aydınlatma tesislerinde 3 fazlı beslemenin önemi

mevzu gayet açık aslında; aydınlatma tesislerinde neden 3 fazlı besleme yapılır/yapılması gerekir? bu, neden önemlidir? stroboskobik etkiyi azaltmak için uygun frekansı yakalamak adına mı yapılıyor sadece ?

fikri olanlar belirtmekten çekinmesin lütfen.

bu konu hakkında elinde kaynak olanlar paylaşırlarsa sevinirim, bi araştırma yapıyorum da.
şimdiden teşekkürler...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
akımların şebekeye eşit dağatılması için yapılır

enerji nakil ve dağıtımında temel esas olan
şebekeye dengeli yük bindirmek için ..
tek faza yüklenmenin oluşturacağı gerilim düşümüyan etkilerinden korunmak için..

Arkadaşım ; sen soruna gereklı cevabın birisini kendın vermişsin zaten. Floresantlamba aydınlatılması yapılan atelye, fabrıka gıbı geni,şmahallerde 3 faz aydınlatma yapılması, strokosbık olayı (dönen cısımlerın, duru gıbı görülmesını) önler vede elzemdır.
3 fazolmıyan yerlerde iki lambalı armatürde
bir lambanın 220 v. girişine seri kondansatör bağlayarak fazkayması sağlanır. Buna, duo bağlamada denır.
Diğer arkadaşlarımın da bahsettiği, dengelı besleme, eşit yüklemede en az bu konu kadar önemlidir.
İyi çalışmalar..

sayın zeybek kullanılan bu strokosbık terımını ben ılk ke duyuyorum açıkçası. bu konuyu vaktınız olan bı zamanda soyle anlasılır bır bıcımde anlatırsanız çok sevınırım . ben uc fazın sadece bu dengelı besleme eşit yukleme adına onemlı olduğunu bılıyodum da bu gune kadar . o yuzden merak ettım bu konuyu . şimdiden tesekkurler...

evet arkadaşlar ben de az çok biliyorum bu konuyu ama belki sizlerden daha geniş bilgi alırım diye böyle bi başlık açtım. ayrıca ilginç bi şekilde, mühim bi konu olmasına rağmen, yeterli kaynak yok bu konuda.

forumda da aradım bulamadım, daha önce değinilmemiş sanırsam. işi bilen arkadaşlardan fikir almaktı amacım. yanıtlar için teşekkürler...

sn zeybek duo bağlama konusunda daha detaylı bilgi vermeniz mümkünmü.kolay gelsin

yüksek gerilim ' Alıntı:
...kullanılan bu strokosbık terımını ben ılk ke duyuyorum açıkçası. bu konuyu vaktınız olan bı zamanda soyle anlasılır bır bıcımde anlatırsanız çok sevınırım...

Bildiklerimi paylaşayım:

Bazen araba cantları hiç dönmüyormuş veya araba hızından daha yavaş ya da daha hızlı dönüyormuş gibi görünür.
Ya da televizyonda filim serederken, (filimdeki) bilgisayar monitörlerini atlama, kayma yapıyor gibi görünür.
Stroskobik etkiyi buralarda görebilirsiniz.

Olay tamamen frekansla ve göz yanılmasıyla alakalı.

Lamba saniyede 50 defa yanıp söndüğü için göz bunu farkedemez. Ancak dönen (veya inip-kalkan) bir cisme (pervane, motor mili, dikiş makinası iğnesi...) bu ışık düştüğünde, devir sayısıyla orantılı olarak ya duruyor gibi görünür ya sağa doğru dönüyor gibi ya da sola doğru dönüyor gibi görünür (dikiş makinası iğnesinde ise yavaş hareket ediyor veya duruyor gibi). Biz ancak ışığın dönen cisme düştüğü o anlarda dönme olayını görürüz. (Dikiş makinalarının bulunduğu imalathanelerde ellerini diken insanlar örnek verilirdi biz lisedeyken)

Eşit fazlara yüklenmenin bir avantajı da nötr dönüşlerini azaltır.

sayın genc arkadas ben ınanırmısınız o kadar sevınclıım kı bunu oğrendığıme çok ılgınc bı seymıs bu .bende her zaman uc faza dağıtırım sıstemlerı fakat bu stroskobik etkinin farkındalığından bı haberdım . özellikle vermıs olduğunuz su ellerı nı dıken ınsanlar orneği benı çok etkıledı. ilkemız bu olsun o zaman artık yukler esıt dağıtılsın ve nötr üde hafife almayalım . fazlarımız eşit olmazsa aynı kutuptan durmadan notre yukleme olur. ancak fazlar dağıtırlırsa eşit olarak sağlıklı bır notrlemede gercekleştırmış oluruz.ve en onemlısı nasılkı her fazı ayrı kablolarla işlıyorsak notrlerıde boyle işleyelım. ve mesleğimiz adımızdan once anılsın.....

yüksek gerilim ' Alıntı:
sayın genc arkadas ben ınanırmısınız o kadar sevınclıım kı bunu oğrendığıme çok ılgınc bı seymıs bu .bende her zaman uc faza dağıtırım sıstemlerı fakat bu stroskobik etkinin farkındalığından bı haberdım . özellikle vermıs olduğunuz su ellerı nı dıken ınsanlar orneği benı çok etkıledı. ilkemız bu olsun o zaman artık yukler esıt dağıtılsın ve nötr üde hafife almayalım . fazlarımız eşit olmazsa aynı kutuptan durmadan notre yukleme olur. ancak fazlar dağıtırlırsa eşit olarak sağlıklı bır notrlemede gercekleştırmış oluruz.ve en onemlısı nasılkı her fazı ayrı kablolarla işlıyorsak notrlerıde boyle işleyelım. ve mesleğimiz adımızdan once anılsın.....

çok haklısınız sayın meslektaşım, ayrıca sevindim ben de kendi adıma, iyi ki açmışım bu konuyu.
unutmadan, araştırmayı tamamlayınca forumda da paylaşacam bu çalışmayı, bi zaman gelir birinin işine yarar... ;)

Forum istatistikleri

Konular
128,260
Kullanıcılar
450,083
Son üye
bilgees

Yeni konular

Geri