Cep telefonunu 12 volt akü ile doldurmak?

buelent111

Üye
Selam arkadaşlar,
bilindiği üzere yeni nesil cep telefonu şarj adaptörlerinde 5V 5A - 9V 3A - 12V 2A gibi ibareler bulunmakta, cep telefonu kablo uzunluğu, kablo iç direnci gibi sebeplerden dolayı en uygun voltajı seçip ona göre şarj işlemini yapıyor. Şimdi ben bu şarj kablosunu kesip artı ve eksi uçlarını şarjlı matkabın 12V aküsüne bağlasam cep telefonunda bi sorun oluşur mu? Teşekkürler.

olabilemez değil mi? şimdi telefon 5 volt adaptörle şarj oluyor (standart) hangi telefon şarj adaptöründe gördünüz bilmiyorum ama bende olanlar hep 5 volt (amperlerini fuck off) hani sendekinin üzerinde 9 V /12 V gibi yazılar varsa, o nane telefon için değildir. ola ki 5V 5A modunda fişe takıp şarj ediyorsan seni ilahlar koyuyor bilesin. hani bir de şarj kablosunun uzunluğu kısalığı varya, dediğin gibi iç direnci filan onlar cacık hiç bir b*ka yaramıyor. ben ölçüyormuş taklidi yapayım dedim bana fatih kısaparmak gösterdi.
hani akıl mantık süzgecini biraz daha güzel kullanmanızı tavsiye ederim. hani diyorum kusuruma bakma matematiğim biraz sınırlı 12 galiba 5in 2,5 katı gibi (yalan 2,4 katı) bir oturuşta 5 ekmekle karnım doyar diyen adama 12 ekmek yedirirsen hali ne olur??? sakın 2,5 kere karnı doyar deme yada 2,5 kat daha hızlı doyar deme. benim matematiğim kıt.

Cevaplar için teşekkür ederim arkadaşlar, kısacası direkt bağlayınca olmaz diyorsunuz.

Adaptör hızlı şarj destekli ise 12 volta kadar telefonun talebine göre voltajı bu seviyeye kadar yükseltebilecektir. Bu durumda adaptör devresi üzerindeki regülatör kısmının çıkışını ölçerek 12 voltu görüyorsanız artı eksiye dikkat ederek bu kısımda dc12v vererek çalıştırabilirsiniz diye düşünüyorum (belki önceki kısmı ayırmak gerekebilir). Adaptörü değerlendirmek istiyorsanız kartın ön arka görsellerini paylaşırsanız daha isabetli bilgi verilebilir. Ya da çakmaklık şeklinde veya hazır hızlı şarj modüllerinden edinebilirsiniz.

Cevaplar için teşekkür ederim arkadaşlar, kısacası direkt bağlayınca olmaz diyorsunuz.
biz demiyoruz, kanunlar, kurallar böyle. esneyen kurallar her zaman vardır ama böyle konularda olmuyor. yukarıdaki ekmek muhabbetini dikkate al. araya uygun maydanoz (aparat-ünite-birim-devre) koymazsan olmaz. elektriğin en zararsızı DC voltajdır (ki yine de dikkat etmek lazım) ona kötü davranmak bize zarar verir.

olabilemez değil mi? şimdi telefon 5 volt adaptörle şarj oluyor (standart) hangi telefon şarj adaptöründe gördünüz bilmiyorum ama bende olanlar hep 5 volt (amperlerini fuck off) hani sendekinin üzerinde 9 V /12 V gibi yazılar varsa, o nane telefon için değildir. ola ki 5V 5A modunda fişe takıp şarj ediyorsan seni ilahlar koyuyor bilesin. hani bir de şarj kablosunun uzunluğu kısalığı varya, dediğin gibi iç direnci filan onlar cacık hiç bir b*ka yaramıyor. ben ölçüyormuş taklidi yapayım dedim bana fatih kısaparmak gösterdi.
hani akıl mantık süzgecini biraz daha güzel kullanmanızı tavsiye ederim. hani diyorum kusuruma bakma matematiğim biraz sınırlı 12 galiba 5in 2,5 katı gibi (yalan 2,4 katı) bir oturuşta 5 ekmekle karnım doyar diyen adama 12 ekmek yedirirsen hali ne olur??? sakın 2,5 kere karnı doyar deme yada 2,5 kat daha hızlı doyar deme. benim matematiğim kıt.
Yanlışınız var. Yeni nesil telefonlarda hızlı şarj yapabilmek için adaptör ve telefon haberleşerek farklı gerilim seviyelerinde şarj işlemi yapabiliyor. Yani üzerinde 5V 9V 12V yazan nane telefon için.
Örnek bendeki adaptörün birinde 5V 1.8 A
9V 1.8 A
diğerinde 5V 3A 9V 2.77 A yazıyor.

Merhabalar.
Öncelikle direkt olarak 12 volt verme taraftarı değilim.
Ama dediğiniz gibi yeni nesil şarj sistemi o şekilde çalışıyor.
Hızlı şarjı destekleyen telefon ve şarj cihazı haberleşip ihtiyaca göre gerilim akım artışını ayarlıyor.
En net sonuç şöyle olabilir,
Telefon şarjı yüzde 5-10 seviyelerindeyken şarja takılmalı ve çekilen gerilim ve akım ölçümü yapıldıktan sonra okunan değerlere göre gerilim uygulanabilir.

Yanlışınız var. Yeni nesil telefonlarda hızlı şarj yapabilmek için adaptör ve telefon haberleşerek farklı gerilim seviyelerinde şarj işlemi yapabiliyor. Yani üzerinde 5V 9V 12V yazan nane telefon için.
Örnek bendeki adaptörün birinde 5V 1.8 A
9V 1.8 A
diğerinde 5V 3A 9V 2.77 A yazıyor.
işte ben de tam burası için olabilemez dedim. hadi ben eskidim modayı filanda takip etmiyorum. görsel olmadan benim aklıma gelen standart şarj adaptörüdür. şimdi yeni nesil çıkmış çok güzel ama fark telefon ve adaptör birbiriyle uyumlu ve haberleşiyor. haberleşmeyen 9/12 volt bataryaya neler yapar? hadi ben eksiğim ama yine de doğru bilgi verdim. bir de yeni nesil taze telefon almak yani bilmiyorum. benim telefon 899 ₺ lik az akıllı telefon ikinci yılında. 5-6 yılda bir yenilerim. daha doğrusu ömrünü bitirmeden yenisini almam/ alamam. sosyal medya filan değil bankacılık işlemleri için akıllı telefon kullanıyorum. sonuçta hepsi alo diyor. 94 yılından beri de cep telefonu kullanıyorum, bazen işim gereği 2-3 tane bile kullanmak zorunda olduğum dönemler oldu. mecbur değilsem kullanmam.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri