Bu devre hakkında yardım

zibidi_123

Üye
Selamun aleyküm bu işlere yeni başladım bu arada ramazan ayınızı kutlarım.
İnternette gezerken bir devreye ulaştım, bu devre çok ilginç bi devre yani bu devrenin amacı ilginç :D bu devrenin amacı müzik yapmak ama öyle büyük aletler gibi müzik yapmak değil mesela bunu bir kaleme bağlıyorsunuz kalemi sürttükçe ses çıkarıyor ritme göre :D bu devreyi yapmak istiyorum.Lütfen yardım edin mesela sol taraftaki şekil başka bir devre gibi duruyor o ne işe yarar, bazı çizgilerin bitiminde ok var onlar nedir, bide ''gnd'' diye bişi var o ne işe yarıyor ve bunları nereye bağlamam gerekiyor lütfen yardım edin.
Bide devrenin malzeme listesini bulamadım devrenin üzerinden yapmaya çalıştım ama olmadı bana ağır geldi :D malzeme listesinide çıkarırsanız sevinirim bide orda entegre var herhalde resimlere baktımda.Elimde ''ne555'' entegresi var 8 tane bacağı var 4 ü solda 4 ü sağda, o entegrenin yerine ne555 entegresini kullanabilirmiyim?

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

slm devre yapmadan önce biraz elektronik derslerine göz atsan elektronik bilgin olmadan yapamasın GND dedigin topraklama iyi çalışmalar .

burad vcc ok işaretleri o uçları + veya besleme ucu na diyelim oraya gidiyor demek istiyor GND de toprak yani - nötr oluyor malzemeler için de konuşacak olursak 1 adet üç aaa pil var kalem pil en incesinden zaten vcc onun + ucu demek diğerleride üstünde yazıyor onlarıda çıkarırsın entegre için birşey diyemiycem...

başarılı çalışmalar...

burad vcc ok işaretleri o uçları + veya besleme ucu na diyelim oraya gidiyor demek istiyor GND de toprak yani - nötr oluyor malzemeler için de konuşacak olursak 1 adet üç aaa pil var kalem pil en incesinden zaten vcc onun + ucu demek diğerleride üstünde yazıyor onlarıda çıkarırsın entegre için birşey diyemiycem...

başarılı çalışmalar...

555 entegresi en az 4,5 volt ile çalışır, lm551 ise 1 Volt dur.

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,984
Son üye
riki35

Yeni konular

Geri