Arçelik 6264I pervane sorunu

Arkadaşlar arçelik 6264 model bulaşık makinası.sorunum yıkama yaparken üst pervane dönmüyor dolayısıyla üst sepetteki bulaşıklar kirli çıkıyor. yaptıklarımı sayıyorum:
-üst pervane 3 kez değiştirilerek denendi ama dönmemeye devam etti
-makina alt kısmını açtım sirkülasyon pompasını avometrem olmadığı için soketini çekip direk 220 vererek denedim herhangi bir olumsuzluğa rastlamadım gayet güzel dönüyor elle ve gözle içini kontrol ettim birşey yok gibiydi. Yerinden söküp tazyikli suyla temizleyeyim dedim ama sökemedim.
-makinanın su giriş hortumu ve filtresini kontol ettim bir olumsuzluk yok
-makina 9 yıllık uzun pis gider hortumu makinayı çekince elimde kaldı yenisini aldım makinanın arkasına dolayarak taktım hala aynı.
-temiz su musluğu sonuna kadar açık
Fotoğraf çekmeyi unuttum 3 yollu vananın bir soketi birde araç sigortalarına benzeyen bir girişi vardı. O sigortaya benzeyen yerin alt tarafı sanki zamanında su sızdırmışta inceden pas yapmış ve kavlamış gibi duruyordu ama söküp denemesini yapmadım
-makina 6 programlı. Sadece mini programa( sadece üst sepet yıkama) aldığımda yine dönme olmuyor
-makinayı çalıştırıyorum aniden kapağı açıp bakıyorum ve su tazyiği gayet güzel görünüyor.

biraz uzun oldu kusura bakmayın şimdiden ustalarıma teşekkür ediyorum

Son düzenleme:
selamlar
at pervane deforme olduğu ve yanlardaki çizgi plastik yapıştırma yerlerinden su kaçırdığı için üst sepete yeterli basnç gitmemesi olası,
bunun yanısıra eğer taban toplama çanağında ekli fotoğrafta gösterilen kademeli motor varsa, bu tipte alt ve üst sepet ayrı ayrı yönlendirme yapıyor makine.
bu motor takılmış/çalışmıyor da olabilir.

ana motordan gelen yüksek basınç hattı direkt bu motorun konumuna göre alt üst yönlendiriliyor..

arçelik servisi pahalı olmaz, çözemezsen servis çağırmayı düşünebilirsin hocam.

Ekli dosyalar

• IMG_20210109_9485FI.jpg
    IMG_20210109_9485FI.jpg
    212 KB · Görüntüleme: 57
Arkadaşlar sorunumu çözdüm fakat yazmakta geciktim. Benim sorunum 3 yollu motordan kaynaklı çıktı. Basit tüm yöntemler denendi fakat çözüm olmamıştı. 3 yollu motorun üstünde sağında solunda zaten muazzam pas kireç vb şeyler vardı. Motoru açamadım zaten biraz araştırınca tamirininde pek mümkün olmadığına kanaat getirdim ozaman 220 tlye sıfırı alınarak değişti şuan canavar sıfır sıkıntı. Aynı sorunu yaşayan arkadaşlara duyurulur iyi günler

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular

Geri