Ani ve büyük gerilim değişiminde enerjiyi kesmek

sayın Dintor.
Yıldız üçgen bağlantı AC Motorlarda ucuz ve çok uzun yıllardır kullanılan bir yol verme sistemidir.Burada dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar var.Şunları bilmekte fayda var.
1: Ama here şey bir yana çalıştığınız işyerinde sözünü ettiğiniz motor önceden sorunsuz çalışıyormuydu.?
2:Motorun tahrik ettiği makinaya göre motoru ve yol vermede kullanılan kontaktörleri sizmi seçtiniz.

Çıkan sonuçlara göre bir yorum yapılabilir.Yoksa Yıldız Üçgen yol verme yönteminden kaynaklanan motor yanma olayı ihtimali çok düşük.Soft starler ve değişik yol verme yöntemleri yeni teknolojik ürünler çıkmadan önce de bu dünya vardı.Bir örnek verirsem.Emekli olmadan önce çalıştığım kurumda Moeller in orjinal yıldız üçgen panosunda yine Almanya'dan ithal makinaya akuple 110 Kw Ac Motor 30 Yıl çalıştı.Belki hala çalışıyor beni emekli etti bilmiyorum.
Kolay gelsin.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
sen sorunu dogru anlatmadın herhalde ani gerilim degişmelerinde kontaktör aç kapa yapmaz üçgen çalışırken motor devreden çıktıgı zaman senin tekrar devreye alman gerekmiyormu vede arızanın voltaj degişmesinden olduguna neye dayanarak karar verdin.motorun gücü nekadar.o.g de gerilim dalgalanması pak sık olmaz

AC kontaktöler,bobin gerilimleri 160-170 volta düşmediği sürece bırakmazlar.Bu gerilimde,
kontaktörün bırakması engellenmiş olsa bile ( yapılabilir ),motor ve diğer teçhizat yönün-
den tehlikeli bir durum oluşur.Motor ( gerilim,bağlı olduğu sistem ) ve tesis hakkında bilgi
verilebilir ise,yeni görüşler ortaya konabilir.

Yıldız/ üçgen devrenızde, sıstem üçgen kontaktörün normalde acık kontagı üzerınden kilitleme yapmıyorsa, enerji dalgalanmasında devreden cıkacakdır. Belkı zaman rölenız elektronukdır, gerılım farklılıklarında devreyı kesmektedir. Birde bu yönden bakarmısınız..

Besleme ve motor kablolarınız motor gücüne göre cetvel değerlerine uygun secilmişmi.
Kesitler uygun değilse motor kalkış anında yeterli akımı çekemez ve gerilim düşer buda
kontaktörlerin bırakmasına neden olabilr.Yük durumuna göre kalkış akımı nominal akımın
8-9 katı kadar olabilir.Dolayısyla motor koruma rölelerinden sonuç almanız zorlaşır.

kumanda devreni kesintisiz güç kaynağı(ups) üzerinden beslersen oluşacak gerilim düşüşlerinde kontaktör devre dışı olmaz

Yıldız-üçgen yol vermede yıldız süresini çok kısa ayarlarsanız yani motor yıldız devrine ulaşmadan üçgene geçerse (yıldızdan üçgene geçişteki boşlukla birlikte) neredeyse direk yol almış gibi şebekeden akım çeker budurumda muazzam derecede gerilim düşümü oluşur ve üçgen kontaktörünü açar, açınca gerilim yükselir kapar ve darbe etkisiyle motora hasar vermeside muhtemeldir.
Yapmanız gereken 2 şey var;
1)Yıldızdan üçgene geçiş süresini kontrol edip uygun değere getirmeniz.
2)Motor besleme kablola kesitinin uygun seçilip seçilmediğini kontrol etmeniz.

arkadaşım bunun çözümünü zor bulursun. çünkü orta gerilm şebekesinde arızadan dolayı topraga akan akım bazen saniyeleri bile bulabilen dalgalanmalara neden olabiliyor. bu yüzden bu atikliğe bu hassas darbelere cevap verebilecek cihaz varmıdır bilemiyorum. ama kumanda devreni besleyen faza bi küçük servo kontrollü otomatik regülatör baglarsan buda işini görür. ama benim anlamadığım. senin kumanda devrende gerekli koruma elemanları varda mesela motor koruma rölesi, gerilim kontrol rölesi varsa dalgalnmalara cevap vermeleri gerekir. ayrıca benim kanaatimce senin kontaktörlerinden yıldız kontaktörünün normalde kapalı olan yardımcı kontaklarında da bi sorun olabilir. çünkü böyle durumlardada motaor çalışırken üçgenden yıldıza dönebiliyor buda sorun yaratabiliyor.

sayın Dintor.
Yıldız üçgen bağlantı AC Motorlarda ucuz ve çok uzun yıllardır kullanılan bir yol verme sistemidir.Burada dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar var.Şunları bilmekte fayda var.
1: Ama here şey bir yana çalıştığınız işyerinde sözünü ettiğiniz motor önceden sorunsuz çalışıyormuydu.?
2:Motorun tahrik ettiği makinaya göre motoru ve yol vermede kullanılan kontaktörleri sizmi seçtiniz.

Çıkan sonuçlara göre bir yorum yapılabilir.Yoksa Yıldız Üçgen yol verme yönteminden kaynaklanan motor yanma olayı ihtimali çok düşük.Soft starler ve değişik yol verme yöntemleri yeni teknolojik ürünler çıkmadan önce de bu dünya vardı.Bir örnek verirsem.Emekli olmadan önce çalıştığım kurumda Moeller in orjinal yıldız üçgen panosunda yine Almanya'dan ithal makinaya akuple 110 Kw Ac Motor 30 Yıl çalıştı.Belki hala çalışıyor beni emekli etti bilmiyorum.
Kolay gelsin.

Motor önceleri sorunsuz değilmiş yani 3-5 yıl içerisinde 6 motor sarıma gidip gelmiş.
Kontaktörleri ben seçmedim, ama orjinalliğini sınattım %80 i sahte çıktı.
Çakma siemens, ve aşırı ısınıyor.

Yıldız-üçgen yol vermede yıldız süresini çok kısa ayarlarsanız yani motor yıldız devrine ulaşmadan üçgene geçerse (yıldızdan üçgene geçişteki boşlukla birlikte) neredeyse direk yol almış gibi şebekeden akım çeker budurumda muazzam derecede gerilim düşümü oluşur ve üçgen kontaktörünü açar, açınca gerilim yükselir kapar ve darbe etkisiyle motora hasar vermeside muhtemeldir.
Yapmanız gereken 2 şey var;
1)Yıldızdan üçgene geçiş süresini kontrol edip uygun değere getirmeniz.
2)Motor besleme kablola kesitinin uygun seçilip seçilmediğini kontrol etmeniz.

Dediğiniz gibi motorun sürelerini ayarladım doğrusu iki tanesinin ayarı çok kısa süreli imiş. 12 saniye kadar yıldızda çalışıyorlar şimdi. Kesitler uygun.

-------------------
Sorunuma çözüm bulmaya çalışan tüm arkadaşlara ayrı ayrı teşekkür ediyorum.
Sorunun kontaktör açılıp kapanması olduğunu zannediyordum ama hiç düşündüğüm gibi değilmiş fahri yetiş beyinde yazdığı gibi 160 voltun altına inmedikçe kontaktör devreden çıkmıyor,

Bu yazılardan sonra " Gerilim Koruma Rölesi GKR-2F" taktırdım 4 panoyada, su basmaya giden bekçi arkadaşlar pano durmuş arızamı var veya pano çalışmıyor neden gibi sorular sormaya başlayınca sorunun çözümlemesinin tam isabetli olduğunu anladım.

Netice itibarı ile şu anda pompalar da çok şükür hiçbir problem yok hemde şebekede çeşitli arızalar olmasına rağmen.
Bizde problemin anlık gerilim dalgalanması sonucu motorların darbe yemesinden olduğu belli oldu GKR ler istediğimiz gerilim aralıklarında 0,1 saniye derecelerinde devreyi kesiyor ve motorları koruyor bu cihaz şart arkadaşlar.

kumanda devreni kesintisiz güç kaynağı(ups) üzerinden beslersen oluşacak gerilim düşüşlerinde kontaktör devre dışı olmaz

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri