Arduino ethernet shield

okanurla

Üye
Merhaba arduino yu internet üzerinden ağ bağlantısıyla kontrol etmek istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim, bi kaç deneme yaptım ama başarısız oldum fazla kaynak ta bulamadım arduinoda yeniyim, elimde uno modeli ve HunRun HR911105A var. yardımcı olurmusunuz

Ekli dosyalar

• ar.jpg
    ar.jpg
    247.4 KB · Görüntüleme: 12
Öncelikle şu noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum.

Diyelim ki internet üzerinden Arduino üzerinde bulunan bir ışığı yakmak istiyoruz. Ya da sıcaklık ölçerden gelen verileri bir sayfada yayınlamak istiyoruz.

Bunun için aslında ek bir ethernet kartına ihtiyacımız yok. İnternet bağlantısı olan bir bilgisayar yeterli olacaktır.

Ama diyelim ki bir bilgisayar yok. Sadece internet bağlantısı ve Arduino var. Ya da bilgisayar da var ama sunucu olarak kullanmak istemiyoruz.

O zaman harici bir ethernet kartı kullanılabilir. Burada harici bir ethernet kartının nasıl kullanılacağını anlatan örnek bir ders bulabilirsiniz.

Merhaba arduino yu internet üzerinden ağ bağlantısıyla kontrol etmek istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim, bi kaç deneme yaptım ama başarısız oldum fazla kaynak ta bulamadım arduinoda yeniyim, elimde uno modeli ve HunRun HR911105A var. yardımcı olurmusunuz
https://gelecegiyazanlar.turkcell.c...m/arduino-401/arduino-ile-web-tarayici-yapimi ufak göz gezdirdim bu linkte güzel açıklanmış maalesef meşgulüm yoksa daha detaylı yardım edebilirdim

Öncelikle şu noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum.

Diyelim ki internet üzerinden Arduino üzerinde bulunan bir ışığı yakmak istiyoruz. Ya da sıcaklık ölçerden gelen verileri bir sayfada yayınlamak istiyoruz.

Bunun için aslında ek bir ethernet kartına ihtiyacımız yok. İnternet bağlantısı olan bir bilgisayar yeterli olacaktır.

Ama diyelim ki bir bilgisayar yok. Sadece internet bağlantısı ve Arduino var. Ya da bilgisayar da var ama sunucu olarak kullanmak istemiyoruz.

O zaman harici bir ethernet kartı kullanılabilir. Burada harici bir ethernet kartının nasıl kullanılacağını anlatan örnek bir ders bulabilirsiniz.

bu video yu izlemiştim ama olmamıştı şimdi tekrar denedim bağlantılarıda baştan yaptım oldu teşekkür ederim.

Rica ederim.

Bu konuya merak salmış arkadaşlara biraz açıklık getirmek adına yazıyorum.

Arduino'yu uzaktan kontrol etmek için ek olarak harici bir Ethernet kartı satın almanıza gerek yok.

Eğer sunucu olarak çalışan bir bilgisayar varsa buna ihtiyacınız yok.

Örneğin burada ortamın sıcaklık nem bilgilerini kaydeden bir uygulamadan ekran görüntüsünü görebilirsiniz. Şimdilik takılı değil, çalışmıyor ;-)

kayıtörnek.png

Arduino'dan bilgileri seri iletişim kullanarak PySerial kütüphanesi kullanarak alıyoruz. Sonra bu bilgileri bir veritabanına kaydediyoruz.

Bu uygulamada Python'un Flask ağ çatısını kullandım.

Yabancı sitelerde, özellikle verileri görsel olarak göstermek için kullanılan Processing isimli bir programlama dili duyuyorum. Ama henüz denedim.

Ortamda kablosuz yayın varsa ethernet yerine akıllı ev sistemleri için wifi modül de kullanılabilir.

Rica ederim.

Bu konuya merak salmış arkadaşlara biraz açıklık getirmek adına yazıyorum.

Arduino'yu uzaktan kontrol etmek için ek olarak harici bir Ethernet kartı satın almanıza gerek yok.

Eğer sunucu olarak çalışan bir bilgisayar varsa buna ihtiyacınız yok.

Örneğin burada ortamın sıcaklık nem bilgilerini kaydeden bir uygulamadan ekran görüntüsünü görebilirsiniz. Şimdilik takılı değil, çalışmıyor ;-)

Ekli dosyayı görüntüle 68976
Arduino'dan bilgileri seri iletişim kullanarak PySerial kütüphanesi kullanarak alıyoruz. Sonra bu bilgileri bir veritabanına kaydediyoruz.

Bu uygulamada Python'un Flask ağ çatısını kullandım.

Yabancı sitelerde, özellikle verileri görsel olarak göstermek için kullanılan Processing isimli bir programlama dili duyuyorum. Ama henüz denedim.
Güzel bir yazı olmuş NodeJS modüllerinden JohhnyFive'da sadece bilgisayar ve Arduino ile bir siteden bir şeyler yapılmasını sağlayabiliyor. Hatta çok basit bir şekilde bir Discord Botuyla bile Arduino'yu kontrol etmenizi sağlayabilir.

yerel ağın içinde çalışıyor ama port yönlendirme yapıp dışarıdan bağlanmak istendiğinde erişilemiyor video yorumlarında port yönlendirmenin yasak olduğu belirtilmiş, böyle birşey mümkünmüdür ve çözümü nedir bilen arkadaşlar yardımcı olabilir mi.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,605
Son üye
osaricicek

Yeni konular

Geri