Bilgisayar ses sistemi

Kaliteli müzik dinlemek demek yüksek seviyede dinlemek değildir.
Ses seviyesi 90dbA dan sonra yüksek demektir. Kimilerine göre 90dbA ses şiddeti yüksek, kimilerine göre de normal seviyedir.
Normal konuşma için bir insan sesi 75-80 dbA ise bass lineeritesi 80dbA için 90 dbA ya tekabul eder. (müziğin mantalitesi gerği bass sesler 10db yüksektir)
Akustiğin uygun olduğu ortamlarda bass ses 90dbA ise hemen hemen her insan eser içerisindeki tüm enstrumanları duyar.
Eğer bass bölgesi için farkedilmeyen aşırı kırpılma söz konusu ise bol harmonik olacağı için bass bölgesindeki harmonik frekanslarda da aşırı osilasyon olacak, bu da UĞULTU olarak nitelendirilecektir.
Özellikle 100Hz frekanslarda aşırı yüksek seviye var ise bu frekans bölgesi aşırı rahatsızlık yaratacaktır.
Benim ve arkadaşlarımın yapmış olduğu amplilerde 100Hz bölgesi mümkün mertebe limitlenmiş olduğu için müzik dinlerken biraz fazla da yüksek dinlenilse bile uğultu olmadığı için rahatsızlık duyulmaz.
Ne demek istediğimi @Yunusgr @sasen1 ve @ozgurece-TA3HGU sanırım gayet iyi anlıyorlardır.
Burada şunu özellikle belirtmem gerekir.
100Hz frekans bass bölgesinde olsa dahi, istenmeyen frekanstır. Ancak 32Hz ten 40Hz e kadar olan frekans bölgesi insan kulağının daha az algılayabildiği frekanstır. Her durumda bu frekansların yaratmış olduğu titreşimler daima daha az etkileşim yaratmaktadır.
çok şükür bu MD3012'de uğultu yok 7/24 durmadan çalıyor şikayete gelen de yok ben Logitech alıcaktım kardeşim de onu alır sanıyordum bu MD2012'i ve MD3012 yi almış 2012 tv için alınmıştı annem çok kablo oluyor ve sesi çok diye sötürdü odama aldım 2012 ve 3012 beraber kullandım bir Logitech değil ama idare eder.

çok şükür bu MD3012'de uğultu yok 7/24 durmadan çalıyor şikayete gelen de yok ben Logitech alıcaktım kardeşim de onu alır sanıyordum bu MD2012'i ve MD3012 yi almış 2012 tv için alınmıştı annem çok kablo oluyor ve sesi çok diye sötürdü odama aldım 2012 ve 3012 beraber kullandım bir Logitech değil ama idare eder.
Çin üretimi ve hasbel kader THX sertifikası almış sadece bir decoderi bulunan çipindirik bir ürünün bu kadar lafının edilmesi doğru değildir adamım.
Eskilerle kıyaslandığında, YU-MA-TU gibi markalarla bile yarışamayacak böyle bir ürünü sadece PC de oyun oynayan kişiler örnek gösterirler.
Yumatu'nun çift hoparlörlü basit bir kaset radyo lu sistemi bile bu örnek gösterdiğin ürünlerden daha kalitelidir.
Gonu gomşuyu rahatsız etmez..
Yakın plan dinlemede yeterli band genişliği sunar.
Dayanıklı ve nispeten ilmine göre tasarlanıp üretilmişlerdir.
(Yıllar önce bir arkadaşım hurdadan bulmuştu ve tüm ölçümlerini yapmıştık)
Çıkış katı teknik verileri ideal olduğu için arkadaşlar kopya etmişlerdi.

Sen kriter olarak sadece komşuların rahatsızlığını dile getiriyor olsan da, uygun ses seviyesinde, ses zaten rahatsız edici olmaz.
@Yunusgr gocaman hoparlör ve 30W lık ampli yaptı. Sor bakalım gomşuları rahatsız ediyor mu ? Rahatsız olmamaları için ampli kontrollerini hangi ayarda kullanıyor?
Böyle bir sistemi 10W gibi bir güçte kullanırsa, binayı bile sallar.
Bass bölgesi kazancını ton kontrolden ayarlayıp da en uygun seviyeye getirirse o zaman 10W tan bile fazla güçte çalıştırabilir.

Konumuzun başlığı bilgisayar ses sistemi olsa da, teknik olarak ele aldığımızda bir ampli ve bir çift hoparlörden başka ekipmanlara değinmenin anlamı yoktur.

NOT:
Komşuları rahatsız ediyor dediğin o ses sisteminin bass kazancını biraz azaltmış olsaydın, o sistem de komşuları rahatsız etmezdi.
Günümüz 2.1 ses sistemlerinde subwoofer için mutlaka bir kazanç potu bulunmaktadır.

Son düzenleme:
bun da pot yok sviç var + modu - modu var niyese buna koymamış China kardeş. ve artık çok geç 320volt.com.tr den daha iyi amfi devresi bakıp yapmak gerek tabi money money der büyüklerimiz.

bun da pot yok sviç var + modu - modu var niyese buna koymamış China kardeş. ve artık çok geç 320volt.com.tr den daha iyi amfi devresi bakıp yapmak gerek tabi money money der büyüklerimiz.
@sasen1 in yapmış olduğu LM1875 li bir ampli hemen hemen tüm ürünleri gudurtur.
Trafo ve kutu masrafları dışında temel devreler için çok da fazla masraf olmaz. Aslında ben bu devreyi U1 standardında küçük bir kutuya yapıp imalatına geçsem, hem peynir ekmek gibi satılır, hem de satın alanlar tşk ederek elimi öpüp yüzümü ısırırlar.
LM1875 li ampliye eşdeğer bir cihazı arkadaşımız @serkan_48 kullanmaktadır.
https://www.radiomuseum.org/r/blaupunkt_amplifier_t_60_7620300.html
Fiyatı oldukça pahalı gibi olsa da Türkiye koşullarında uygun fiyatla temin edilebilir.
https://www.ebay.com/itm/194821159187
LM1875 li ampli bu ampliye eşdeğer olduğu için, yapılmaya değer bir projedir.

Ben Yamyam hocamla LM1875 ampli yapmaya ilk başladığımda kafamda canlandırdığım, amatörce yapabileceğim sorunsuz dinleyebileceğim bir ampliydi.Yamyam hocam sürekli bu amplinin basit bir ampli olmayacağını söylüyordu.Ben de ne kadar olabilir ki ,bende Technics Su-620V ampli var zaten diye düşünüyordum.Meğer hiç de durum öyle değilmiş.Ampliyi tamamladıktan sonra Yamyam hocamın yönlendirmeleri ile yapmış olduğum amplileri karşılaştırma testleri sonucu LM1875 ampli Sony FH 215R ampliyi, ve Technics ampliyi ses temizliği ,ampli gürültüsü, bas frekanslardaki netliği, dinlediğim eserdeki enstrumanların doğal tınıları bozmadan vermesi gibi bir çok yönden geride bıraktı.Zevkle dinlediğim ilk göz ağrım .
Ama sonra yaptığımız AKAI modifiye ampli yine Yamyam hocamın muhtaşem devre projeleri ile muazzam oldu.Anlatılmaz dinlenir.:):):)İyiki varsın Yamyam hocam.🙏

Bu linkten LM1875 amplimizi izleyebilirsiniz

evde ki muhalefet her şeye karşı şu sıralarda Allah CC izin verirse aktif 2.1'i pasif yapıp LM1875 amfi yaparım tabi bir işim olursa...

Ama sonra yaptığımız AKAI modifiye ampli yine Yamyam hocamın muhtaşem devre projeleri ile muazzam oldu.
Anlatılmaz dinlenir.

:)
Ben yıllardır anlatmaya çalışıyorum ama anlatamıyorum.
Ancak tekniği bilen bir profesyonel olsa idi birkaç cümle ile anlatabilirdim :D
Hatta birkaç sene önce profesyonel bir arkadaşla konuşurken ampli konusu geçmişti. Ben de bu tasarımımda -78db civarı gürültü elde ettiğimi söylemiştim de şaşırmıştı. Verdiği tepki şöyle idi..
''Yarı iletken tekniği ile bu gürültüyü nasıl elde ettin'' demişti.
Tabii ki işin bazı püf noktaları bulunuyor. Örneğin kimselerin beğenmediği STK465 fabrikasyon olarak -60 ila -65db gürültü değerine sahip ama kazanç faktörü ise 40db yani Gv=100.
40db kazanç faktörünü 30db ye çekersek toplam çıkış gürültüsü de azalır. 10db azaldığına göre -65+10=-75db gürültü seviyesi.
DAAANNNKKK anında vaziyeti kapmıştı :D
İlaveten amplinin band genişliği de 30-40kHz ler civarı olduğunu belirttiğim için de zaten fazlaca söze gerek olmamıştı.
Sasen ve diğer arkadaşlar bu ampliyi dinlerken, ses temizliği, tiz ve bas bölgelerindeki duyumdan bahsedebilirler. Profesyonel birisi ise tamamen teknik verilerle ilgilidirler.

Ne demek istediğimi @Yunusgr @sasen1 ve @ozgurece-TA3HGU sanırım gayet iyi anlıyorlardır.
Burada şunu özellikle belirtmem gerekir.
100Hz frekans bass bölgesinde olsa dahi, istenmeyen frekanstır. Ancak 32Hz ten 40Hz e kadar olan frekans bölgesi insan kulağının daha az algılayabildiği frekanstır. Her durumda bu frekansların yaratmış olduğu titreşimler daima daha az etkileşim yaratmaktadır.
100 Hz civarı çok daha fazla yayılıyor. Asıl komşuları rahatsız edecek frekanslar bunlar olmalı.
Ben kısık seste müzik dinleyeceğim zaman LF ve MF fonksiyonlarını açarak dinliyorum ki fazla vokal çıkmasın ama bassları da sesi açmama gerek kalmadan duyabileyim. Kabinlerin 30 Hz civarındaki düşme eğrisini de loudness bass fonksiyonuyla biraz daha yükseltiyorum.
1W güçte bunlara gerek kalmıyor tabii.

Kabinler de ampli de çok iyi hocam. Ellerinize sağlık tekrar tekrar.
Ampliyi ben hazırlamış olsam da projesi ve devrelerin tasarımı size ait sonuçta :)

artık komşuları umursamıyorum odamın dışına ses çıkmıyormuş amfi olayı için bütçe gerek şuan yok şikayetçide yok aslında kabinleri de hoparlörleri de değiştirmek gerek....

Forum istatistikleri

Konular
128,192
Kullanıcılar
449,967
Son üye
Gokhanttu

Yeni konular

Geri