Bütün topraklamalar birleştirilmeli mi?

Paratoner topraklamasını da bence diğer tüm topraklamalar ile birleştirmeliyiz. Yıldırım düşmesi durumunda paratoner topraklaması ile diğer topraklamaların ayrı olması sebebiyle iki toprak arasında oluşacak potansiyel fark ölümcül değerlere çıkabilir.
Bu yüzden tüm sahada eş potansiyel gerilim oluşturulmalıdır.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Paratoner topraklaması mutlaka ayrı yapılmalı,OG parafudur koruma ve işletme ya direkt birleştirilmeli yada aralarına ag Parafudr koyarak birleştirilmelidir

bencede bütün topraklamalar EPS sistemi varsa birleştirilmelidir ve sistemin korunması için uygun prafudurlarla deteklenmeli aksi halde sistem zarar görür eğer EPS var ve sisteminizi EPS dışında bırakırsanızda zarar görür

arkadaşlar ups güç kaynagı dağıtım panosunun tqopraklaması yapımamış,bu pano bilgisayarlara kumanda ediyor.ana dağıtım panosunun topraklamasından birleştirdiğimizde bir sorun oluşurmu ? bildireceğiniz görüşler için teşekkürler,

Sn.fkara,evet böyle daha iyi olur.İşin özü bütün topraklamaları ve bütün metalleri birleştirip potansiyel dengeleme yapmaktır.UPS sistemini bağımsız topraklamanın zararı olabilir faydası olmaz.Hoşçakalın...

paratoner topraklaması ayrı olmalı bence,diğer bütün topraklamalar artık zaten birleşecek bundan sonra,artık eskisi gibi ucuz be basit topraklama sistemi yapılmıyor,değerleri tam olarak hatrılamıyorum ama yanlışım yoksa fabrika topraklaması 1,5 ohm bina tesis0.5 ohm olmak zorunda bir fabrikanın topraklamsını dengelemek için neler yapılıyor neler milyarlar harcanıyor,biz önceden en az 20 daire bir binaya sadece bir levha koyar ölçmeden öylesine kapatırdık,şimdi çok önem veriliyor değerler dikkate alınıyor yapı denetim kontrolünde ölçüm yapılıp onay veriliyor,bu durumda bütün topraklamaların birleşmesinde sakınca yok,ama paratoner hariç diyorum

ve ayrıyetten ekliyorum almanyada gördüm bütün akla gelebilecek ne varsa topraklamışlar,balkon demirleri korkuluklar demir aksamlı bütün herşeyi

Syn teknisyen neden ups için ayrı topraklama zararlıdır..

Mustak ' Alıntı:
İşyerimizdeki bankamatikle makinelerimizin topraklamasını ortak vermiştik. Malesef bankamatiğin modemi saçmalayıp durdu. Bağımsız ayrı bir toprak vererek bu sıkıntıdan kurtulabilmiştik.

Dengesiz yüklerde, nötürde oluşan voltajdandır kanımca.

arkadaşlar benim görüşüm her kesin toprağı ayrı olsun. daha iyi oluyor parazit yayan cihazlardan başkalarıda zarar görür ortak topraklamada frekans yayan cihazlar özellikle.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri