CNC ile Sıcak damga demiri işleme

canerten

Paylaşımcı üye
Lazer işleme olayına giremediğimizden ahşap üzerine logo basmak için şu yüksek watlı havya + demir damga olayına girmek istiyorum. Tabi bunu benim CNC ile gerçekleştirebilirsem.

Motor 2.2kw hertz, makina şasem 15mm 7075 aluminyum, 20'lik raylar, 1605 vidali mil ve 2.2 nm step motorlarımla...

Bu havya ucundaki metali kendim işleyip yapmak istiyorum. Ne tipte bir metal bu ısı işi için uygundur? CNC'de hangi hızda nasıl işleyebilirim? tavsiyelerinizi bekliyorum.

il_fullxfull.500857530_g21d.jpg

pirinç gibi resimdeki metal.
bakır da olabilir.
bence pirinci deneyin işlemesi kolaydır.

Havyanın ısıtabilmesi için pirinç olamlı bakır oranı daha yüksek de oalbilir düşünüyorum.

pirinç o lehim yapması kötü ama yakması iyi olabilir o havye 60watt ısı ayarlı muhtemelen max.400 de...

Pirinç kullan abi. Ben 4 mm 2 pıçahlı bannah freze ile 1 mm 300 ilerleme ile işleyebiliyorum. :) :) Ama hem frezenin inceliği hemde parçanın daha hassas olması için kademeli işliyorum hep. Mesela 22 mm çapta delik işleyeceğim. Sırayla iç içe 21.5 mm - 21.8mm - 22mm çaplarında iç içe 3 daire çiziyorum. Böyle olunca ölçü daha hassas oluyor.

Bu arada verdiğim feedrate ve paso değeri benim makinenin gövde yapısından dolayı sıkıntı çıkarmıyor. Senin makine de 1 mm paso çok olabilir. Ayrıca kesme yağı yada mazot kullan işleme sırasında takımı zorlamaz.

Bunu daha çok deri vb markalamak icin kullanıyorlar, diğer durumlar için nasıl olur bakmak lazım.

eskiden büyük parçaları lehimlemek için ocak üzerinde ısıtılan bakır havyalar kullanılırdı. Bakır ısıyı daha iyi tutup yüksek ısıya çıkıyor diye biliyorum. Bakır olması mantıklı

Yok zaten bu damgayı yapıp satan prinç satıyor. Dolayısıyla prinçte ok'yiz. Nasıl bir uç kullanmalıyım. Tek flut? carbide?

pirinç olur o işte ama lehim yaparsan pirinç kanser eder...

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri