Bana en uygun PLC

erbdnm

Üye
Herkese merhabalar. Şimdi genel bir soru sorucam ve formda bu soru defeatle tartışılmıştır eminim.
Soru hangi plc. Ama benim sormak istediğim biraz sonra açıklayacaklarıma en uygun olan hangi plc?

Plc sektöründe yeniyim ama elektronik argesinde geniş tecrübem var. Plclerdende Siemens s7200ü kullandım.
Ayrıca Omronun motion kontrolleriyle servo motor uygulamaları yaptım.

Kafamdaki Plc şu.
bir defa kullanımı çok yaygın olacak ve istediğim zaman hemen tedarik edebilmeliyim, gümrüğü falan beklememeliyim.
Kaynak anlamında internette tatmin edici seviyede fazla döküman ve form tatışmaları bulabilmeliyim.
Servo motor, enkoder falan gibi ve son teknolojiyi takip eden bir yığın modülü olmalı.
Microişlemci yazılımlarını çok yazdığım için ve C dilinin gücünü bildiğim için C dilini destekleyen bir Plc olmalı.
Haberleşme anlamında modbus, tcp/modbusı desteklemeli ve bir OPC Servere gerek duymadan Plc ile Pc ortamında yazdığım yazılımı haberleşebilmeliyim.
Bu anlamda Siemensi Opc server olmadan haberleştiremiyorum malesef ve haberleşme benim için çok önemli.
Ayrıca fiyatıda çok uçuk olmamalı.

Yukarda yazdıklarıma Omron Motion Contol baya yakın ama tedarik konusunda özellikle servo sistemler anlamında bazen baya bekliyorum ve bu benim için büyük bir eksi.
Aynı sıkıntıyı Omron Plcde çekermiyim bilmiyorum. Ayrıca yazılım dili olarak basici kullanmış.

Siemenside üst düzey bir yazılım dili desteği olmamasından, haberleşmede zayıf kalamasından ve şu windows 7 64 biti desteklememesinden ötürü çok tercih edemiyorum.

ABB PLC ler ise araştırdığım kadarıyla bana hitap edebilecek gibi. Ama tedariği nasıldır ve servo sistemler hakkında ne kadar iyi bilmiyorum. Ayrıca C dilini destekliyormuş.

Allen Bradley hakkında hiç bilgim yok ama dünya deviymiş.

tecrübeli arkadaşlar yardımcı olabilirse çok sevinirim.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Beckhoff'u öneririm. İstediklerinizin çoğunu bulabilirsiniz. Yazım dilinin CodeSys olması işleri kolaylaştırıyor. Ayrıca Allen Bradley de taleplerinizin çoğunu karşılar. Yazılımı kolay ve iyi bir PLC'dir. Şahsen ben bir sıralama yapsam Allen Bradley, Beckhoff, Siemens şeklinde bir sıralama yaparım.

siemens sizin taleplerinize cevap verebilir. C# - C++ - Vb - vs. ile libnodave ile istediğiniz gibi pc ile haberleştirebilirsiniz. Daha kolay teknik destek, daha kolay yedek parçaya ulaşım hemen hemen tüm otomasyon firmalarında mutlaka siemens vardır.

Ge-Fanuc marka PLC yi tavsiye ederim. yazılımı MS-DOS tabanlı olduğundan ve ara yüzü de çok basit olduğundan tercih edebilirsin. gıda sektöründeki en karmaşık yapıdaki paketleme makinelerinde bile oldukça iyi sonuçlar veriyordu önceki işyeri tecrübemle sabittir.

Bir Programlama dili öğren sonra kapıyla pencereyi, duvarla müdürü, banka ile lağımı haberleştirebilirsiniz. Hepsinin senkronize çalışmasını sağlayabilirsin.

*** Bu arada Bursa'da oturan arkadaşlara Python kursu verebilirim(ilçede ikamet etmekteyim Pm atabilirsiniz.)

Bir Programlama dili öğren sonra kapıyla pencereyi, duvarla müdürü, banka ile lağımı haberleştirebilirsiniz. Hepsinin senkronize çalışmasını sağlayabilirsin.

*** Bu arada Bursa'da oturan arkadaşlara Python kursu verebilirim(ilçede ikamet etmekteyim Pm atabilirsiniz.)

C, C++, C#, Java, Basic, Sql, Asp.net bilmekteyim.

Bu arada ABB ile ilgili çalışan arkadaş varmı? Formda inceledim ABB adı altında bir başlık bile açılmamış. yoksa çok beğenilen bir marka değilmi?

C, C++, C#, Java, Basic, Sql, Asp.net bilmekteyim.

Arkaşım bunları biliyorsan (Ne mutlu sana !) PLc ile ne işin olur anlamadım !
Al bir adet ethernet IO yada ne bileyim PCI-e IO kart kendi plcni kendin yap.

Kolay gelsin...

Arkaşım bunları biliyorsan (Ne mutlu sana !) PLc ile ne işin olur anlamadım !
Al bir adet ethernet IO yada ne bileyim PCI-e IO kart kendi plcni kendin yap.

Kolay gelsin...

Moxa ioLogic ve Adam4055 ioKartları kullanmaktayım. IO Kartlarıyla realtime kontrol yapmak mümkünmü?
Ayrıca Plcde yeniyim ama Omron Motion Kontrollerle 5 eksenli CNC Makinede yapmışlığımızda var. Konuyu çarptırmanın anlamı yok ayrıca bilgi yarıştırmanında anlamı hiç yok. Ben zaten Plc üstüne yeni olduğumu söyledim.

Kaldıki bilgi öğrenilir ama konuşma üslubunu bu saatten sonra öğrenmek çok zor. Bayanların ve çocukların kolayca ulaşabileceği bir platformda "lağım" falan gibi şeyleri yazmak çok hoş değil kanımca.

Bunların yanı sıra python ile Plc programı yazılabiliyormu?

Arkadaşlar Omronun PLCsini kullanan varmı? Bunlarda motion kontrol gibi basic tabanlı yazılm dilini kullanabiliyormu?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri