Asenkron Motor Akım Hesabı, Etiket Değerleriyle Aynı Çıkmıyor

slm kontrol kalemi sakinleri;160kw 298A cosfi 0,86 değerleri olan asekron motorun akımını hesaplarken aynı değer çıkmıyor.Başka bir tür hesaplama formülü yokmudur.ilgilenen arkadaşara şimdiden teşekkürler

Bu mesaj en son " 26 Temmuz 2008 " tarihinde, saat " 19:42:21 " arası, " 8 Kademeli Kond.ve Sig.hesaplaması " başlıklı konudan, Mesut tarafından çıkarılıp, yeni konu altında düzenlenmiştir.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sayin Tatar Ramazan, ayni cikmaz cunku etikette yazan deger, motorun cikis gucudur...Sebekeden her zaman daha fazla guc cekilir cunku kayiplar sozkonusu ve de hic bir motor %100 verimle calismaz...
Gerilim bilgisi de olsaydi daha iyi olurdu ama biz U=380 volt a gore hesaplayip sebekeden cektigimiz gucu
( boylelikle motorumuzun verimini de ) hesaplarsak :

P=1.732xUxIxCosQ

P=1.732x380x298x0.86 = 168.67 kW buluruz.( sebekeden cekilen gercek guc )

Bu durumda motorumuzun verimi 160/168.67 = %95 bulunur.

Sayin Tatar Ramazan, ayni cikmaz cunku etikette yazan deger, motorun cikis gucudur...Sebekeden her zaman daha fazla guc cekilir cunku kayiplar sozkonusu ve de hic bir motor %100 verimle calismaz...
Gerilim bilgisi de olsaydi daha iyi olurdu ama biz U=380 volt a gore hesaplayip sebekeden cektigimiz gucu
( boylelikle motorumuzun verimini de ) hesaplarsak :

P=1.732xUxIxCosQ

P=1.732x380x298x0.86 = 168.67 kW buluruz.( sebekeden cekilen gercek guc )

Bu durumda motorumuzun verimi 160/168.67 = %95 bulunur.

saygılar dilerim bu formüldeki 1.732 nerden geliyor değer olarak ezberlememek için soruyorum kök 3 ile arasında bir bagıntı kuramadım tam olarak.şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim...

Merhabalar,

Denklemdeki 1.732 değeri kök(3)'ten gelmektedir.

380 olduğu halde neden kök 3 le çarpıyoruz hocam formülde o benim kafama takıldı esasen.220 olsaydı bunu yapmamız gerekmez mıydı?

380 olduğu halde neden kök 3 le çarpıyoruz hocam formülde o benim kafama takıldı esasen.220 olsaydı bunu yapmamız gerekmez mıydı?

3 fazlı sistemlerde P =1,73 x U x I x cos(fi)
Tek fazlı sistemlerde P = U x I x cos(fi) dir.

Bahsedilen 380V fazlar arası gerilimdir. Faz-toprak arası 220V dur.

kök 3 ün nereden geldiğini anlayabilmek için matemetik ve geometri konularına hakim olmak gerekir. Aralarında açı bulunan kuvvetler koplex olarak toplanır. bildiğimiz üzre 3 fazlı sistemde de her faz arası 120 şer derece faz farkı vardır. matematik derki aralarında 120 derece fark olan iki eşit kuvvetin toplamı, kuvvetlerin degerine eşittir.toplam kuvvet de 120 derecenin tam ortasında olacağına göre 120 derecelik elektriksel açı 60 derece matematiksel açıya eşit hale gelir. aralarında açı bulunan iki kuvvetin toplama formulu de şu sekildedir.;

20140429_200118.jpg

Sistemimizde fazlar arası 120 derecelik açı değişmeyeceğine göre ve 3 fazıda birbirine eşit kabul edersek. bir oranlama yapabiliriz demektir. yani;

381,05 / 220 = 1,732 kat sayısını elde ederiz.

3 fazlı sistemlerde hesaplama yaparken herseferinde yukarıdaki yazdıgım işlemi yapmak abest olacagı için 1,73 katsayısını kolay yoldan kullanırız.

dilim kalemim döndüğünce açıklamaya çalıştım umarım başarılı olmusumdur. Bu işlerle uğraşan teknik kişiler gün içinde kullandıkları şeyin nereden nasıl geldiğini bilmesini isterim.

kök 3 ün nereden geldiğini anlayabilmek için matemetik ve geometri konularına hakim olmak gerekir. Aralarında açı bulunan kuvvetler koplex olarak toplanır. bildiğimiz üzre 3 fazlı sistemde de her faz arası 120 şer derece faz farkı vardır. matematik derki aralarında 120 derece fark olan iki eşit kuvvetin toplamı, kuvvetlerin degerine eşittir.toplam kuvvet de 120 derecenin tam ortasında olacağına göre 120 derecelik elektriksel açı 60 derece matematiksel açıya eşit hale gelir. aralarında açı bulunan iki kuvvetin toplama formulu de şu sekildedir.;

Ekli dosyayı görüntüle 17424

Sistemimizde fazlar arası 120 derecelik açı değişmeyeceğine göre ve 3 fazıda birbirine eşit kabul edersek. bir oranlama yapabiliriz demektir. yani;

381,05 / 220 = 1,732 kat sayısını elde ederiz.

3 fazlı sistemlerde hesaplama yaparken herseferinde yukarıdaki yazdıgım işlemi yapmak abest olacagı için 1,73 katsayısını kolay yoldan kullanırız.

dilim kalemim döndüğünce açıklamaya çalıştım umarım başarılı olmusumdur. Bu işlerle uğraşan teknik kişiler gün içinde kullandıkları şeyin nereden nasıl geldiğini bilmesini isterim.

Dediğiniz gibi formulde bir kök 3 olayı var ama kimse tam olarak nerden nasıl geldiğini bilmiyor...
380/220=1.73 diyip işin içinden çıkıyoruz..mesela burda 380 i 220 neden böldük mesela:))?
Tamam fazlar arası açı 120C bunu biliyoruz..Yani geometriye yoğunlaşmışken birden çarpma bölme işlemine
nasıl geçiyoruz hala soru işareti?:)

O sizin icin soru isareti en anlasilir bicimde anlattigimi dusunuyorum.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri