CNC Eksen kaçırma ve Z ekseni sorunu

kalibrasyon denen konu
CNC uzmanı M.KÖSE kardeşimizin çok güzel bir çalışması var
soru cevap bölümüne bir göz at istersen
http://www.ugrasi.com/

Tamam hocam şimdi incelemeye başlicam. Teşekkür ederim. Bu makinayı geçen sene aldım bi arkadaştan ve kullanmak için pek fırsatım olmamıştı. Ama bu aralar yeniden başlamaya karar verdim. Makinanın komple bakımını yapmak istiyorum. Vidalı miller için V40 yağı uygunmudur. Uygunsa bu yağı nerelerden bulabilirim. Kabloları da yenilemek istiyorum. Kablo seçimim ne olmalı. Kesit önemlimi? (Step motorlar için)

Tamam hocam şimdi incelemeye başlicam. Teşekkür ederim. Bu makinayı geçen sene aldım bi arkadaştan ve kullanmak için pek fırsatım olmamıştı. Ama bu aralar yeniden başlamaya karar verdim. Makinanın komple bakımını yapmak istiyorum. Vidalı miller için V40 yağı uygunmudur. Uygunsa bu yağı nerelerden bulabilirim. Kabloları da yenilemek istiyorum. Kablo seçimim ne olmalı. Kesit önemlimi? (Step motorlar için)

Step motor kabloları için aşağıda linkini verdiğim( verdiğim linklede hiç bir alakam yoktur)
Kablodan 4x0,50mm olanı senin işini görür.

Yağlama;

Yağlama Çeşitleri
Doğrusal hareket sistemlerinin yağlanmasında genellikle gres yağı ve yüzey yağı tercih
edilmektedir. Genel olarak yağlama sistemi şu şartları sağlamalıdır:
(1) Sağlam bir yağ filmi oluşturmalı
(2) Olabildiğince korozyonu önlemeli
(3) Yüksek wear direnci olmalı
(4) Yüksek ısı dengesi olmalı
(5) Aşındırıcı olmamalı
(6) Toz önleyici olmalı
(7) Toz ve pislik bulundurmamalı
(8) Her 100 km kullanım sonrasında yağ
yenilenmelidir.
Tablo1.10.1 Genel Yağ Kullanımı
Lityum-temelli gres (JS No.2)
Urea-temelli gres (JS No.2)
4FB Grease (COMTOP)
Albania Grease No.2 (Showa Shell Sekiyu)
Daphne Eponex Grease No.2
(Idemitsu Kosan) veya Muadili.
Yüzey veya türbin yağı
ISOVG32~68
Super Multi 32 to 68 (Idemitsu Kosan)
Vactra No.2S (Mobile Oil)
DT Oil (Mobile Oil)
Tonner Oil (Showa Shell Sekiyu)
veya Muadili
Her 100 km kullanım sonrası yağ sızıntısından kaynaklanan yağ kaybı sebebi ile

yağ eklenmelidir
Verdiğim bu bilgiler ...http://www.polymak.com/db/katalog/tbi_comtop.pdf sitesinden alıntıdır.

Makina boşta ilerlerken doğru mesafede gidiyormu ?onu ölç 20cm git dediğine 20 cm gidiyormu?2.si kart üzerinde micro swiçler var onları maksimum amper ayarına çıkar.Besleme voltajını 24 voltun altında olmasın ve amperli bir güç kaynağı olsun.

Daha önce arkadaşlar anlattı hatta gcode bile paylaştı yanlışım yoksa, kare ve daire şekil çizdir neticeyi resimle arkadaşlar yardımlarını esirgemeyecektir, bağlantılarda boşluk kontrolü yap.

X ve Y eksenlerinde ani ve bazen kayma oluyor. Bugün makinaya bakamadım. X_Y koordinatlarında ölçümünede bakarım. Z koordinatı dediğim gibi ama. 18mm lik derinlik için 31 girmem gerekiyordu. Onuda bi kontrol ettikten sonra makina resimleri ile birlikte tekrar paylaşırım

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri