Arızalı Digital Sayaçlar Hakkında

gunerdr

Antcom Temsilcisi
Merhaba,
bu son zamanlarda bu digital sayaçlardan epey başımız ağrıdı, bizim şahit olduğumuz fazlası ile arızalı sayaç çıktı
arızada şu yönde, anlamak içinde sistemi bir güç analizörü ile kayıt altına almak gerekli veya reaktif güç kontrol cihazının güç bölümünden yola çıkmak gerekli

sayaçların aktif bölümünde bir problem yok problem end. ve cap. bölümünde inanılmaz farklar ile sayaç bölümünde işleniyor buda tabi kullanıcının reaktif veya kapasitif bedel ödemesine sebebiyet veriyor
Örnek verirsek; (sadece bir örnek :) )
bu gün gittiğimiz işletme 100Kw gücünde tüm motorları trifaze ve full çalışan bir sistem RGT ekranında yüzdelikler End. %11 Cap. %7 yazıyor
ama gelin bakın sayaca End. %35 Cap. %18
içinizde akım trafosundan önce yük varmı diye bir soru var ise öyle bir problem yok, evet arkadaşlar sistem aynen böyle
ve sayaç yenileniyor ve problem çözülüyor sistemin yüzdelikleri RGT nin yüzdelikleri ile ayni
bizlerde yazılım ile uğraşıyor pek anlam veremedim, sayaç arızalanabilir veya patlayabilir ama aktif hanesinin doğruda geri kalan hanesinin yanlış olduğuna sadece şu yönde yorum yapabiliyorum, güçler ölçen entegrenin içinde donanımsal sayısal filitleri var onlarmı bozuluyor acaba

bu tür sıkıntılarımızı burada paylaşalımki sorunu başka yerlerde aramayalım önceleri sayaç en son düşündüğümüz problem idi şimdi ise ilk önce düşündüğümüz problem oldu

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bahsettiğiniz konu maalesef ELSTER sayaçlarda çok yaşanıyor.5 yerde aynı sorunla karşılaştık ve sayaç-
ları değiştirdikten sonra sorun ! ortadan kalktı.Bu durumla,1 yıl önce,devresinde Entes MPR-63 analizör
bağlı bir yerde karşılaştım.İlk aklıma gelen,analizörün yanlış gösterdiğinde idi.Entes'ciler,kendi yazılım-
ları ile sayaç yazılımının farklı olduğunu söylediler.Farklı değerlerin,bu yazılımdan kaynaklanıyor olabilece-
ğini söylediler.Aynı durumla daha sonra 4 defa daha karşılaştım.Benim kanaatim,sorunun,daha çok har-
monikli müşterilerde bu tip sorunun çıktığı yönünde.Zira,harmonik olmayan devrelerdeki ölçüm yapan sa-
yaç değerleri analizörle aynı gidiyor.Zannederim,bu tip sayaçlar harmoniklere karşı daha hassas,sorun
buradan kaynaklanıyor.

Anılan bu tesiste harmoniklerden dolayı diğer elektronik ölçüm cihazları da tehdit altındadır. Harmonik değerlerin mutlaka ölçülmesi ve bu sisteme uygun filtreler kullanılmalıdır.

sistemlerde harmonik etken değil gerekli ölçümleri yaptık, dediğim gibi sayacların bir etkenden dolayı sayacın donanımının zarar görmesi değil
ama arkadaşlar bu ve bunun gibi konular karşınıza gelirse sayacıda göz önünde bulunudurun

Selamlar
iki ipucu vermek istedim Kael kullanıcıları için;
1.Sisteminizde kullandığınız reaktif güç kontrol rölesi Varkombi-12 ise ve röle aşırı düşük kompanzasyon alarmı vermiyorsa sisteminiz belirlenen sınırlar içerisinde seyrediyor demektir(fabrika çıkışı %20 indüktif % 10 kapasitif).Atrf den önce yükünüz olmadığınada eminseniz ve buna rağmen sayacınız fazla yazıyorsa sayacı değiştirebilirsiniz.

2.Yinede emin olmak isterseniz Şebeke analizörümüz multiser-01 i bağlayıp sayaç seçiminizi yapıp(elektronik-mekanik) analizör üzerinden günlük değer alıp sayacınızın % kaç fazla yazdığını bulabilirsiniz.
Unutmayınız 2004 öncesi sayaçlar bileşke mantığına göre yani mekanik sayaç mantığıyla çalışır.Sayacınız 2004 öncesiyse mekanik sayaç mantığıyla enerji biriktirme seçeneğini analizör üstünden seçmelisiniz.

3.Ve en büyük genel hata da hala taahhüt işi yapan arkadaşlarımız yabancı markaların analizörlerini panolarında kullanmaktalar.Abb nin bir modeli hariç diğer yabancı markalar vektörel toplama göre enerji biriktirirler.Kısaca bunlardan aldığınız ölçümle sayacınız uyuşmaz hatayı sayaçta aramayın şebeke analizörünüz vektörel toplama göre çalışıyor olabilir.

Sayısız arızaya çözüm ortağı olduk hangi sayacın hangi tarihli modelinde problem var biliyoruz.Burda paylaşamıyacağım etik olmayacağı için.İyi çalışmalar dilerim

sayın gunerdr arkadaşa teşekkür ederiz

bir müşteri vardı biz hiç sayaca ihtimal vermemiştik ilk işim sayaca bakmak olacak o müşteriye gidip,
selamlar

benim de bir sorum olacak

kombi sayaçta faz sırası doğru değilse endüktif ve kapasitif yer değiştirerekmi yazıyor, kimisi böyle diyor, ama faz sırası ters olupta endüktif ve kapasitif değerlerin doğru yazıldığına da şahit oldum, bilgilendirirseniz sevinirim...

Evcioglu ' Alıntı:
kombi sayaçta faz sırası doğru değilse endüktif ve kapasitif yer değiştirerekmi yazıyor, kimisi böyle diyor, ama faz sırası ters olupta endüktif ve kapasitif değerlerin doğru yazıldığına da şahit oldum, bilgilendirirseniz sevinirim...

Ben görmedim ama eski üretim kombi sayaçlarda faz sırası değişince ters yazdığını duymuştum.

Kombi sayaçları ilk montajdan sonra faz sırasının yönünü bilemediğimiz için bazen faz sırası uymuyor. Sayaçta 123 rakamı yanıp sönüyor (flaş yapıyor). Anlıyoruzki faz sırası ters. Düzeltiyoruz.
Arkadaş anlatmıştı: Şehir dışıda bir işletmeye kompanzasyon ayarına gitmişti. Sayaçta faz sırası tersmiş ve bu işletme birkaç yıldır bu şekilde çalışmaktaymış. (Garip ama gerçek!)

bir benzinlik istasyonun kompanzasyonunda sorun vardı reaktif %46 kapasitif %7 gidiyordu röle tek fazlı röleydi röleyi gepa q30 röle ile değiştridim röle üzerinde normaldi ama sayaçta değişiklik yoktu ben bayağı uğraştım analizörüm olmadığı için kesin sayaç diyemedim ve ben bıraktım başka elektrikçi getirmişler oda çok uğraşmış en sonunda sayaç değişince düzen tutmuş

Selamlar
Geçenlerde ben de bir matbaa da acaip bir sorunla karşılaştım.Belki karşılaşan yada sorunu bilen vardır diye paylaşayım dedim.4 tane matbaa makinesi var sistemde.1 tanesi hariç diğerleri normal çalışıyor sayaçta +q +p görünüyor.problemli makine devreye girince sayaçta +p -p +q -q çıkıyor ve 2 yanıp sönüyor(direkt sayaç) ???
4 makinede trifaze ve bünyelerinde motordan başka yük yok.Bu durumda %60 indüktif % 30 kapasitif yazıyor.kompanzasyonu devreye alıyorum sayaç normale dönüyor.%16 % 12 seviyelerine düşüyor.Hatta bazen aynı kondansatör grupları ve aynı yükte çok daha iyi sonuçta alınabiliyor.Ama bu yüzdeler benim için tehlikeli daha düşürmek istiyorum ama o sorunlu makine izin vermiyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,215
Kullanıcılar
449,996
Son üye
Serhan10

Yeni konular

Geri