Aydınlatma Otomasyonu

Merhaba arkadaşlar ben 3 yıldır akıllı ev bina sistemleri ile ilgili çalışmalar yapıyorum sertifikam var birçok proje yaptım çalıştırdım aydınlatma merkezi ışık kontrolü panjur sistemleri dimleme gibi işler yaptım ısıtma ve soğutma projelerini yeni yeni yapıyorum faydam olabilecek veya karşılıklı fikir alışverişi yapmak isteyen arkadaşlar varsa yardımlaşabiliriz Herkese iyi çalışmalar :cool:

Arkadaş ortaya güzel bir fikir attın ama konuyu destekleyen ve örnek olabilecek dökümanlar ekleyebilirsen daha iyi olacak.
Mesela akıllı aydınlatma ve DALI sistemlerle ilgili pratik dökümanlar varsa faydalanmak isteriz.
Yoksa açtığınız başlık ortada kalacak.Emeğinize teşekkür etmek isteriz. Hayırlı işler.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
akıllı aydınlatma ve DALI sistemlerle ilgili dökümanlarınız varsa paylasmanızı isteriz.

Merhaba arkadaşlar ben 3 yıldır akıllı ev bina sistemleri ile ilgili çalışmalar yapıyorum sertifikam var birçok proje yaptım çalıştırdım aydınlatma merkezi ışık kontrolü panjur sistemleri dimleme gibi işler yaptım ısıtma ve soğutma projelerini yeni yeni yapıyorum faydam olabilecek veya karşılıklı fikir alışverişi yapmak isteyen arkadaşlar varsa yardımlaşabiliriz Herkese iyi çalışmalar :cool:

ben endüstriyel tasarll dersinde bir proje üzerinde çalışıyorum.Projem biraz karışk ama şöyle diyeyim usbdaq diye bir cihaz aldım bu cihaz sayesinde bir devre yardımıyla devrelerdeki voltaj değerinin ölçümü yada anahtarlama gibi işlemler yapılabiliyor.Ben şimdi ısı sensörünü ledleri bu usb daq sayesinde açıp kapamayı yapmaya çalışıyorum ama cihazı tam anlamıyla bilmediğim için yapamıyorum .sizin bilginiz varmı bu cihaz hakkında yardımlarınızı bekliyorumm...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sanırım bu konuda öncelikle şunu ayırmamız gerek. Aydınlatma otomasyonu derken neyi kastediyoruz?

Scada programı üzerinden PLC yardımı ile linyeleri röleler ve/veya kontraktörler yardımı ile ON/OFF açıp kapatmak mı?

PLC çıkışlarındaki 0-10V sinyaller ile aydınlatma ekipmanlarınızı otomatik olarak yada scada üzerinden yada butonlar aracılığı ile dimlemek mi?

Aydınlatma ekipmanlarınıza adres vererek , istediğiniz senaryoyu (gece ,gündüz, mesai saati, lüx değeri, hareket) uygulamak için dali yada rs485 balastlar ile bir çalışma yapmak mı?

RGB ledlerinizi DMX ile renkten renge sokmak mı? Yada dali ile RGB ledlerinizi renlendirmek Otelinizde evinizde saat 3 te kırmızı 5 te yeşil ışık yakmak mı?

Bende yapmak istiyorum diyen arkadaşlar. öncelikle ne yapmak istediğinizi açıkça belirtmelisiniz. Sonra size gerekli ekipmanı ve programı nasıl yapabileceğinizi anlatmak kolay.

Otomasyonun her dalı sadece hayal gücünüz ile sınırlıdır. Bu yüzden öncelikle çerçevenizi belirleyin.

sonra biz size yardım edelim.

Dali kullanılan sistemler hakkında bilgi vermeniz mümkün mü?
Teşekkür ederim şimdiden

Dali kullanılan sistemler hakkında bilgi vermeniz mümkün mü?
Teşekkür ederim şimdiden

DALI nedir?

Dijital Adreslenebilir Aydınlatma Arayüzü

Yani: Sisteminizde bulunan her bir aydınlatma armatürüne ait 1 adet adresiniz var ve bu adres üzerinden kontrol ve izleme yapabiliyorsunuz.

Peki normal balastllar ile bu olur mu? Cevap : DALI için dali özellikli dimlenebilir balast kullanmanız gerek.

DALI nin Dim den farkı nedir? Dimlenebilir balastlarda her balasta yada dimlemek istediğiniz gruba ayrı enerji ve kumanda kablosu çekmek zorundasınız. Ancak DALI hattında besleme ve kumanda kabloları tek bir hat üzerinde gidebilir.

Dimlenebilir Balast ve DALI balast mesafeleri ne kadardır?
DALI de 300 metre kumanda mesafeniz bulunmaktadır. 0-19 dimlenebilir balastlarda ise kaliteli balastlar kullanıldıgı zaman 70 metrelik bir hattı dimleyebilirsiniz.

Gruplama nasıl olur?

DALI de program üzerinden modül başına 16 farklı grup atayabilirsiniz. Gruplama yapmak için ayrı kablolama yapmanıza ihtiyaç yoktur.

Avantajı nedir?

DALI balastlar standart balastlara göre daha uzun ömürlüdür. Anahtarlama yapılmadığı için.
Aynı zamanda mahaller kullanım dışındayken dim seviyesi düşürülerek %30 a varan enerji tasarrufları sağlanabilir.
Işık seviyesine göre otomatik dimleme yapmak için dali hattına eklenebilir ışık seviye sensörleri bulunmaktadır. bu sensörler içinde ayrı kablolama yapmaya gerek olmaz.
RGB ledler ile renklendirme ve ışık oyunları yapılabilir.
DALI ekipmanların arıza ve açıklık durumları sistemden izlenebilir ve gereksiz Bakım harcamalarından kaçınılır.

DALI ile ilgili daha fazla bilgi için özel mesaj atabilirsiniz.

selam arkadaslar bana türkçe akıllı ev otomasyonuyla ılgılı slayt lazım

bende elk.tesisatçısıyım bu bahsettiğiniz işlerde çalışmak tecrübe edinmek kendimi geliştirmek istiyorum nasıl nerden başlamalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim.

Selamunaleykum arkadaşlar plc ile aydınlatma otomasyonu yapmak isteyen arkadaşlara yardımcı olabilirim... Ama herşeyden önce türk malı olmalı demiyorum olacak sartı ile plc gemo kullanabiliriz ihtiyaç duyan arkadaşlara pprogram ve bağlantılar hakkkında yardımcı olabilirim... Saygılarımla...

ENDA PLC ve HMI' ları makine imalatçılarında son zamanlarda sıklıkla görüyoruz. Ethernet portlu olmaları sebebi ile internet üzerinden binaların durumlarını online olarak izleyebilme imkanı sunuyor. Değerlendirmek faydalı olacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
128,287
Kullanıcılar
450,118
Son üye
TheTwize

Yeni konular

Geri