Asenkron Motor Sarımı Hakkında Bir Soru ?

mkunal

Üye
1 fazlı asenkron motor sarımı ile ilgili şöyle bir sorum var , yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ederim . .

x=24, 2P=2, m=1 olan asenkron motorda 2 tane tek kutup olduğuna göre
4 'er tane ana sargılı ve 2 'şer tane yardımcı sargılı 2 adet grup oluyor .

x = 24, 2P = 4, m = 1 olan asenkron motorda aynı hesaba göre ana sargı grupları 2'şer
bobin , yardımı sargı grupları 1'er bobinli 4 grupmu olacak , yoksa yardımcı sargılar
2'şer bobinli mi olacak ?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Acayip bir soru ! SEG leri kutup sayıları belirler ve ana saargı ile yardımcı sargı simetrik olduğuna göre sayıları aynıdır ama kapladığı oyuklar farklı olabilir...

Megep in BiR FAZLI MOTOR SARIMI kitabında ; Bir fazlı asenkron motorda ana sargı stator oyuklarının 2/3’ ünü, yardımcı sargıda 1/3’ünü kaplar yazıyor .Buna göre 1 fazlı , 24 oluklu 2 kutuplu motorda 8 adet ana sargı ve 4 adet yardımcı sargı bobini varken yine 1 fazlı , 24 oluklu ancak 4 kutuplu motorda ana ve yardımcı sargılarda eşit sayıda 8'er adet bobin var .Bu farklılığın sebebini nedir ? .

Acayip bir soru ! SEG leri kutup sayıları belirler ve ana saargı ile yardımcı sargı simetrik olduğuna göre sayıları aynıdır ama kapladığı oyuklar farklı olabilir...

3 fazlı 2 kutuplu yarım kalıp eşit adımlı sarımda sargılar yine simetrik mi , yoksa
ardışık mı olmak zorunda ? .

Soruyu biraz netleştiriyim ;

24 oluklu stator 2 kutuplu yarım kalıp eşit adım sarılacak (oyuk adımı yx=12 ) .
R fazı 1-13 , 2-14 , 3-15 , 4-16 numaralı oyukları kaplasın . Bu 4 bobin 2'şerli
gruplar halinde simetrik yerleştirilecekse 1.grup 1-13 ve 3-15 , 2. grup 2-14 ve 4-16
nolu oyuklara geliyor sanırım .

Bunun yerine bir fazın tüm bobinleri aynı tarafa yerleştirilebilir mi .Hangisi doğru olur ? .
Teşekkürler .

Soruyu biraz netleştiriyim ;

24 oluklu stator 2 kutuplu yarım kalıp eşit adım sarılacak (oyuk adımı yx=12 ) .
R fazı 1-13 , 2-14 , 3-15 , 4-16 numaralı oyukları kaplasın . Bu 4 bobin 2'şerli
gruplar halinde simetrik yerleştirilecekse 1.grup 1-13 ve 3-15 , 2. grup 2-14 ve 4-16
nolu oyuklara geliyor sanırım .

Bunun yerine bir fazın tüm bobinleri aynı tarafa yerleştirilebilir mi .Hangisi doğru olur ? .
Teşekkürler .
Üc faz 24 oyuk 2 kutuplu asikrom motorun oyok adım sayısı 10.12 seksiyon 2 dir. eşit adımlı bobinde oyuk adım sayısı 1.11 seksiyon 2 dir. Faz başına 2 bobin düşer bobinler karşılıklı olur başka türlü belirtilen kutup sayısını dizaym edemesiniz .ayrıca böyle birşeyi naden soruyorsunuz anlamadım bobinaj kitaplarında mevcut şemalar var.

Son düzenleme:
Şöyle bi sorum daha var ;

bu resim megep in kitabından aldığım X= 18, 2p=2 , m= 3 Tam kalıp sarım şeması :

Şu aşağıdakiler de aynı statora ait kendi çizdiğim şema ve iç görünüş :

1. şemanın alt bağlantılarında hata varmı , yoksa benim çizdiğim 2. şemada mı yanlışlık
var , yardımcı olabilirmisiniz ? .

Şöyle bi sorum daha var ;

bu resim megep in kitabından aldığım X= 18, 2p=2 , m= 3 Tam kalıp sarım şeması :

Şu aşağıdakiler de aynı statora ait kendi çizdiğim şema ve iç görünüş :

1. şemanın alt bağlantılarında hata varmı , yoksa benim çizdiğim 2. şemada mı yanlışlık
var , yardımcı olabilirmisiniz ? .

senin çizimin doğru orjinalinde hata var

mkunal kardeşim sizin sorduklarınız şama faklı farlı size yardımcı olmak isterim neistediğiniz beli değil sizmi bize öğreticeksiniz bizdenmi feyz alacak sınız siz bobinajcımsınız yardımcı olmaya calısayım

mkunal kardeşim sizin sorduklarınız şama faklı farlı size yardımcı olmak isterim neistediğiniz beli değil sizmi bize öğreticeksiniz bizdenmi feyz alacak sınız siz bobinajcımsınız yardımcı olmaya calısayım

En azından öğrenmek istiyorum , ama kısmetse bobinajı olabilirimde :) , severim bu işleri .
Kitaplardaki bazı ufak tefek hatalar işin acemisi olduğum için beni çelişkiye düşürüyor .
Megep in asenkron motor sarımı kitaplarını okudum , şu an prf. Faik Mergen 'in kitabını okuyorum , kaynak kitap tavsiyelerinizi de bekliyorum .
Şu an ilk hedefim 5 senedir evde motoru yanık şekilde bekleyen elektrik süpürgesini sarmak .

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,985
Son üye
sSait Başdaş

Yeni konular

Geri