Asansörde Cep telefonunun çekmemesinin nedenleri ?

şımarık

Üye
bunun nedeni ndir arkadaşlar bazı büyük asansörlerde özellikle de hastane asansötlerinde cep telefonu çekmiyor . frekansların kabin içine girememesindeki temel neden nedir.?.

Hiç kimse yorum yapmamış ben bildiğim kadarıyla bişeyler yazayım. Elektromanyetik dalgalar iletken yüzeylerin içine kolay kolay giremezler. Kabinde iletkendir bu yüzden telefon çekmiyor. Birde telefonu alimünyum folyo ile sararsak çekmiyecek diye biliyorum. Kendim denemedim ama deneyen arkadaş olursa sonucu yazarsa tam anlamıyla öğrenmiş olurum.

Hiç kimse yorum yapmamış ben bildiğim kadarıyla bişeyler yazayım. Elektromanyetik dalgalar iletken yüzeylerin içine kolay kolay giremezler. Kabinde iletkendir bu yüzden telefon çekmiyor. Birde telefonu alimünyum folyo ile sararsak çekmiyecek diye biliyorum. Kendim denemedim ama deneyen arkadaş olursa sonucu yazarsa tam anlamıyla öğrenmiş olurum.

cep telefonunu 18 litrelık yağ tenekesının içine koydum kapattım aradım ulaşılmadı bunu denememe sebepte:) cep telefonuyla pompa kumandası yapıyorum panolar metal olduğu için problem çıktı denemem sonucunda problemı çozdum:)

İletken ve kapalı bir ortam aynı zamanda topraklanmış ise manyetik etki dışarıya çıkamaz, dışarıdaki manyetik etki içeriye etki edemez. Bkz. Faraday Kafesi, Michael Faraday.

Önceki mesajımdaki videoyu izlediyseniz; videodaki eleman da beynini radyo dalgalarından korumak için bir tür faraday kafesi yapmış. Basit bir aluminyum folyo kullanmış ve oldukça da etkili görünüyor.

Tam yalıtım içinse kurşun kullanılıyor . Örneğin hastanelerdeki röntgen odalarının duvarlarına oldukça kalın kurşun levhalar döşendiğini görmüştüm.

Frekans yansıma yaptığı için içeriye giremiyor tabi metalin yapısı çok önemli, demekki hastane asansörleri daha kalın veya farklı bir metal.

farday kafesini hatırlayalım arkadaşlar;
Faraday kafesi, elektriksel iletken metal ile kaplanmış veya iletkenler ile ağ biçiminde örülmüş içteki hacmi dışardaki elektrik alanlardan koruyan bir muhafazadır. 1836 yılında İngiliz Fizikçi Michael Faraday'ın buluşu olduğu için "Faraday kafesi" diye adlandırılmıştır

elektromanyetik dalgaların iletkenlerden geçmesi zordur. yüzey alanına gelen em.dalganın büyükbir bütünü (geldiği açıya göre değişir) yansıyacaktır küçük bir kısmıda asansöre geçecektir. Bazende öyle bi açıyla gelirki em.dalganın tamamı yüzey dalgası olur ve asansör içerisine hiç girmez.

evet sorunun cevabı faraday kafesi etkisidir katılıyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,174
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri