Asenkron Motor Akım Hesabı, Etiket Değerleriyle Aynı Çıkmıyor

Ayrica kimse tam bilmiyor demeyin, teknik ogretmenlere haksizlik etmis olursunuz. Ogrenemedik demeniz daha dogru olur.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Ayrica kimse tam bilmiyor demeyin, teknik ogretmenlere haksizlik etmis olursunuz. Ogrenemedik demeniz daha dogru olur.

işte bu yüzden öğrenemiyoruz..İnsanların anlıyacağı en basit dilden anlatılması daha doğru diye düşünüyorum.
380/220=1.73 çıktı..matematiksel terimlere girdimi işin ucu kaçıyor..Bana göre böyle başkası ne düşünür bilemiyorum tabi.
Kimse den kastım bu işin pratiğini yapan teorisinden uzak olan kişiler..Teknik öğretmenlere bi lafımız zaten olamaz,o kadar okumuş etmiş sonuçta..ama 220 nin karesi,onu topla onu çıkar,yok 60 derece yok 120 derece..Bunun daha kolay ve daha anlaşılabilir bir cevabı illaki vardır ve olmalıda diye düşünüyorum..Benim altımda çalışan arkadaşım veya elemanım bana bu kök 3 nereden geliyor
arkadaş diye sorduğunda,ben ona en basit ve anlayacağı dille bunu açıklayabileyim..İlla anlamasını sanmak için o kadar çarpmaya toplamaya bölmeye girmeyeyim..İşin görünen kısmını anlayayım,formülünü, açısını bilmemneyini teknik öğretmen bilsin ,bana lazım değil....saygılar

Son düzenleme:
Ama bazı şeyleri matematiğini bilmezseniz anlayamazsınız. Burada bahsi geçen konuyu da yeri geliyor mühendislik fakültesi öğrencilerine dahi anlatmak zor oluyor. "dahi" diyorum, yanlış anlaşılmasın, malum bu forumda sıkça söylenen bir şeydir mühendislerin teoriden anladığı ancak pratikten anlamadığı. Yani işi teori bilmek olan, görece ileri düzeyde matematik bilen birinin dahi zar zor anladığı konuyu "ben niye anlamıyorum" diye düşünmek yersiz. Bu işin teorisinden uzak kişilerin de formülleri bilmesi gerekir akım hesaplamak için mesela burada sorulduğu gibi.

Ben bir de şöyle anlatmaya çalışayım:

Güç malumunuz akım ve gerilimin çarpımı Dolaysıyla motorum bir fazındaki sargının çekeceği güç, o sargının uçlarındaki gerilim ile sargının üzerinden geçen akımın çarpımı. Eğer motor sargılarınızın her biri faz-nötr arası bağlı ise her bir sargının uçlarına 220 V gelecek demektir. Motorun çekeceği toplam güç ise 3 fazın çektiği toplam güç olacaktır.

S= 3 x( Faz-nötr gerilimi*Sargı Akımı)

Yukarıdaki formülü istersek faz arası gerilim cinsinden de yazabiliriz. işte matematik bilmeden anlatamayacağımız kısım burası ama faz arası gerilimin 380 V, faz-nötr geriliminin 220 V olduğunu da bilmeyen olmadığına göre sorun olmaması lazım

Faz nötr gerilimi = Faz arası gerilimi / 1.732

Yukarıdaki denklemde bu eşitliği yerine koyarsanız

S= 3 x( Faz-nötr gerilimi*Sargı Akımı)= 3 x(( Faz-arası gerilimi/1.732)*Sargı Akımı)
S= (3/1.732)*(Faz arası gerilimi*Sargı akımı)
S= 1.732*(Faz arası gerilimi*Sargı akımı)
bulunur.

Yukarıdaki formüllerde görünür/zahiri güç formüllerini veridim Aktif güç P'yi bulmak için bu denklemlere cos phi çarpanını da eklemek lazım

Matematik bilmediğime dair bişey söylediğimi hatırlamıyorum..Hatta en sevdiğim dersti okul çağlarımda
matematik ve geometri..Benim söylemek istediğim şeyi arkadaşların anladığını umuyorum..Neyse
konuyu çok da fazla uzatmanın gereği yok sanırım..Selamlar..

saygılar dilerim bu formüldeki 1.732 nerden geliyor değer olarak ezberlememek için soruyorum kök 3 ile arasında bir bagıntı kuramadım tam olarak.şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim...

Sayın salihyolu
3 sayısının karekökü 1.73205......... dir kısaca 1.73 olarak kulanılır. 1.73......X 1.73..... = 3 olduğu görülür

2 sayısının karakökü 1.41421.........dir kısaca 1.41 olarak kulanılır. 1.41.....X 1.41.......= 2 olduğu görülür

faz nötr 220.volt olan bir devrenin 3 faz arası volt 380 dir çünkü 220.x 1.73.... = 380. dir.
faz nötr 110.volt olan bir devrenin 3 faz arası volt 190 dır çünkü 110.x 1.73.....= 190. dır.
faz nötr 380.volt olan bir devrenin 3 faz arası volt 660. dır çünkü 380.x 173......= 660. dır
Elektrik tesislerinde kulanılan gerilimler genelikle şunlardır.
Faz nötr arası 110. volt 220. volt 3 faz devrelerde faz ,faz arası 190.volt ,380.volt , 660.volt dur.

Ne yapmışsınız arkadaşlar böyle. Soranın da cevaplayanın da eline diline sağlık.

Uzun seneler önce Teknikadam_41 rumuzuyla bu soruyu cevaplamıştım.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/elektrik-motorlari/4061-elektrik-motorlari.html
Matematiğide aşağıda trigonometri ve vektörel bilgiden ibaret;
İçerik.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ben bir 20 yıllık Teknik Öğretmenim. Sorunuzu ve cevaplarınızı tesadüfen gördüm, okudum. Arkadaşların mesleki konumlarını (Teknisyen, Tekniker, Mühendis) nedir bilmiyorum ama Allah sizden de size bu konuları öğretenlerden de razı olsun. Soru da mükemmel cevaplarda tamamen doğru ve harika. Bu cevapların üzerine cevap yazılmaz ama çok kısa olarak izah edeyim.

yukarıdaki vektörü incelerseniz. (aralarında açı olan vektörlerin toplamı biraz sinir bozucu olabilir.)
120 derece farklı iki vektörün (büyüklükleri aynı) toplamında 30 derecelik açının cosinüs değeri kök3/2 olduğu ve o da hat gerilimi / 2 . faz gerilimine tekabül ettiği için kök3 ifadesi karşımıza çıkar. hesaplamaları kolaylaştırmak için kök3 gerine genelde 1,73 sayısını baz alırız.

yukarıdaki vektörde v harfi faz-nötr gerilimini, yukarıdaki vektörde u harfi faz-faz gerilimini sembolize etmektedir.

Formülde neden 1,73 kullanıldı?
1 faza ait güç Pf=Uf.I.Cosa (burada Uf=220v faz nötr gerilimidir.)
motorumuz 3 fazlı olduğu için toplam motor gücü Pm=Pf+Pf+Pf veya Pm=3.Pf dir.
yani P= 3. Uf. I. Cosa
veya P= 1,73. Uh. I. Cosa olabilir. (burada Uh=380v faz faz gerilimidir.)

yani 3. Uf = 1,73 . Uh aynı şey demektir.

Son düzenleme:
kök 3 ün nereden geldiği hala meçhul??
Şöyle düşün, üç fazlı sistemi tek fazlı sistemden üç tane varmış gibi düşün en basiti.
Yani,
P=V.I.CosQ Monofaze için
P=3.V.I.CosQ =====> Trifaze için || U=380 V=220 ==> U=(Kök3) x V ==> U=1,73xV ==>V=U/1,73

Yerine Koyarsan,

P=3.U/1,73.I.CosQ Trifaze için, Burada 3/(Kök3)=(Kök3) Olur yani 1,73 ==> 3/1,73 yerine koyarsan ,

Sonuç olarak P=1,73.U.I.CosQ olur.

Motorlar için akım hesabı formülünde verimi de eklemek gerekmekte.

P=U.1,73.I.CosQ.Verim

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri