basınç swici yanıyor

Arkadaşlar hidrolik valfe enerji veren kontaktör bobinini hidrolik basınç anahtarının kapalı kontağı üzeinden enerjilendiriyorum.
amacım basınç istediğim değere gelince vallf kapansın , svicin NO kontağından zaman rölesine start vereyim. 1--com 2--nc 3-- no uçları. ben enerjiyi 2 de verip 1 den alıyorum ki kontak değişince zaman rölesinn startına enerji gitmesin.
Ancak basınç svicinin kapalı kontağından enerji geçince yanıyor. üzerinde 16/380 yzıyor. eğer bu 16 A ise nedne yanıyor. kontaktör bobini bu kadar akım çekmez .. ya da ben nerede yanlış yapıyorum. yardımcı olacaklara şimdiden teşekkür ederimm

Basınç switchi kararsız kalıyor olabilir. Bir zaman rölesinden bahsetmişsiniz ama, ne işe yarıyor bilmiyorum.
Örnek:
Basınç arttı
Valf kapandı
Valf kapandığı için basınç düştü
Basınç düştüğü için valf yeniden açtı ..... Gibi bir kısır döngü kararsızlık varsa, kontak yanabilir.

arkadaşım eminim basit bir sorundur ma bunu çözmek için basit bir şama eklersen daha kolay yardımcı olabiliriz

su damlalarının mermeri delmesindeki sebeb damlaların gücü değil devamlılığıdır. örneğinde olduğu gibi eğer basınç şalterinin kontakları çok sık açılıp kapanıyor ise bundan oluyor olabilir önleyebilirsen bunu önlemeye çalış yok bu durum zorumluluksa başka çareler düşüülebilir. mesels kontaktörün bobinine uygun değerde kondansatör bağlanabilirki.kontaktörün bobinini endüktif değeri ortadan kaldırılarak basınç şalterinin kontak uçlarındaki şelale azaltılabilir

.

Devre çift yönlü kağıt presi devresi.. Aşağı butonuna basınca plaka aşağı inecek, basınç istenen değere gelince basınç svici yukarı valfini kapatıp aynı zamanda zaman rölesine start verecek. z. rölesi saymayı bitirince yukarı kontaktörü ortadaki svice kadar plakayı çekecek.. aynı işlemler yukarısı içinde geçerli.
İşte burada valfi kontrol edecek kontaktörlerin enerjisini Basınç swici üzerinden veriyorum ve yanıyor. Tesisatı daha yeni çekiyorum, manuel olarak çalıştırdım devre çalışıyor. Acaba bu basınç sviçlerinin kontaklarında daha güçlü olanları varmıdır. hidrolik devre ile ilk defa çalışıyorum..pnomatik basınç sviçlerinde bu problemleri yaşamadım.

syn kösedağlı benım size tavsiyem basınc sıvıcını dırek olarak devreye baglamadan bir roleyi konrol ettırmenız olacaktır.panonuz da 24v var ıse bu voltajı kullanmanızı tavsıye ederım

Devre çift yönlü kağıt presi devresi.. Aşağı butonuna basınca plaka aşağı inecek, basınç istenen değere gelince basınç svici yukarı valfini kapatıp aynı zamanda zaman rölesine start verecek. z. rölesi saymayı bitirince yukarı kontaktörü ortadaki svice kadar plakayı çekecek.. aynı işlemler yukarısı içinde geçerli.
İşte burada valfi kontrol edecek kontaktörlerin enerjisini Basınç swici üzerinden veriyorum ve yanıyor. Tesisatı daha yeni çekiyorum, manuel olarak çalıştırdım devre çalışıyor. Acaba bu basınç sviçlerinin kontaklarında daha güçlü olanları varmıdır. hidrolik devre ile ilk defa çalışıyorum..pnomatik basınç sviçlerinde bu problemleri yaşamadım.
Daha önceki mesajımda kararsızlıktan bahsetmiştim.Siz anladığım kadarıyla, amatör birisi değilsiniz. Kararsızlık olup olmadığını anlarsınız.Emin değilseniz, devrenizi, istenilen basınca gelinip te, basınç switchi yukarı valfini enerjilendirdiği anda, presin tekrar aşağıya inme hareketini yapmayacak şekilde kurmanız iyi olur. Yani, aşağı valfi çalıştı, pres aşağı indi. Basınç switchi, aşağı inme valfini durdurup, yukarı kaldırma valfini çalıştırdıktan sonra, tekrar aşağıya inmeye çalışmamalıdır. Çünkü, aşağı indirme valfi durdurulduğunda, basınç düşer ve basın swithi de sinyali keser. O anda tekrar aşağı inmek isterse, tekrar açar. aç kapa aç kapa derken, sonuçta switch kontakları ısınır ve yanar.
Eğer sorun kararsızlık değilse, aklıma, kontaktör bobininizin, basınç switchinin dayanabileceğinden, daha fazla akım çekmesi ihtimali. Bunu da ölçebilirsiniz sanırım. Çözüm olarak , basınç switchi ile, kontaktör arasına, bir röle koymanız çözümü geliyor aklıma. Basınç switchi, röleyi çeker, röle de kontaktörü çeker.

Daha önceki mesajımda kararsızlıktan bahsetmiştim.Siz anladığım kadarıyla, amatör birisi değilsiniz. Kararsızlık olup olmadığını anlarsınız.Emin değilseniz, devrenizi, istenilen basınca gelinip te, basınç switchi yukarı valfini enerjilendirdiği anda, presin tekrar aşağıya inme hareketini yapmayacak şekilde kurmanız iyi olur. Yani, aşağı valfi çalıştı, pres aşağı indi. Basınç switchi, aşağı inme valfini durdurup, yukarı kaldırma valfini çalıştırdıktan sonra, tekrar aşağıya inmeye çalışmamalıdır. Çünkü, aşağı indirme valfi durdurulduğunda, basınç düşer ve basın swithi de sinyali keser. O anda tekrar aşağı inmek isterse, tekrar açar. aç kapa aç kapa derken, sonuçta switch kontakları ısınır ve yanar.
Eğer sorun kararsızlık değilse, aklıma, kontaktör bobininizin, basınç switchinin dayanabileceğinden, daha fazla akım çekmesi ihtimali. Bunu da ölçebilirsiniz sanırım. Çözüm olarak , basınç switchi ile, kontaktör arasına, bir röle koymanız çözümü geliyor aklıma. Basınç switchi, röleyi çeker, röle de kontaktörü çeker.
sn m-usta-fa dediğiniz gibi bir kararsızlık vardı. Hallettik inş. İlginize çok teşekkür ederim.

syn kösedağlı benım size tavsiyem basınc sıvıcını dırek olarak devreye baglamadan bir roleyi konrol ettırmenız olacaktır.panonuz da 24v var ıse bu voltajı kullanmanızı tavsıye ederım
Ayrıca 2 adet basınç swıtchi kullanabilirsin. biri valfi devreye sokar diğeri devreden çıkartır, yada her ikisinide devreden çıkartma için kullanabilirsin.

sn efekentlihp yukarı ve aşağı için 2 tane basınç swicimiz var.Kontaktörlerden kilitleme yaparak biri çektiğinde diğerinin çekmemesini sağadık. Ayrıca sizin dediğiniz gibi basınç swviçlerini de kontaktör bbinlerine direk bağlayarak akımı ölçtüm, sıkıntı yok. O aç kapalr yüzünden yanıyodu herhade. Artık düzeldi. ilginize teşekkürler..

Forum istatistikleri

Konular
128,245
Kullanıcılar
450,052
Son üye
Fatihkaya00

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri