CCS C'de delay_ms sorunu :(

Arkadaşlar merhabalar hepinize kolay gelsin. Sabahtan beri bir problemim var çözemedim gitti. Sizden yardım bekliyorum. Bu konularda oldukça yeni olduğum için bir çözüm üretemedim...

Sorunum şu...

PIC16f877 ile yaptığım bir projem var. Burada bir giriş portunun değeri 1 olduğunda belirli bir süre bekleterek herhangi bir çıkış portunun aktif olmasını istiyorum. Giriş portunun değeri 1 olduğunda delay_ms(değişken değeri); ile değer veriyorum, ancak 100000 bile versem çok kısa bir süre bekleyip hemen çıkış pini aktif oluyor. Ucunda da bir motor var, motor dönmeye başlıyor. Benim istediğim verdiğim değer kadar bekledikten sonra çıkışın aktif olması.

Sorunumun pic'in ve kristalin çalışma frekansı ile ilgili olduğunu düşünüyorum ama bu sadece benim amatör düşüncem.

Pic 1Mhz de çalışıyor ISIS'te, kristal de 1Mhz, ancak CCS C derleyicisinde ayarlarda #use delay(clock=20000000) diye geçiyor. Bu kısımlarla ilgili bir hatam var mıdır, ya da bu sorunum başka neden kaynaklanabilir.

Dostum yaptığın tanımlamalarda hatalısın. Eğer kristalini 1 mhz kullanıyorsan 1 mhz olarak ccs de tanıtmalısın. Sorununun asıl sebebi bu. Sana önerim 4 mhz lik bir kristal kullan. kristallere 15 pf mercimek kondansatör bağla ccs de de 4 mhz olarak tanıt.

isiste reel zamanlı çalışmıyor zaten bence bread boarda kurup dene.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri