Asenkron motor kumanda sorunu hk.?

Yusuf3866

Üye
Üç adet üç fazlı asenkron motor aşağıdaki şartlarda çalıştırılmak istenmektedir.

• Start butonuna basıldığında 1. motor hemen, 2. motor 10 sn. sonra, 3. motor ise 2. motor
çalıştıktan 20 sn. sonra çalışacaktır.
• 1. motor ve 3. motor aynı anda çalışmayacaktır.
• 2. motor 1. motor çalıştıktan 10 sn. sonra, 1. motor çalıştıktan 20 sn. sonra otomatik olarak
çalışacaktır.
• Stop butonuna basıldığında ya da 1. motor durduğunda tüm motorlar duracaktır.
• 2. motor durduğunda 1. motor çalışacak ancak 3. motor duracaktır.
• 3. motor durduğunda diğer motorlar çalışmaya devam edecektir.
• Sistem, aşırı akım röleleri ile korunacak ve her koruma rölesi kendi motor hattına bağlanacaktır.

Bunu nasıl yapabilirim ve devre şeması cizebilirmisiniz

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
soru hangı nıyetle soruldu ?? bulanık bı psıkolojı eserımı ? yoksa art nıyetmı var ??
narkozdan yenı uyanmıs bırının sacmalıkları gıbı ...bı motor dıger motorun calısmasından 10 sanıye sonra
( virgül ) 20 sanıye sonra calısacak demek ne demek ???
soruyu okurken sınırlerım alt ust oldu ...bızde yuksek ogretımde zaman harcadık lakın hıcbır hocamız bıze boyle saçma sapan bı anlatım ıle sorulmadı ....once ogrencının soruyu anlaması gerek ..dırek solugu forumlarda arıyor....bu forum odev sorularının korsan yoldan cevaplandıgı bır forumdan zıyade meslegın mantıgının kavranması ıcın olusturulan bır platform ...odev sorusuda cevaplanır ..onada eyvallah ama aynı soru defalarca spam gıbı sorulmaz be kardesım ...google denen bır nımet yardımı ıle bu soruları gerek bu forumda gerek baska forumlarda bulabılırısınız ....benım asıl GICIK oldugum taraf sorunun hakıkaten sacma sapan bır anlatım bozuklugu ıle yapılması...ben kendıme Turkce katılı derdım ama bu sorular benı gerıde bıraktı....

Allah cezasını versin o motorların. Sonuna geldim başını unuttum, başını okudum ortasında boğuldum. Ne gerek var böyle şeylere yahu!

Allah cezasını versin o motorların. Sonuna geldim başını unuttum, başını okudum ortasında boğuldum. Ne gerek var böyle şeylere yahu!
bazen böyle şeyleri bilmediğim için mutlu oluyorum. galiba soruyu bir daha okuyacağım. ya ben okuma özürlüyüm yada okuduğumu anlayamama özürlü. saniye sıralamasını mı, motor sırasını mı karıştırdım anlayamadım.

Üç adet üç fazlı asenkron motor aşağıdaki şartlarda çalıştırılmak istenmektedir.

• Start butonuna basıldığında 1. motor hemen, 2. motor 10 sn. sonra, 3. motor ise 2. motor
çalıştıktan 20 sn. sonra çalışacaktır.
• 1. motor ve 3. motor aynı anda çalışmayacaktır.
• 2. motor 1. motor çalıştıktan 10 sn. sonra, 1. motor çalıştıktan 20 sn. sonra otomatik olarak
çalışacaktır.
• Stop butonuna basıldığında ya da 1. motor durduğunda tüm motorlar duracaktır.
• 2. motor durduğunda 1. motor çalışacak ancak 3. motor duracaktır.
• 3. motor durduğunda diğer motorlar çalışmaya devam edecektir.
• Sistem, aşırı akım röleleri ile korunacak ve her koruma rölesi kendi motor hattına bağlanacaktır.

Bunu nasıl yapabilirim ve devre şeması cizebilirmisiniz
Geçmişte bu soru yapılmıştı diye hatırlıyorum. Buralarda vardır.

üç fazlı asenkron motor
-başlatma butonuna basıldığında 1.motor hemen çalışıcak
-1.motor çalıştıktan 1 dakika sonra 2.motor çalışıcak
-2.motor 2 dakika çalıştıktan sonra 1.motorla beraber duracaktır
Yapıldıysa daha önceden link atarmısınız veya yapabilicek biri varmı ?

start butonundan 1. motor kontaktörünü çalıştır mühürle. kontaktörün açık kontagından 1. zaman rölesinin bobin ucunu besle. 1 dk ye ayarla daha sonra 1. zaman rölesinin açık kontagından 2. motorun kontaktörünü besle ve mühürle. 2 motorun kontaktörünün açık kontagından 2. zaman rolesini besle ,2. zaman rölesinin kapalı kontagını start butonunun üzerine at devreye gelen enerjiyi kesince durdurur. (2,zaman rölesinin kapalı kontagını stop butonu gibi kullanacaksız.)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri