İyi günler arkadaşlar,

Bilgi ve tecrübe sahibi olan arkadaşların yardımına ihtiyacım var.

Öncelikle şöyle özetle anlatayım;
Bir ortamın ortalama gerçek sıcaklık ölçümü 4 köşe noktası ve tam merkezden ölçülen 5 sıcaklık değerinin ortalamasıdır. Bu, bize o ortamın ortalama olarak gerçeğe en yakın sıcaklığını verir.

İhtiyacım olan şey birden fazla probu (En az 2, mümkünse 3 veya 4) olan ve problardan aldığı sıcaklık değerlerinin ortalamasını alıp, ortalama sıcaklığa göre bir röleyi tetiklemesi.

Örn; Ayarlanan sıcaklık değeri 23°C olsun.
Birinci prob 23°C ölçüsün, ikinci prob 22°C ölçsün, üçüncü prob ise 25°C ölçüsün.

23+22+25=70
70/3=23,33°C

Sonuç değer ayarlanan sıcaklığın (23°C) üzerinde olduğu için röleyi tetikleyerek bir cihazın çalışmasını sağlayacak.

Histerans ini da 2 seçmiş olalım.
Cihaz, yine ortam sıcaklık ortalaması 21°C ye gelinceye kadar çalışacak ve 21°C de röleyi geri çekecek.

Bu konuda bilgi ve tecrübesi olan arkadaşlar yardımcı olabilirse çok memnun olurum.

Saygılarımla

İki şekilde bir çözüm olabilir.
1. Arduino ile yapabilirsiniz. Rahatlıkla ortalama alınabilir, hysteresis ilave edebilirsiniz. Tabi arduino tecrübeniz veya yakınlığınız varsa.
2. Op-amp ile devreyi kurabilirsiniz. Aşağıdaki devre işin temelini anlatıyor. Hysteresis komparatör devresi yine op-amp ile yapılabilir. Tabi op-amp tecrübeniz olmalı. Siz bir karar verirseniz ona göre bir yol çizilebilir.
1672265330032.png

İki şekilde bir çözüm olabilir.
1. Arduino ile yapabilirsiniz. Rahatlıkla ortalama alınabilir, hysteresis ilave edebilirsiniz. Tabi arduino tecrübeniz veya yakınlığınız varsa.
2. Op-amp ile devreyi kurabilirsiniz. Aşağıdaki devre işin temelini anlatıyor. Hysteresis komparatör devresi yine op-amp ile yapılabilir. Tabi op-amp tecrübeniz olmalı. Siz bir karar verirseniz ona göre bir yol çizilebilir.
Ekli dosyayı görüntüle 94073
Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. 😊

Arduino ile yapmak daha kolay olacak sanıyorum. Ama minik bir problem var ki, ben pic ile çok uğraştım ama arduino ile ilgili hiçbir tecrübem yok 😔

Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz? Veya bana yardımcı olabilecek birisi var mı? 🙏

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. 😊

Arduino ile yapmak daha kolay olacak sanıyorum. Ama minik bir problem var ki, ben pic ile çok uğraştım ama arduino ile ilgili hiçbir tecrübem yok 😔

Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz? Veya bana yardımcı olabilecek birisi var mı? 🙏
1. Pic ile uğraştıysanız Arduino'yu çok kısa sürede çözersiniz.

2. Önce ne şartlar altında çalışacağını ve istenilenleri belirlemek gerekiyor.

3. Mesela elektriksel gürültülü ortamdamı çalışacak, ısı değerlerini görmek istiyormusunuz, arzu ettiğiniz ısıyı ayarlamak için potansiyometre mi yoksa uo/down buton ile mi yapmak istersiniz, 5. sensör odanın ortasındamı duracak, kablo boyları uzun ise bluetooth veya wireless data transferi mi... vs.

4. Başlangıç için Arduino Uno kullanabilirsiniz. Minimum konfigürasyon için:
Uno'nun altı adet Analog girişi var, 5i ısı probu 1ini ayar potansiyometresi olarak kullanabilirsiniz.
Isı probları için LM335i kullanabilirsiniz ucuz ve küçüktür. Display takabilirsiniz... vs.

5. Hazır kodlarla başlayıp, istediklerinizi ekleyebilirsiniz.

Kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri