Bina icindeki pano

xnergy

Üye
Arkadaslar,binanin icindeki bu panolara tedastan 3 faz 1 notr mu geliyor ? Asansor vb durumlarda buradan kullanilsin diye.yada standart 220 voltmu geliyor.ozel istek olursami sadece 380 geliyor.

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
evet 3 faz 1 nötür 1topraklama çekilir 380 deki maksat trafaze çalışan cihazları veya motorları çalıştırmak 2. maksat dairelerin yükünü eşit şekilde bölmek için kullanılır

Cok tesekkur ederim

GT-I9100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tek faza çok yüklenmeyi önlemek, bir de 3 fazlı cihazlar varsa onların beslenmesi için çekilir.

Peki her dairenin ev icindeki sigorta panosuna 3 faz cekilip burdanmi dagitiliyor.

Hayır. 3 Faz + Nötr Ana panodan dairelere dağılır. Mesela 3 katlı binamız olsun. 3 faz + nötr ana panoya gelir. Sonra diyelim 1. kata R+nötr, 2. kata S+nötr, 3. kata T+nötr gibi dağılır. Tali panoda yani daire içindeki dağıtım kutusunda kendi fazı arasında dağıtım yapılır.

Peki her dairenin ev icindeki sigorta panosuna 3 faz cekilip burdanmi dagitiliyor.

Evet artık günümüzde sadece apartmana 3 fazlı besleme girilip dairelere tek fazlı olarak paylaştırılmıyor , çoğunlukla her daireye de 3 fazlı besleme yapılıyor. Ben yaklaşık 10 yıldan fazla süredir tesisat yapmıyorum ama 10 yıl öncesinde de böyle bir kural vardı yani her daireye 3 faz girilmesiyle ilgili ancak pek uyulmuyordu ve elektrik dağıtım müesseseleri de monofaze projeleri onaylıyordu.

Bilgilendirme icin tsk ederim

Evet artık günümüzde sadece apartmana 3 fazlı besleme girilip dairelere tek fazlı olarak paylaştırılmıyor , çoğunlukla her daireye de 3 fazlı besleme yapılıyor. Ben yaklaşık 10 yıldan fazla süredir tesisat yapmıyorum ama 10 yıl öncesinde de böyle bir kural vardı yani her daireye 3 faz girilmesiyle ilgili ancak pek uyulmuyordu ve elektrik dağıtım müesseseleri de monofaze projeleri onaylıyordu.
daire tesisatı 9kw a kadar monofaze 9 kw tan sonra trifaze olmak zorundadır slm

Dairelere 3 faz girersek sayaçları da 3 fazlı sayaç olmak zorunda değil mi, pratikte dairelere 3 faz girilmesi gibi bir avantaj var mı?

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri