seri ve parelel baglanmış Li-ion pileri nasıl şarj edebilirim...

Ozaman bu devrenin dörtlüsünü alıp pillerin yanına gömüp pillerede lehimle fazla uğraşmamak için bir adet 4'lü pil yuvası alıp bağlantıları şemadaki gibi yapınca işlem tamam

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Pil kutusu iyi olur ama ara bağlantılarına lehim sorunu çıkabilir.

Pil kutusundaki ilgili metal yerlere lehim yaparım yada bakacağız artık aslında pilleri çıkarıp takmak kolay olsa pil kutusu sayesinde pilleri hemen çıkartıp şarj edecektim bakacağız artık en kolay hangisi olursa

@serkan_48 Serkan hocam merhaba. Benim elimde şu şekilde bir devre var. Telsiz bataryasından çıktı ve iki adet yassi lion pile bağlıydı. Çıkış olarak 7.4 volt veriyor, ancak kaç voltla şarj oluyor bilmiyorum. 5v ile sarj oluyorsa ve 2s bms devresi ise çok işime yarayacak. Şimdiden teşekkürler
IMG_20181030_163546.jpg

Meehabalar @aksamgunesi57

Bu tur devreler genelde besleme voltajları en az minimum 2 bataryanin tam dolu sarjli voltajlarinin bir kac volt uzeri olmalıdır.

Liryum pilleri 4.2 volt tam sarjli voltaj kabul edersek 8.4 voltun biraz uzeri olmasi gerekmektedir.

Devre hakkinda bilgi edinmek icin uzerindeki kontrol entegresinin adini datasheetini okumakta fayda var. Resimdeki ic1 adi okunmaktamidir?

Kolay gelsin

Buyrun hocam bataryalı halini ve devre ismini de çektim. Devre ismini araştırdım ama bir bilgi bulamadım nette. İc1 yazan devre elemanın üzerinde AVCX S8232U yazıyor
IMG_20181119_105146.jpg
IMG_20181119_105158.jpg
IMG_20181119_105059.jpg

Birde altında Q1 yazan eleman var. Onuda çektim

Ekli dosyalar

• 1542614410470..jpg
    1542614410470..jpg
    360.6 KB · Görüntüleme: 14
Bu devreyi lityum pil şarjı için kullanabilirsiniz.

Söylediğim gibi iki seri pil voltajının üzerinde bir dc besleme voltajı ile besleyebilirsiniz.

var ise bu telsize ait şarj adaptörünü kullanmanız mantıklı olacaktır. Bir çok koruma özelliği bulunmakta. Aşırı şarj ve dishcharge şarj akımı v.s.

http://www.mouser.com/ds/2/360/S8232_E-18368.pdf

Elimde kendi şarj aleti yok maalesef. Ben bu şarj giriş yerinden kaç volt uygulayayim bu devreye. 9 volt ideal olurmu. Birde bu şarj giriş yerinde negatif çıkışı iki yerden pazitifi tek yerden veriyor onu çözemedim. Size resimde göstereyim hemen

IMG_20181119_123520.jpg

@serkan_48 hocam bakabildiniz mi konuya

P+ ve P- iki kutup bund hemfikiriz. T diye belirtilen terminal sicaklik bilgisi olabilir. Hatlari takip edip hangi uc arti hangi uc eksi size takip ettirebilirim.

Yalniz unu telefonda degilde pc de entegrenin datasheetine tekrar bakip size diyecegimki entegrenin su bacagini takip edin burasi arti burasida eksi diyebilirim.

Muhtemelen size yarin bunu soylerim.

Simdilik iyi aksamlar.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,910
Son üye
citythunder

Yeni konular

Geri