Belirli Mesafede İşaretleme

freedom33

Üye
arkadaşlar herkese selam,ben sabit bir hızda geçmekte olan hortuma kendi belirleyeceğim mesafelerde işaret koymak istiyorum(50 cm-80 cm gibi),yani en uygun olarak belli mesafede röle çektirebileceğim bir devre nasıl bulabılırım,arastırdıgım kadarıyla sayıcı,encoder falan kullanmam gerekiyor ama metraj mesafesını nasıl giricem?şimdiden teşekkürler.

bu gireceğin değeri sürekli değiştirecekmisin eğer öyle ise plc+panel+encoder e yada endüstriyel plc +encodere bu değer örneğin 50-60-80 vs. gibi sabit değer olup kendi içinde değişecekse akıllı röle+encoder ile yada emko ezm gösterge+encoderle olur ayrıca iş çok hassas değilse bu hortumu çeken tambura çentikler atarak bir M5 prox ile bunları bir sayıcıya saydırıp daha ucuzada yapabilirsin işaretleme yapma esnasında hortumun hareketi duracakmı yada bu işaret in de ölçüsünü kontrol edecekmisin kısaca detay lazım kolay gelsin

Öncelikle ayrıntılı cevap için çok tşk ederim.Serkan kardeşim max. 3 değer falan olacak;yani 5 gün boyunca 80 cm işaretlendiyse 2 gün 50cm işaretlenecek,gelecek siparişe göre(işaret kısmını-mekanik bölümü ben halledicem.sadece takıldığım mesafe ayarı)+1cm veya -1 cm tolerans olabilir;fakat 3-5 cm hata olmayacak.Dediğiniz gibi hortumu çeken bir bant sistemi var ve buna bağlı motor ve redüktör,sanırım sizinde deiğiniz gibi redüktörün bağlı olduğu milin ucuna m5proximity sensörle saydırsam?ama hadi palsi aldım diyelim gerisi beni aşıyor malesef:(mesela 5 tur döndüğü zaman işaret koy yada 7 tur döndüğü zaman işaret koy gibimı yapıcam?buna uygun bir hazır bir devre yada sayıcı var mıdır ?otomasyon konusunda çok fazla prof değilim ama elektroniğim iyidir.bu arada hortum 6mm çapında ve banttan çıkış hızı 3 sn de 1 mt.Hortumun hareketi durmayacak onuda kullandığım mekanik hortum hızında işaretleme yapacağı için onda problem yok,işaretin ölçüsüde kontrol edilmeyecek.Bir konuda sizinde fikrinizi almak isterim,hortumun akış hızı sabit ben hiç sensörle yada sayıcıyla uğraşmasamda bir zaman rölesi koysam?yani 3 saniyede 1 mt. ilerleme yaptığına göre ben zaman rölesini 2.5sn gibi ayarlasam ?ama bu seferde 2.5 sn gibi hassas bir zaman rölesini nerden bulucam:)neyse durum bu işte şimdiden tşk ederim.saygılar.

mrb lar önce son soruna cevap vereyim İnter RR VDU01 dijital zaman rölesi ile Milisn de ayar yapabilirsin ayrıca makul fiyatı var.
LİNKİ:RR VDU01 DJTAL ZAMAN RLES - Dijital V Otomat Tip - nter - Zaman ve Kumanda Rleleri - elektrikmagazasi.com
ama ölçü değiştireceği zaman sıkıntılı olur 3 zaman rölesi alır bunlarıda 1-0-1 bir anahtardan geçirip atıyorum 3-5-7 sn gibi ayarlayabilirsin işini görür
tabi ben olsam böyle yapmazdım
biraz bütçen varsa 200 euro civarı
1adet logo 24 rc
1adet m5 prox (tamburun turunu değil maksimum sayıda bölünecek) çakma encoder olacak:)
4 adet MTX-16101 Toggle Switch 2 Pin, ON - OFF
4 adet anahtarla 16 adet 5 cm artan ölçü yapardım operatör ayarlasın
buda en ucuzu oldu :)
hangisini tercih edecek olursan devre konusunda yardımcı olurum.
kolay gelsin...

çok çok teşekkürler.takıldığım yer olursa yine rahatsız ederim:)saygılar.

bilader önce dönen redüktörlü kısma çıkma bi dişli koy 20 30 40 dişli nekadar çok olursa okadar hassas ölçüm yaparsın spnrada bu dişleri sayacak bi prox kullan 1 mt hortum geçtiğinde diyelimki 120 pals aldın buna göre sayıcıda orantı kurup ayarlaya bilirsin

evet zaman rölesiyle istediğim sonucu alamadım:(dediğiniz gibi pals sayıcam ,ama piyasada hazır bir cihaz var mı bılmıyorum,mesela her 90 veya 100 palste cıkıs verecek ve döngü yapacak.

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,946
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri