CNC metal işlemek için gerekli şase ve motor seçimi?

Plastik enjeksiyon olunca dikkatimi çekti. Bastığın parça nasıl bir şey abi ? Benim bildiğim klişe kaşe yapılan EVA denilen malzeme yada türevi esnek bir malzemeden yapılır. Neden metal klişe ?

Faruk enjeksiyon kalıbının içerisine sökülüp takılan markalar oluyor. mesela bizim enjeksiyon üretiminde aynı kalıptan yaklaşık 10 farklı marka için üretim yapıyoruz. her biri için kalıp yapacağına aynı kalıbın yazı kısmını sökülüp takılır bir klişe yapıyoruz onu değiştiriyoruz.

Faruk enjeksiyon kalıbının içerisine sökülüp takılan markalar oluyor. mesela bizim enjeksiyon üretiminde aynı kalıptan yaklaşık 10 farklı marka için üretim yapıyoruz. her biri için kalıp yapacağına aynı kalıbın yazı kısmını sökülüp takılır bir klişe yapıyoruz onu değiştiriyoruz.

Bir nevi sıcak baskı oluyor, kazıma veya kabartma gibi.

@KAYSERİ klişesi tampon transfer baskı olaylarında numaratör tarih vb basmakta olan.

Bunun yanısıra diğer husus ömür, plastik kauçuk klişe 500 baskı yaparsa metal 5000 yapabiliyor tabi maliyet ona göre değişiyor.

altta resimdeki makina'yı alm sigma profilden yaptım, xy 3 nm hibrit stepper servo z ekseni 2 nm stepper motor, spindle 2.2 kw hertz ve resimde de gorulduğu üzere 5mm kalınlığında siyah sac (dunyadaki en kaliteli çelikde ulkemizde uretiliyor ayrica belirteyim ) kesiyorum aylardır :)... kesici uc 2.21 mm karbür çelik kesme ucu dalma derinliği 0.2 mm kesme devri 11523 ve feed de 440
demek istediğim o ki makinayı sınırlarında zorluyorum ve şase komple aluminyum...
bir kilişeye 250 tl para istiyorlar yazık derim... bnm makinanın ölçüleri 1090*745 mm ihtiyacını görürse tüm teknik çizimler ve kesim gcode ları dahil sana ücretsiz göndereyim ... Ekli dosyayı görüntüle 41565Ekli dosyayı görüntüle 41564

birde video ekleyeyim ;

Merhabalar hocam öncelikle dünyada sizin gibi insanlar kaldığı için şükrediyorum, evet hocam eğer mümkünse projenizi gördermenizi isteyeceğim, 2metreye 1metre ölçülerinde bir cnc router yapmak istiyorum, temel olarak sigma profil gövdeli olacak, yarı hobi yarı iş amaçlı, kesmek istediğim en zorlu malzeme ise çok nadir de olsa maximum 4mm kalınlıkta sac, bunun dışında alüminyum ve tahta, plexiglass, plastik vb. yumuşak malzemeler. Yatak, motor spindle vs. seçimlerinde de usta görüşlerinizi almak isterim.Solidwork öğrenmeye başladım ve çizime başlıyorum bu hafta içinde, kafamda ki makine şu verdiğim linkte ki gibi birşey olacak:
http://maxmali.com/ripper-the-different-cnc/
yardımlarınızı bekliyorum hocam, teşekkürler.

Merhabalar hocam öncelikle dünyada sizin gibi insanlar kaldığı için şükrediyorum, evet hocam eğer mümkünse projenizi gördermenizi isteyeceğim, 2metreye 1metre ölçülerinde bir cnc router yapmak istiyorum, temel olarak sigma profil gövdeli olacak, yarı hobi yarı iş amaçlı, kesmek istediğim en zorlu malzeme ise çok nadir de olsa maximum 4mm kalınlıkta sac, bunun dışında alüminyum ve tahta, plexiglass, plastik vb. yumuşak malzemeler. Yatak, motor spindle vs. seçimlerinde de usta görüşlerinizi almak isterim.Solidwork öğrenmeye başladım ve çizime başlıyorum bu hafta içinde, kafamda ki makine şu verdiğim linkte ki gibi birşey olacak:
http://maxmali.com/ripper-the-different-cnc/
yardımlarınızı bekliyorum hocam, teşekkürler.

Madem verdiğiniz linkteki makineyi çok beğendiniz ben olsam makinenin planlarını satın alırdım. 36 Euro gözüküyor oda gün itibarı ile 250 TL yapar ki CNC'nin diğer parçalarının maliyeti yanında hiç bir şey.

Planları satın alırsanız bir çok gereksiz malzeme alımından,hata yapıp parça malzeme zayiyatından ve tasarım derdinden kurtulursunuz ki bu baya bir tecrübe ve saat demek.

Madem verdiğiniz linkteki makineyi çok beğendiniz ben olsam makinenin planlarını satın alırdım. 36 Euro gözüküyor oda gün itibarı ile 250 TL yapar ki CNC'nin diğer parçalarının maliyeti yanında hiç bir şey.

Planları satın alırsanız bir çok gereksiz malzeme alımından,hata yapıp parça malzeme zayiyatından ve tasarım derdinden kurtulursunuz ki bu baya bir tecrübe ve saat demek.

Çok beğenmedim hocam, bir kaç özelliği ve kullanılan belirli malzemeler dışında şlgimi çeken birşey yok, kafamdaki makinaya yakın olduğu için referans gösterdim, benim yapacağım makinenin köprü boyu daha kısa olacak, çalışma alanından herhangi birşey kaybetmeyecek, sadece daha az karşı kuvvet alması için, merak ettiğim şeyler şunlar,

yakın bir tarihte makineye 4. ekseni bağlayacak olursam herhangi bir kart değiştirme olmasını istemiyorum (bunun 2 farklı yolu var bildiğim kadarıyla), değiştirilebilir çark koymayı planlıyorum, yani kuvvet isteyen malzeme olduğunda çarkı değiştiricem hem daha fazla tork elde etmiş olacağım hem de fazladan hassasiyet elde etmiş olucam, bu işe yeni sardım ve çizimlere yeni başlıyorum, hali hazırda proje bulursam üzerinden fikir edinerek ve zaman kazanarak tamamlayacağım için hala bakınıyorum, bu makineyi kötü bir zamanda istedim aslında (dolar, euro malum) ama ne olursa olsun yapacağım.

CNC kartını baştan 4 veya 5 eksen alırsanız kart değişim derdiniz kalmaz.

Değiştirilebilir çark kısmını ise hiç anlamadım. 4. eksen için divizör mü planlıyorsunuz yoksa step motorların hareketini mile iletirken mi değiştirilebilir çarktan bahsediyorsunuz?

CNC kartını baştan 4 veya 5 eksen alırsanız kart değişim derdiniz kalmaz.

Değiştirilebilir çark kısmını ise hiç anlamadım. 4. eksen için divizör mü planlıyorsunuz yoksa step motorların hareketini mile iletirken mi değiştirilebilir çarktan bahsediyorsunuz?

Divizör 4 eksene geçersem gerekecek hocam, çark dediğiniz gibi hareketi mile aktarırken kullanacağımız çark, örneğin 1. çark 100mm çapta iken, 2. çark 200mm çapta olucak, 2 çarkıda ayrı ayrı sıfırlayıp değerlerini üstüne not edeceğim, değişme esnasında ise herhangi bir rotasyon yada şaşma problemi olmayacak, bilya sistemi için ise, çarkı motora ulaştırmadan önce 2 paralel bilyaya bağlayıp daha sonra motora ulaştırmayı düşünüyorum, motor zamanla oluşacak olan gerginlikten etkilenmesin diye, farkındayım üretim amaçlı düşünüldüğünde biraz saçma geliyor benim düşüncelerim ama çoğunlukla hobi amaçlı olacağı için bu şekilde olması içime siniyor.

Niçin bu değişime ihtiyaç duyuyorsunuz ki?

Çap değişimi pratikte ne işe yarayacak? (Güç-tork değişiminden bahsetmiyorum) Hatta çap büyümesi boştaki hızları yavaşlatacaktır.

altta resimdeki makina'yı alm sigma profilden yaptım, xy 3 nm hibrit stepper servo z ekseni 2 nm stepper motor, spindle 2.2 kw hertz ve resimde de gorulduğu üzere 5mm kalınlığında siyah sac (dunyadaki en kaliteli çelikde ulkemizde uretiliyor ayrica belirteyim ) kesiyorum aylardır :)... kesici uc 2.21 mm karbür çelik kesme ucu dalma derinliği 0.2 mm kesme devri 11523 ve feed de 440
demek istediğim o ki makinayı sınırlarında zorluyorum ve şase komple aluminyum...
bir kilişeye 250 tl para istiyorlar yazık derim... bnm makinanın ölçüleri 1090*745 mm ihtiyacını görürse tüm teknik çizimler ve kesim gcode ları dahil sana ücretsiz göndereyim ... Ekli dosyayı görüntüle 41565 Ekli dosyayı görüntüle 41564

birde video ekleyeyim ;

Merhaba,
ben de bu özelliklerde bir router yapmak istiyorum. Kesim dosyalarını, kullandığınız malzeme boyları ve özelliklerini bana da gönderebilir misiniz? teşekkürler