Bu Motoru çalıştırmak elektrik bağlantısı nasıl olmalı

Ümit1414

Üye
Arkadaşlar blender dan çıkma böyle bir motor var ac ile çalışıyor sanırım elimde kondansatör diyor vs. Elektrik elemanları var bunun bağlantılarını nasıl yapıcam bilginiz varmı ? Gerekli dökümanı nerden bulabilirim ?

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    285.8 KB · Görüntüleme: 124
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Faz bir sargının ucundan gircek sonra diğer uc kömüre bağlanacak aynı şekilde diğer kömür ve sargıya bağlantı yap son uca notr ver ;).

Üniversal motorlar seri motorlar olduğundan stator (Sabit) sargı ve (Dönen) sargılı rotor bağlantısı kendi içinden seri olarak bağlanarak, sn. by lent' in ifade ettiği gibi son çıkış uçları faz ve nötr'e bağlanarak 220 vac'lik şebekeye kendi içinden seri olarak bağlanmış olur. Yalnız bu resimde kömürlere yakın sargının üst ucundaki sargı içindeki bobin tellerinden birisi tam kopuk görünüyor. Bunu tamir edip gidermediğinizde, bu seri motor mevcut iç seri bağlantısını kendi içinden bu noktada sağlayamayıp 220 vac'ilk faz-nötr'lü (Şebeke) bağlantısında hiç çalışmayacaktır.

Diğer konu "1. stator sargısı bağlantısı- iki fırçayla sağlanan rotor bağlantısı- 2. stator sargısı bağlantısı" nda, eğer bu bağlantılarda ters bir bağlanma durumu olursa normal itme-çekme durumu tam randımanlı olamayacağından motor aksak olarak ve biraz randımansız dönecektir. Bu bağlantıyı tazeleyip yenilerken (Deneme-yanılma yoluyla yapılan değişik bağlantı şekillerinde bu durum kendini tam olarak belli edecektir) bu hassas noktaya çok dikkat edin. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Gerekli tüm bilgiler verilmiş bende bir görsel ekleyip konuyu renklendireyim istedim.

Temel bağlantı şeması aşağıdaki gibidir.

universal-motor.png

Faz bir sargının ucundan gircek sonra diğer uc kömüre bağlanacak aynı şekilde diğer kömür ve sargıya bağlantı yap son uca notr ver ;).
hırsız utanmadan bir de dualar ediyorsun

bylent ve kaplan benim üyelik adımdı bunu çalıp kendine mal etmişsin benim adım bülent ingiliz bir arkadaşım adımı tam telaffuz edemediği için bana bylent demişti ben de bu ad ile sisteme üye oldum kanser olup tedavi olma sürecimde siteye giremedim sen de benim mahlasımı çalmışsın haram olsun hırrrsssııızzzzzzz

Son düzenleme:
hırsız utanmadan bir de dualar ediyorsun

bylent ve kaplan benim üyelik adımdı bunu çalıp kendine mal etmişsin benim adım bülent ingiliz bir arkadaşım adımı tam telaffuz edemediği için bana bylent demişti ben de bu ad ile sisteme üye oldum kanser olup tedavi olma sürecimde siteye giremedim sen de benim mahlasımı çalmışsın haram olsun hırrrsssııızzzzzzz
KEndinizi tanıtın önce, yaşınız başınızı bilmem ve tanımam. Hakaret etmeden önce iletişime gecebilirdiniz. Önceki nikiniz neydi ne zama kayıt oldunuz vb.

YOk ben çamur atarım modunda iseniz bana geçmez yaşım ve isim dolayısıyla her türlü zorluktan geçtim.

Amacınız stand-up yapmaksa yanlış yerdesiniz. Burada beni bilen sizin ithamlariniza pabuç bırakıp inanmaz benden söylemesi.

KEndinizi tanitmazsaniz sondaki kelimeyi ben imzanız farzedecegim ;).

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri