Artı eksi yön değiştiren röle

murat selamlar.acaba bobin akımını ölçüp çözüm üretebilirmisin.vana açarken yada kaparken ne akım çekiyor iş bitince ne çekiyor ona göre değerlendirilebilir.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bahsettiğim devre bu idi has_artvin_i 555 Timer Circuit With Variable On/Off Times | EEWeb ama sanırım işinize yaramayacak :( neticeye bakarsak yapacağınız devre/çözüm sorununun kaynağı olan değiştirmeniz gereken solenoidin masrafını ya karşılar ya da aşar, saygılarımla.

Herkese Selamun aleyküm hayırlı işler değerli ustalarım şöyle bir sorunum var...

Elimizde bir tane vana var elektrikli vana ve bu vanada iki kablo var artı ve eksi şeklinde kırmızıya artı siyaha eksi bağladık mı vana açılıyor ve enerjiyi kessekte açık kalıyor tam ters yani siyaha artı kırmızıya eksi bağlarsak vana kapanıyo ve elektriği kessekte kapalı kalıyor ;)

Şimdi sıkıntım şu ben bu vanayı daimi olarak enerjili tutmak istemiyorum bir tane röle ile yön değiştirebiliyorum fakat yön değiştirdiğim zaman bile her iki türlü de vana enerjili kalıyor...

Olayın akış diyagramını şöyle açıklayayım : Bu vana bir zaman saati ( legrand tırnaklı zaman saati ) ile kontrol edilecek saat geldiği zaman vana suyu açacak zamanı dolduğunda kapatacak ve bu tekrar tekrar devam edecek...

Ben zaman saatinin çıkışına röleyi bağlıyorum zaman saati enerjilediği zaman röle çekiyor vana açıyor zaman saati enerjiyi kestiğinde röle bırakıyor vana tersine suyu kapatıyor burda sorun sıkıntı yok da şimdi vana açıp işini bitirdiği zaman da kapatıp işini bitirdiği zamanda enerjisi kesilsin istiyorum çünki devamlı enerjili kalırsa bir müddet sonra bobinleri yanacaktır ve arıza arıza yine arıza :D

Sizce kumanda kısmında nasıl bir yöntem kullanmalıyım ki vana aç yada kapat yaptığı zaman 10 sn sonra enerjisi kesilsin...

bana uğra çözümü gör roleyi vereyim (sadece 1 adet )

Alfa romeo ( Ali ustam ) Sana kısmetse yarın uğrayacağım ama korkuyorum bu kadar basit bir durumda nasıl takıldın deyip dövmenden ;)

Uğradığım zaman röleyide inceleriz ama sakin olacaksan uğruyacağım :)

Togitogi ustam vanayı değiştirmeleri için yolladık bakalım nasıl bir vana gelecek ona göre tekrar gerekirse konuyu ele alırız...

Alfa romeo ( Ali ustam ) Sana kısmetse yarın uğrayacağım ama korkuyorum bu kadar basit bir durumda nasıl takıldın deyip dövmenden ;)

Uğradığım zaman röleyide inceleriz ama sakin olacaksan uğruyacağım :)

Togitogi ustam vanayı değiştirmeleri için yolladık bakalım nasıl bir vana gelecek ona göre tekrar gerekirse konuyu ele alırız...
Artvinli uğradıktan sonra çaktırmadan şemayı paylaş burdan Alfa Romeo Ustama haberi olamdan çaktırmadan :)

by lent öyle bir plana gerek yok zaten alfa romeo ustam böyle şeyleri saklamayı pek sevmez anında görüntü yapar verir insanların işini görür yani...

Ama sırf ali ustaya 3 kağıt olsun diye çaktırmadan gizli kapaklı kumpaslama bir şekilde burda paylaşayım ama şimdi bize gezer77 de düşman olmasa şaşırmak gerekir sonra demedi deme :D

bu sistem tuzlama sistemimidir merak ettimde ayrıca bir bobinde surekli enerji varsa yanacağı anlamına gelmez tabiki yerinden çıkarmadığınız sürece enerji varken boşta bırakırsanız kısa sürede yanar 5/2 valflerin bobinlerinin birinin üzerlerinde sürekli elektrik bulunur diye biliyorum ...kolay gelsin

Herkese Selamun aleyküm hayırlı işler değerli ustalarım şöyle bir sorunum var...

Elimizde bir tane vana var elektrikli vana ve bu vanada iki kablo var artı ve eksi şeklinde kırmızıya artı siyaha eksi bağladık mı vana açılıyor ve enerjiyi kessekte açık kalıyor tam ters yani siyaha artı kırmızıya eksi bağlarsak vana kapanıyo ve elektriği kessekte kapalı kalıyor ;)

Şimdi sıkıntım şu ben bu vanayı daimi olarak enerjili tutmak istemiyorum bir tane röle ile yön değiştirebiliyorum fakat yön değiştirdiğim zaman bile her iki türlü de vana enerjili kalıyor...

Olayın akış diyagramını şöyle açıklayayım : Bu vana bir zaman saati ( legrand tırnaklı zaman saati ) ile kontrol edilecek saat geldiği zaman vana suyu açacak zamanı dolduğunda kapatacak ve bu tekrar tekrar devam edecek...

Ben zaman saatinin çıkışına röleyi bağlıyorum zaman saati enerjilediği zaman röle çekiyor vana açıyor zaman saati enerjiyi kestiğinde röle bırakıyor vana tersine suyu kapatıyor burda sorun sıkıntı yok da şimdi vana açıp işini bitirdiği zaman da kapatıp işini bitirdiği zamanda enerjisi kesilsin istiyorum çünki devamlı enerjili kalırsa bir müddet sonra bobinleri yanacaktır ve arıza arıza yine arıza :D

Sizce kumanda kısmında nasıl bir yöntem kullanmalıyım ki vana aç yada kapat yaptığı zaman 10 sn sonra enerjisi kesilsin...

Sag sol zaman rolesi var entesin onu kullan sadece diger roleyi kullanma bir sag bir sol faz yollar notr ortak..

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,551
Kullanıcılar
450,547
Son üye
sedaaksoypasa

Yeni konular

Geri