Bobin Direncine Göre Motorun Çekeceği Akım Hesabı

slm arkadaşlar ohm kanununa göre I=U/R olduğundan 1 ohm luk bir rezistansa 380 volt verdiğimizde rezistans 380 amper çekecektir bu tamamen bir aktif yük olduğundan böyledir peki endüktif yükte bunun hesabı nasıldır 45 kw lık 3 fazlı bir motorun bobinlerini ölçtüğümde 0,9-1 ohm çıkıyor cos 0,87 diyelim gerilim ise 400 volt etiket amperi 90 dirence göre hesap yaparak bu 90 ampere veya o civarlara nasıl ulaşılabilir saygılar

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
arkadaşım motorun yıldızmı bağlı üçgenmi?çalışma anındaki bağlantıya göre direnç değişir,ölçtüğün direnç 6 ucunda boşta iken sadece bir bobinin direcimi? yani u-x arası veya v-y arası direnç değerimi? üçgen bağlantı yapılınca iki uç arası 3R/2 dir,yıldız bağlantıda iki uç arası 2R dir.buna göre basit ac devre formüllerini uygularsan çıkar,tabi biraz vektör bilgisi gerekli,burada R u-x veya v-y veya w-z arası dirençtir.

3 fazlı üçgen bağlı direnç ise 0,9 ohm 400 volt cos fi 0,87 evet direnç altı uçta boşta iken ölçülen dirençtir motor üçgen bağlı olduğundan u-z---vx----w-y şeklindedir malum u-x veya vy şeklinde olsa yıldız üçgen yol vermede yıldızda normal çalışır ama üçgende bağlantıya göre ya iki faza kalır yada aynı bobinin iki ucuna aynı faz denk geleceğinden çalışmaz---
neyse konumuz başka yerlere gitmeden örnek hesabı varmıdır saygılar....

slm arkadaşlar ohm kanununa göre I=U/R olduğundan 1 ohm luk bir rezistansa 380 volt verdiğimizde rezistans 380 amper çekecektir bu tamamen bir aktif yük olduğundan böyledir peki endüktif yükte bunun hesabı nasıldır 45 kw lık 3 fazlı bir motorun bobinlerini ölçtüğümde 0,9-1 ohm çıkıyor cos 0,87 diyelim gerilim ise 400 volt etiket amperi 90 dirence göre hesap yaparak bu 90 ampere veya o civarlara nasıl ulaşılabilir saygılar

W=KÖK3.E.I .CosØ

arkadaşım I=P/U*1,73*COSF DEN motorun çekeceği akımı bulqabilirsin

arkadaşım I=P/U*1,73*COSF DEN motorun çekeceği akımı bulqabilirsin
arkadaşlar saolun ama bunu zaten ben biliyorum benim sordğum soru direnci ölçüp çekeceği akımı az çok kestirmektir yani nasılki bir rezistansın direncini ölçer ölçmez ohm kanununu uygulayarak çekeceği akımı bulabiliyoruz motor için bu hesap nasıl yapılır yeni etiketini okuyamadığınız bir dalgıç motor diyelim 70 metre derinlikte diyelim gerilmi biliyoruz 400 volt direnç o,9 ohm cos fi genelde bu motorlarda 0,80 0.90 olacağından 0,87 diye örnek verdik bu motor kaç amper çeker (ben bu motorun 45 kw olduğunu biliyorum etiket amperi de 90 a beni 90 amper civarına bu verilerle ulaştırabilecek bi, hesap varmı onu soruyorum offf anlaşılan tekrar tekrar yazmak zorunda kalcamm...galiba anlatamıyorum

arkadaşım motorun yıldızmı bağlı üçgenmi?çalışma anındaki bağlantıya göre direnç değişir,ölçtüğün direnç 6 ucunda boşta iken sadece bir bobinin direcimi? yani u-x arası veya v-y arası direnç değerimi? üçgen bağlantı yapılınca iki uç arası 3R/2 dir,yıldız bağlantıda iki uç arası 2R dir.buna göre basit ac devre formüllerini uygularsan çıkar,tabi biraz vektör bilgisi gerekli,burada R u-x veya v-y veya w-z arası dirençtir.
evet altı ucda boşta olduğundan u x arası dirençtir

Moderatör tarafında düzenlendi:
şarjlı tonavida pil bozulmuş kendi şarj aletini direk baglıyorum çalışmıyor neden çalışırmı nasıl

kendi şarz cihazı 8 10 saate şarz eder.yani çok akım verir buda dc motoru çalıştırmaya yetmez.eğer öle olaydı fabrıkası pil koymadan satardı.

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,970
Son üye
Liliane

Yeni konular

Geri