Arızalı Digital Sayaçlar Hakkında

volky arkadaşım belkin trafonun bobin sargılarında sorun olabilir . şöyle onuda acıklayayım eğer bu sorun yazın yapmıyosa kışın tüketimler cok düşük olduğu zaman oluyosa demir ve bakır kayıpları oluyodur,tabi bu demir bakır kayıpları yazında olur ama tüketim fazla oluğundan farkedilmez, muhtemelen o.g akım trafosundaki polarite uclarıda ters olabilir kimi trafolar mesela bizim kuru tip 1600 kva tramuz vardı sadece 2,5 kvar sabit kondansatör var o yeterli geliyo trtafodan trafoya değişiyo

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
kimi trafolar mesela bizim kuru tip 1600 kva tramuz vardı sadece 2,5 kvar sabit kondansatör var o yeterli geliyo trtafodan trafoya değişiyo

Arkadaşlar ben elektrik kurumuna bağlı taşeron bir firmada çalışıyorum. Bu bozulan dijital sayaçlar, gerçekten hem abonenin, hemde kurumun başına bela oldu. Her gün yüzlerce saat bozuluyor. Bizim tavisyelerimiz öncelikle ülkemizde üretim yaptığı için, makel marka sayaçlardır. Sonra empy ve sayot geliyor. Takmamanız gereken sayaçlar ise, onur, ekosay, entes, viko ve aser. Bu sayaçlar takıldıktan bir sene sonra bozuluyor. Özellikle kompanzasyon panolarına bağlanan sayaçlarda makel kombi sayaçlar aktif bir şekilde çalışıyor. Bozulanı var elbette fakat 10.000 adette belki 50 adettir.

Özellikle yüksek güç tüketen işletmelerin normal sayaçlara hiçbir zaman güvenmemesi gerekir. Bunun için ikili sayaç kullanmalarını tavsiye ederim. Birtanesi normal sayaç diğeri kontrol sayacı olabilir. Kontrol sayacını True RMS bir portatif Enerji analizörü olarakda yapabilirsiniz. Mesela Chauvin Arnoux CA8332 serisi oldukça etkili 3 fazlı bir portatif enerji analizörü. Veya sabit tipte bir Enerji Analizörü kullanabilirsiniz. Bu konuda dünyadaki en hassas cihazlardan bir tanesi Electro Industries firması. Nexus 1252, Nexus 1500 serilerinin 0.04 hassasiyete sahip. Power meter, energy meter, power analyzer, power monitor

Sonuç olarak; Harmonik üreten yükleriniz var ise Enerji Otomasyonu ile sistemi devamlı kontrol altında tutmanızda oldukça önem arz ediyor.

kael semih kardeş,benim özelime e mail adresini gönderirsen haberleşelim.güç analizörleri hakkında bilg almam gerekiyor..

Ben görmedim ama eski üretim kombi sayaçlarda faz sırası değişince ters yazdığını duymuştum.

Kombi sayaçları ilk montajdan sonra faz sırasının yönünü bilemediğimiz için bazen faz sırası uymuyor. Sayaçta 123 rakamı yanıp sönüyor (flaş yapıyor). Anlıyoruzki faz sırası ters. Düzeltiyoruz.
Arkadaş anlatmıştı: Şehir dışıda bir işletmeye kompanzasyon ayarına gitmişti. Sayaçta faz sırası tersmiş ve bu işletme birkaç yıldır bu şekilde çalışmaktaymış. (Garip ama gerçek!)

benimde kontrol ettiğim sistemde 123 uyarısı var ama

Arkadaşlar selam,ben sizler gibi bu digital sayaç işlerinden pek anlamıyorum;ama daireme bağlı köhler marka trifaz sanırım sayaçtan mı artık her at farklı bir fatura geliyor,aynı şekilde tüketim yapmama rağmen.mesela;
t1 t2 t3
KASım 2009 128 28 68
aralık 2009 80 31 169
ocak 2010 170 43 133

son ay gelen t1=170kw değeri beni çıldırttı.evde kimse yok bi dolap çalışıyor inanamadım bu değere,acaba sorun sayaçtamı 12.08 den beri bu sayaç takılı her fatura çok dalgalı eski diskli sayaca göre fatura kabarık geliyor.tedaşa gittim teknik ekip yok bakacak dilekçe ile sanayi bakanlığında bilir kişi bakıyormuş napsam bilmiyorum..sizce sayaç sorunlumu test için benim yapmam gereken nedir üçlü tarife saatlerine uyuyorum ve de sayacın saatinede bakıyorum aynı.acaba bu sayaç içindeki bir devre veya yazılım yanlış okumaya sebebiyet verebilirmi.ve de bu sayaçların okuma mantığıya ilgili basit dökümanlar varsa test yaparım yüzeysel..teşekkürler...

Forum istatistikleri

Konular
128,367
Kullanıcılar
450,238
Son üye
TaHao

Yeni konular

Geri