alçak ve yüksek basınç prosestatı

lucerus

Üye
arkadaşlar öncelikle merhaba bir depoyu besleyen pompa motorunu alçak ve yüksek basınç prosestatı ile kontrol etmek istiyorum. basınç 10 barın üstüne çıkınca devreyi kesecek 4 barın altına düşünce tekrar çalıştıracak. Bu prosestatların içindeki alçak ve yüksek basınç kontaklarınin ikiside normalde kapalı konumda olduğu için 10 barın üstüne veya 4 barın altına düştüğünde devreyi kesiyor. bana yüksek basınç için normalde kapalı alçak basınç için normalde açık kontaklara sahip prosestat lazım bunu nasıl yapabilirim. Umarım derdimi anlatabilmişimdir.

arkadaşlar öncelikle merhaba bir depoyu besleyen pompa motorunu alçak ve yüksek basınç prosestatı ile kontrol etmek istiyorum. basınç 10 barın üstüne çıkınca devreyi kesecek 4 barın altına düşünce tekrar çalıştıracak. Bu prosestatların içindeki alçak ve yüksek basınç kontaklarınin ikiside normalde kapalı konumda olduğu için 10 barın üstüne veya 4 barın altına düştüğünde devreyi kesiyor. bana yüksek basınç için normalde kapalı alçak basınç için normalde açık kontaklara sahip prosestat lazım bunu nasıl yapabilirim. Umarım derdimi anlatabilmişimdir.

Neden 2 ayrı preostat kullanma ihtiyacı duyuyorsunuz ki? Üst basıncı (büyük yay) 10 bara :delta:P değerini ise 4 bar olacak şekilde ayarlarsanız zaten istediğiniz şekilde çalışır.

2 prosestat değil yuksek ve alçak basinci kontrol eden tek prosestat kullaniyorum

2 prosestat değil yuksek ve alçak basinci kontrol eden tek prosestat kullaniyorum

Bir tane monofaz preostat alıp kontağı ile kontaktör bobinini süreceksiniz o kadar. Zaten normal preostatlar yüksek basınçta devreyi açar alçak basınçta kapatır.

Basınç preostatları da bir nevi transdüserdir,yani fiziki bir büyüklüğü (Basınç,sıcaklık,vb.) başka bir değişkene ( Mekanik kuvvet,voltaj,akım,vb.) dönüştürür.Sensörler de transdüser ve transmitter ile çoğu zaman eşdeğer manada kullanılır ve sinyal değerlendirme, dönüştürme elemanları olarak görev yapar.(Örneğin; 4-20 mA gibi iki farklı akım şiddeti de,sensörlerde sıklıkla çıkış akımı olarak sıklıkla işlenmek üzere alınır,OP-AMP'larla ayrıca kuvvetlendirilip gerilim akıma,akım da gerilime dönüşebilir.)

Basınç preostatları için bir alt ve bir de üst sınır (Limitli Bölge) vardır.İstediğimiz bir basınç değeri örneğin 7 barda olacak bir kompresörse eğer,biz üst kapanma limiti 10 barda aktif olacak,alt kapanma limiti ise 4 barda yeniden motoru start edip çalıştıracak,yani kontaklarını kapatıp bir kontaktör üzerinden asenkron motoru tahrik edecek bir tek preostatı düşünürüz.Hem alt sınır,hem de üst sınır (Limit değerde) ayrı ayrı çalışıp start verdirecek bir sistem hem ekonomik,hem de pratik ve işlevsel olmaz zaten.Preostatı siz üst sınır olan 10 barda motoru kapatacak,alt sınır olan 4 barda ise yeniden çevrime alacak şekilde yaylarını ayarlarsanız,deponuz 7-8 barda sürekli kalacak şekliyle tek bir preostatla sistem kurulmuş olur.Yani daha fazla sayıda preostatın çalışmasına da hiç gerek yoktur.Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri