Bu Pilleri Nasıl Şarj Edebilirim?

tkn96

Üye
Meraba arkadaşlar, ince AAA pille çalışan el fenerime 4'lü pil yuvası bantlayıp şarjlı AA kalem pil taktım. Artı ve eksi ucunu da iki kısa telle fenerin artı eksi uçlarına verdim şu an gayet güzel yanıyor fakat pil yuvasını çok sağlam sabitledim. Ben bu pilleri hiç çıkarmadan nasıl şarj edebilirim??

fenere bağladığım pil yuvası bu. Üstünde bir artı bir eksi ucu var:

pr_01_99316.jpg

Elimdeki şarj aleti de bu. Piller dolunca şarjı otomatik kesiyor:

IMG_0551.jpg

IMG_0553.jpg

4 adet şarjlı pilin toplam voltajı 6 volt civarındadır. Elinizdeki şarj aleti her pili tek tek şarj ediyorsa 1.5 ikili şarj ediyorsa 3 volt civarında voltaj verir.

size 6 volt 60 ma yada 100 ma lik bir şarj devresi lazım.

4 adet şarjlı pilin toplam voltajı 6 volt civarındadır. Elinizdeki şarj aleti her pili tek tek şarj ediyorsa 1.5 ikili şarj ediyorsa 3 volt civarında voltaj verir.

size 6 volt 60 ma yada 100 ma lik bir şarj devresi lazım.

Teşekkürler ilginiz için. Kusura bakmayın fazla anlamıyorum bu işlerden. Benim aklıma şöyle bişey geldi, şarj aletinin artı uçlarına birer tane kablo bağlayıp birleştirsem, sonra eksi uçlarına da aynı şekilde 4 teli bağlayıp birleştirsem ve artıyı pil yuvasında artıya eksiyi de eksiye bağlasam piller şarj olur mu?

Zannetmiyorum iç yapısını görmeden yorum yapamam. Bu üründe piller tek tek şarj olabiliyor mu? yoksa en az ikili seri şekilde mi şarj oluyor? ,

Mümkünse cihazın içini açar resimlerseniz belki bir fikir sahibi olabiliriz.

Zannetmiyorum iç yapısını görmeden yorum yapamam. Bu üründe piller tek tek şarj olabiliyor mu? yoksa en az ikili seri şekilde mi şarj oluyor? ,

Mümkünse cihazın içini açar resimlerseniz belki bir fikir sahibi olabiliriz.

Vidalarını çıkardım ama galiba içten tırnaklar tutuyor hocam açamadım. Ama şimdi denedim piller ikili şarj oluyor yani tek pil takınca ışık yanmıyor.

Eğer,

Dediğiniz gibi ikili iki adet gurup var. Bu iki gurup ayrı ayrı besleniyorsa olur ancak siz bu iki gurubu seri bağlamak istediğinizde muhtemelen içerideki güç kaynağı aynı olduğu için bir gurubun eksi ucu diğerinin artı ucuna temas edeceği için kısa devre olacaktır.

peki pilleri o zaman normal takıp şarj edeyim. çok sağolun iyiakşamlar..

sayın serkan ustam 6 volt trafoya 1n4007 diyot bağlasam yarım dalga doğrultma yapsam bir tane pil şarj olurmu

2 pili seri bağlarsanız olur. Pil cinsine göre Ni-cd piller için 60 ma Ni-mh için 100 ma i geçmemeye dikkat etmelisiniz.

sayın ustam bilgisayarın power supply güç kaynakları ile çıkışı 5 volt var olanla 1,5 pil şarj olurmu. aynı güç kaynağı ile 12 volt çıkış veriyor. 12v. 7 amper akü şarj olurmu.

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,930
Son üye
oguuz680

Yeni konular

Geri