aynı anda veya (ve) peş peşe gelen sinyalleri nasıl sıraya dizeriz_?

züleyha

Üye
İyi günler. Bir elektrik devresine başla sinyali 10 farklı makinadan geliyor. Ancak aynı anda gelen sinyalleri sıraya dizmemiz gerekiyor. Çünkü bir sinyalin başlangıç vermesiyle başlayan işlem 2 dk sürüyor.Örneğin aynı anda 3 makindan sinyal geldiyse. önceliği küçük numaralı makinaya verelim ancak bu 3 makinadan gelen sinyallerden ikisi beklerken yani. 1 nolu sinyali işleme aldık 2 ve 3 bekliyor. bu sırada 7 nolu sinyal geldi. Bu şeklde sinyaller sıraya dizilecek ve işlem bittiğinde sırayla işleme konacak.

Ben gelen 2 sinyal için bu işlemi gerçekleştirdim ancak. 10 farklı gelen sinyali nasıl sıraya dizeriz. Ayrıca sinyal kimliğide önemli. nasıl?
1 nolu makinadan gelen sinyal 1 nolu lambayı, 5 nolu makinadan gelensinyalinde 5 nolu lambayı yaktığını ve 1 nolu lamba sönmeden hiç bir lambanın yanamayacağı söndükten sonra ise sıraya göre diğer sinyallere cevap verileceği bu durumda kumanda devresini yapabilirmiyiz? :-

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
SELAMMM,

BEN OLSAM NASIL YAPARDIMM ACABAA...

ILK AKLIMA GELEN MEHTOD ŞU OLABILIR..

önce herbir bölüm için ayrı ayrı program yazardım.

sistem ok sinyallerinden herhangi birinin gelmesiyle belirlediğim bir counter'i +1 arttırrırrdımm.
sürekli artan counter değerini iligili bölüm için çalışma sırasınınn başına atardım.
ve böylece gelen sinyallerin sırasına göre akış diyagramı oluşacaktır.
otomatik cyclenin bitiminde ise ilgili counter'i resetleyerek tekrarda start sinyallerinin gelmesini beklerdimm..

kaba taslak olarak böle bişi olurdu herhaldee.

umarım bi fikir verebilimişimdir..

yardımım olursa *********************

kolay gelsin

Düzenleme: BuRçin.

Forum kuralları gereğince forum kurallarında msn ve e-mail adresi vermek yada istemek yasak olduğundan konudaki msn - e-mail adresleri silnmiştir.Bu tarz isteklerinizi pm (özel mesaj) yoluyla yapınız.

sağol ama pek anlamadım. Saydırdıktan sora sinyalleri aldığımız sıraya göre nasıl dizebilirz ki?

zuleyha hangi PLC ile yapacaksın...

S7200 ile yapacağım.. ve malesef çok basit bişey çok uzadı. yeni başladığım için:( sadece sinyalleri sıraya dizmek bukdar:(

İlk aklıma gelen her girişe karşılık bir timer çalıştırman ve ilk işlemin bittiğinde timer'ların değerlerini karşılaştıracak bir doğruluk tablosu oluşturarak TCC timer counter current değeri en yüksek olanı çıkışa sürmek ve o timer'ı resetlemek.

evet bu çok güzel bir fikir ama eşit zamnlar için biraz sorun var?

Eşit zamanlar içinde büyük eşittir veya küçük eşittir ibaresi kullanabilirsiniz. Böylecek ladder'ın soluna yazdığınız önce işlem görür ve çıkışları sürebilir.

İyi çalışmalar.

Forum istatistikleri

Konular
128,468
Kullanıcılar
450,408
Son üye
omerbehlulka

Yeni konular

Geri