdi şu prinç işine bakıp elimdeki havyaya princi bakırla sıktırıp ne durumda yakıyor deneyeceğim. Duruma göre havya veya dediğiniz 3d printer şeysinden yapacağım.

Lazer işleme olayına giremediğimizden ahşap üzerine logo basmak için şu yüksek watlı havya + demir damga olayına girmek istiyorum. Tabi bunu benim CNC ile gerçekleştirebilirsem.

Motor 2.2kw hertz, makina şasem 15mm 7075 aluminyum, 20'lik raylar, 1605 vidali mil ve 2.2 nm step motorlarımla...

Bu havya ucundaki metali kendim işleyip yapmak istiyorum. Ne tipte bir metal bu ısı işi için uygundur? CNC'de hangi hızda nasıl işleyebilirim? tavsiyelerinizi bekliyorum.

il_fullxfull.500857530_g21d.jpg
bu havye yeterli 400c ısı garanti hatta aşabilir de.

220V 120W ve 250W

https://www.aliexpress.com/store/1981701/search?origin=y&SearchText=Heating+element

Description:
100% Brand new , never used
High heat transfer cartridge tube, 2 wires, corrosion resistant stainless steel heater.
It is widely used in heating metal mold, moulds and dies, hot mould core box,vacuum equipments, bolt heating element, high-temperature equipments, hot stamping, etc.
This high Quality single head electric heat pipe used for both ends of the wiring in not heating medium.

Link bende açılıyor.

Yukarıdaki resminizde ısıtıcının yanındaki sıcaklık sensörü.

Küçük tip Arduino ile çözülmesi gerekir. Sitesinde işinize yarayabilecek örnek programlar da vardır. 3D Reprap için Ramps 1.4 kartı ile de kullanılıyor. Yazılımları açık kaynak, incelerseniz ilgili bölümü kendinize uyarlayabilirsiniz. Bu kart da Arduino temelli.

Eletrikciden bi dene'de 220 lamba dimmeri (20-25 Tl.) alınır ısı kontrolü yapılır. Yooo ben yaparım derseniz gogle amca gerekli hizmeti (Devre şeması-parça listesi-nerden alınır, vs.vs.) esirgemiyor.

nozulu dışarda temizlemek için yedek ısıtıcı ve ısıtıcı bloku kullanacaktım ama elimde fazladan 12 v güç kaynağı olmadığı için 24 v bağlamam gerekti şuna benzer voltaj ayarlayıcı vardı elimde onunla bağlayıp 12 v düşürdüm 24 v nasıl olur acaba diye denemiştim aniden ısınıyor ama ömrü çok kısa oluyor ısıtıcının tabi
prinç bloğa ikitane ısıtıcı uç yuvası açılıp gerektiğindede voltaj düşürülerek ısıayarlanabilir.

https://tr.aliexpress.com/item/Spec..._1&btsid=0d2a333f-2c5e-4f18-be39-4df92d5418f0

elektriksiz olsa?
-biri kuyuya bir taş atar -

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri