Aydınlatma Sorunu

arkadaşlar kitli armatür dediyim normal bir armatüre soradan bir pil ve bir balans tarzı bir cihaz eklenmiş bu cihaza panodan direk referans fazı geliyor birde anahtar fazı bu cihaz referans fazı kesildiyinde lambayı pilden yakıyor referans fazında enerji oluncada armatürün balansından yakıyor anahtar fazıda normal lambayı açıp kapatıyor anahtar fazına hareket dedektörü bağlı yani anahtar görevi yapıyor armatürden ayrı bir hareket dedektörü bağlantısında hiç bir sorun yok ama sürekli ampül yakıyor veya armatürün balansını yakıyor ben hareket dedektörü sürekli açıp kapattığı için oluyor diye düşünüyorum sizce neden olabilir bu tür bir sistem kullanan oldumu bu kit olayı sürekli böyle arıza verıyormu hepinize cevaplarınız için teşekkür ederim
Kardeşim kim o kiti icat ettiyse Allah iyiliğini versin bizim iş yerindede var onlardan zırt bırt arıza yapıo bazan yanmıyo 2 saat sonra gidiyorsun yanıyo ben ufaktan ufaktan değişmeye başladım düz yapmaya acil içinse ayrıca sadece şarzlı lamba takmayı düşünüyorum seninde ole bir imkanın varsa değiş ama yoksa çok uğraştırıcı en azından ben çözemedim : ) Rast geLe

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
twist of face arkadaşım çok doğru söylüyor hareketin bu kadar yoğun olduğu yerde nasıl oulurda balastlı lamba kullanılır anlamadım. hele bir de bunlar ail durum aydınlatması ise. benim bildiğim acil durum aydınlatmaları sürekli kapalı durumdadır ve elektrik kesilince devreye girer veya iki adet lambası vardır bir tanesi sürekli yana diğeri elektrikler kesilince bu kadar basit. bizim iş yerinde her ikiside var. sisem hepten yanlış tutulacak bir yeri yok.
Yo yapmışlar içinde iki balast birde şarz için bir kit konmuş fakat sağlıklı değil yani enerji kesilince direk faz bağlanıyo zaten o kite o enerji kesilince yanıyo ama sağlıklı değil mesele hareketlilikle alakası yok benim iş yerinde hareket yok sabah açılır paydoslarda kapanıp açılıo ama lanet bişi zırt bırt bozuluyo : )

Yo yapmışlar içinde iki balast birde şarz için bir kit konmuş fakat sağlıklı değil yani enerji kesilince direk faz bağlanıyo zaten o kite o enerji kesilince yanıyo ama sağlıklı değil mesele hareketlilikle alakası yok benim iş yerinde hareket yok sabah açılır paydoslarda kapanıp açılıo ama lanet bişi zırt bırt bozuluyo : )

ne demek istediğini tam olarak anlamadım, ancak;
2 lambalı bir armatürde acil aydınlatma yapılacak ise, armatürün içine bir adet acil aydınlatma kiti ve bir adet 2lambayı yakan elektronik balast konur.
enerji varken iki lamba da yanar (balast üzerinden), enerji kesildiğinde pil ile beslenen kit bir lambayı yakar ve daha düşük güçte yakar.
Mantık şudur; eğer deprem, yangın gibi herhangi bir nedenle enerji kesilir ise insanların bulunduklarını ortamı rahatlıkla tahliye etmesini sağlamaktır, lamba 1 saat ya da 3 saat süreli olarak çalıştırılır. Acil aydınlatma kitinin amacı yedek aydınlatma değil, güvenlik/tahliye aydınlatmasıdır.
Hareketlilikle alakası yok demişsin, ancak hareket sensörüne bağlanan elektronik balast uygulamalarında balast ve lamba her an arıza çıkarma potansiyeline sahiptir. Bu yanlış bir uygulamadır, çok fazla örnek gördüm.

arkadaşlar cevaplarınız için teşekkür ederim firmayı aradık onlarda geldi çözüm üretmeye çalışıyorlar :) bende bu şekilde olmaz diyorum en sonunda sizin yorumlarınızı okutucam :) kitli armatür çok lanet bir şey bizde 3 yerde kullanılıyo hepside arıza yapıyor bazılarında kit olayını iptal ettim kiti iyice anlatmaya çalışıcam kit 1x26 wat bu tasarruflu ampülle 1x26 wat balansdan oluşan bir armatür düşünün bunun içine sonradan bir kit balansıyla bir pil yerleştiriliyor bu soradan yerleştirilen kit balansı içinde röle olan bir cihaz bu balansa panodan direk bir faz geliyor birde anahtardan bir faz geliyor anahtardan gelen normal armatürü açıp kapatıyor panodan gelen direk fazda yani binada enerji olmadığı anda o faz ucunda enerji görmezse ve anahtar fazınıda görmezse bu kit balansı içindeki röleyle ampül direk pilden yakıyor yani 2 faz 2 nötr olması gerekiyor nötr ortak böyle lanet bir cihaz yanlız fazlar aynı olması lazım yani panodaki l1 l2 l2 olayında ikiside biri l1 ise diyeride l1 olmalı yoksa yine arıza yapıyor bunlar birde neda marka hareket dedektörüne bağlı gelde çık işin içinden çıkabilirsen :D cevap yazan arkadaşlara sonsuz teşekkürler

Acil durum aydınlatmaları Sadece Anahtar ile yakılır. Sensör ile uygulama istiyorsan Osram gibi General elektrik gibi firmalara bakmanız lazım. Türkiye ve Doğu ülkelerinden gelen Elektronik balastlar sensörlü uygulamaya gelmiyor..

zaten dedektöre bağlı çalışıyor ise acil durum aydınlatması gibi deil de, normal lamba gibi kullanıyorsun demektir.
ayrıca dedektör aydınlatmayı sürekli aç kapa yaptığından arızalanmaktadır. yada elektronik balast kullan biraz daha geç arızalanır.
ama yine arızalanır.

balastlı sistem yanlış.bunun yerine akkor flamanlı düz sistem kullanılmalı.tasarruf lambalar da olmaz.

Normalde yanılıyorasm düzeltin lütfen, Acil durum aydınlatması olan armatürlerde 4 tane florsan veya led varsa, 2 tanesi sürekliyanar, diğer 2 tanesi elektrik gittiğinde devreye girer. ve Armatürde yeşil bir led vardır. Acil durum aydınlatması olduğunu gösteren.

Normalde yanılıyorasm düzeltin lütfen, Acil durum aydınlatması olan armatürlerde 4 tane florsan veya led varsa, 2 tanesi sürekliyanar, diğer 2 tanesi elektrik gittiğinde devreye girer. ve Armatürde yeşil bir led vardır. Acil durum aydınlatması olduğunu gösteren.

Acil durum kiti olan armatürlerde sadece bir tane lamba yanar. ister 2 ister 4 lambalı olsun.

Yeşil LED ise sistemin durumunu gösterir.

Kaç tane ampulü acil aydınlatma olarak seçerseniz o kadarı elektrikler kesildiğinde devreye girer. Yani 2x18w akü kiti kullanıyorsanız 2 lamba 1x18w kullanıyorsanız 1 lamba. Her iki sisteminde kullanıldığı projeleri uygulattım. Tamamen projecinin tercihine kalmış bir olaydır.

Forum istatistikleri

Konular
128,215
Kullanıcılar
449,996
Son üye
Serhan10

Yeni konular

Geri