Alarm Sistemleri ve Sorunları

selam usta spectra modeli ikinci el aldım hersey tmm ancak verilen sifreyi giriyorum devreye girmiyooo bu ikincii el bir cihaz ama sifre dogru dediler ne yapmam lazım cihazla ilgili evrak flnda yok bende.....:eek:

ewet kardesim düşündürücü bir durum ilk etapta ama kullanıcı şifresini mi yhoksa program şifresini mi kabul etmiyor program şifresini biliyorsan reset atarız öbürleri fabrika ayarına döner

estafulurullah ne demek yani bir alarm sistemin de 4 dedektörlü bir bir sistem çizebilirmisiniz acaba içinde kaypeti ve sirenide bulunacak

Merhaba öncelikle tecrübelerinizle bilginizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

Sorun;
Ben DSC 1616 panel kullanıyorum aynı binada 1. ve 2. katı tek panel kullanarak, 2 dış siren, 1 iç siren ve iki keyped ile iki katın güvenliğini sağlamaya çalışıyorum.

Not: Daha önce hiç alarm sistemi kurmadım ilkez kuruyorum.

1. katta=
1 pir dedektör, 1 keypad ve 1 siren kullandım. ve tek zone yeterli oldu.

2. katta=
2 pir dedektör (1 zone), 1 kapı kontağı (1 zone) , 1 keypad, 1 dış siren, 1 iç siren kullandım. burda 2 zone kullanmam gerekti.

2. katta 2 adet piri paralel bağladığım için çalışmadı aktif değiller seri bağlayıp deneyeceğim büyük ihtimalle çalışacaklar. (aynı sorunu yaşayan arkadaşlara örnek olsun diye yazdım)

Benim şuanki sorunum iç siren ile alarm aktif değilken bile çok derinden pili bitmiş radyo gibi alarm tonunda cizirdamakta, bunun için role kullanmam gerekiyor sanırım tetik devreye girince role aktif olur ve sirenler çalışır tetik devre dışı kalınca role devre dışı kalır ve sirenler susar böylece iç sireninde sesini kesmiş olurum.

Not: Ayrıca sirenlerin ikisi çalışınca 24v güç gereksimi duyuyorlar sanırım ki bir müdet sçaldıktan sonra sistem çöküyor panel gücünü tamamen kapatıp açınca normale dönüyor bunun içinde yine role bağlantısında sanırım sirenlere extradan panel aküsündende güç vermem gerekiyor ve bunuda nasıl yapacağımı bilmiyorum role işle birlikte birde bağlantı şeması verseler on numara olacak ama yok :)

Ama kaçlık ve nasıl role kullanacağımı bilmiyorum sanırsam 12v luk roleye ihtiyacım var bir role aldım "hk19f-dc" üzerinde 6 bacak var ne dir ne değildir anlayamadım bu konuda tavsiyelerini bekliyorum ayrıca

DSC panellerde dirençleri panel içindemi yoksa pir içindemi kullanmammı tavsiye edersiniz?

Son düzenleme:
alarm sıstemlerı ıc baglantı seması konusunda bana yardımcı olabılcek olan varmı cok lazım

sn arkadaşlar
biz şu anki iş yerimize 10 ay kadar önce taşındık bir süre öncede alarm takıldı (bu işlemler yapıldığı ara ben tam gün işyerinde değildim)lakin taşındığımız yerde alarm zaten vardı elektrik panosu yanında durmakta idi alarmcılar işlerini bitirip gitmişlerdi komple değiştirmişler eski cihazlarıda kenara koymuşlar şimdi bu arkadaşlar eskisini neden kullanmadı ?imkan yokmu idi acaba yoksa satış amaçlımıdır birde bu eski alarm savesa marka sanırım değerlendirme imkanı olamazmı mesela getirip evime kuramazmıyım ?

sn arkadaşlar
biz şu anki iş yerimize 10 ay kadar önce taşındık bir süre öncede alarm takıldı (bu işlemler yapıldığı ara ben tam gün işyerinde değildim)lakin taşındığımız yerde alarm zaten vardı elektrik panosu yanında durmakta idi alarmcılar işlerini bitirip gitmişlerdi komple değiştirmişler eski cihazlarıda kenara koymuşlar şimdi bu arkadaşlar eskisini neden kullanmadı ?imkan yokmu idi acaba yoksa satış amaçlımıdır birde bu eski alarm savesa marka sanırım değerlendirme imkanı olamazmı mesela getirip evime kuramazmıyım ?

evet sayın kardesim eski alarm ile yeni alarmı kuran firma aynımı,cünkü alarm sistemini kuran arkadaslarımız sisteme bir sifre koyarak karta ve programa yetkisiz hatta hiç kimsenin (kuran elemandan baska) girememesini saglıyorlar ,, ben yapmıyorum böyle birsey
büyük ihtimalle budur
ve sen kartı kullanmak istiyorsan baglantısı kolay biraz bilgiyle baglarsın, ama panelin programını bilmelisin ve ikinci el oldugu için sifresini bilmelisin bazı paneller reset bile kabul etmez (mühendislik şifresi olmadan)

son olarak ben sevesa marka alarm ilk senden duydum büyük ihtimalle onlarda ilk defa görmüşlerdir

saygılarımla

alarm sıstemlerı ıc baglantı seması konusunda bana yardımcı olabılcek olan varmı cok lazım

var karseim ben olurum ama iç baglantı devede tırnak programıda cözmelisin marka ve model bildirirmısın

forumdan ulasırsan yani buraya yazarsan daha ayrıntılı yardımcı olmaya calısırım

saygılarımla

Merhaba öncelikle tecrübelerinizle bilginizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

Sorun;
Ben DSC 1616 panel kullanıyorum aynı binada 1. ve 2. katı tek panel kullanarak, 2 dış siren, 1 iç siren ve iki keyped ile iki katın güvenliğini sağlamaya çalışıyorum.

Not: Daha önce hiç alarm sistemi kurmadım ilkez kuruyorum.

1. katta=
1 pir dedektör, 1 keypad ve 1 siren kullandım. ve tek zone yeterli oldu.

2. katta=
2 pir dedektör (1 zone), 1 kapı kontağı (1 zone) , 1 keypad, 1 dış siren, 1 iç siren kullandım. burda 2 zone kullanmam gerekti.

2. katta 2 adet piri paralel bağladığım için çalışmadı aktif değiller seri bağlayıp deneyeceğim büyük ihtimalle çalışacaklar. (aynı sorunu yaşayan arkadaşlara örnek olsun diye yazdım)

Benim şuanki sorunum iç siren ile alarm aktif değilken bile çok derinden pili bitmiş radyo gibi alarm tonunda cizirdamakta, bunun için role kullanmam gerekiyor sanırım tetik devreye girince role aktif olur ve sirenler çalışır tetik devre dışı kalınca role devre dışı kalır ve sirenler susar böylece iç sireninde sesini kesmiş olurum.

Not: Ayrıca sirenlerin ikisi çalışınca 24v güç gereksimi duyuyorlar sanırım ki bir müdet sçaldıktan sonra sistem çöküyor panel gücünü tamamen kapatıp açınca normale dönüyor bunun içinde yine role bağlantısında sanırım sirenlere extradan panel aküsündende güç vermem gerekiyor ve bunuda nasıl yapacağımı bilmiyorum role işle birlikte birde bağlantı şeması verseler on numara olacak ama yok :)

Ama kaçlık ve nasıl role kullanacağımı bilmiyorum sanırsam 12v luk roleye ihtiyacım var bir role aldım "hk19f-dc" üzerinde 6 bacak var ne dir ne değildir anlayamadım bu konuda tavsiyelerini bekliyorum ayrıca

DSC panellerde dirençleri panel içindemi yoksa pir içindemi kullanmammı tavsiye edersiniz?

tamam kardesim cok güzel anlatmısın ellerine saglık diyorum

ANLADIGIM KADARIYLA İKİ KATI TEK PANELDEN KONTROL EDECEKSİN

bunun için ilk giriş kapısına 1. zonu ayır gecikmeli olacak
diğer dedektörleri arkadasım ister seri ister birer birer bagla bir zona 15 tane bagladım ben sahsen :D paralel baglarsan calısmaz cünkü kapalı kontaktır
sonra sirenlere tamperden giriş al bence kablo kesilince alarm durumuna gecsin panel, gerci siren kablosu kesilince siren alarm verir ama panel alarm konumuna gecmez bunun için sireni tıpkı zon gibi panele tanıtmalısın 24 saat zonu yaparsan panel kurulu olsun olsmasın sabotaj alarmı verir
sirenlerin üzerinde switch ler yardımıyla birini sab konumuna diğerini scb konumuna al daha fazla siren varsa pgm lerin var iki tane panelde onları programlaman gerekli oradan tetik alabilirsin rölelerini de at gitsin :D yada aldıgın yere ver arkadasım sana lazım değil sirende bell+ ve bell- arasına 2,2k direnc atmayı unutma eksiden tetik alacaksın arkadasım

bir yanlısın daha var elindeki panele iki tus takımından fazla garantiyi ben veremem:S olurmu dersen 4 taneye kadar olur ama bunun içinde iki tus takımından sonra panele tus takımlarını tanıtman gerekiyor 1 tanesi master keypad diğerleri yardımcıları olarak,,,

direnc kullanmanın amacı zon çiftlemek arkadasım yani bir zonu iki zon yapmak buna gerek yhok senin zonların yeterli, panelin zaten kapalı devre calısacak bu konuda herkez cok farklı konusuyor ama ben 3km mesafede bile sonlandırma direnci kullanmadım kapalı kontak canavar gibi calıstı
zon ciftlemeye de gerek yok merkez bankasını korumuyoz orada altı adet zonun var alarm merkezine de bağlamayacaksın iki kata üç zon artı siren dört zone sana yetiyor direncleri de at gitsin :D :D

eger iki katı tek panelden kontrol edeceksen bu kadar keypad e ne hacet giriş kapısının yanına koy bi tane kurtul

yhok ben iki katı ayrı ayrı kuracagım dersen elindeki paneli iki kısıma ayırabilirsin programdan bu da özel işlem gerektirir tek paneli iki panel yapmak zaten maximum iki kısıma ayırabiliyorsun

ALLAH yardımcın olsun takıldıgın yerde ulasırsan yardımcı olalım insallah

saygılar

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler