Selektivite(Seçicilik) nedir, selektivite örneği

Sami beyin dedikleri doğru aslında. Burada bir de herkesin takıldığı nokta termik korumanın doğruluğu. Kompakt şalterde kısa devre koruma akımı da önemli. Bunu sağlamak için kalkıp da NH sigorta kullanmak kendimizi kandırmak oluyor biraz.

Unutmamak lazım tam selektiviteyi sağlamaya çalışmak her zaman maliyeti arttırır. Maliyeti düşürmek için seçtiğiniz kesicileri hep sınırda tutup bir yerlerden de kısmaya çalışırsanız o iş bir yerde patlar. İki panoluk basit tesisler değil de ana dağıtım panosundan altındaki tüm tali panolara, Ups panolarından basit aydınlatma panolarına kadar tasarladığınızı düşünün. En son tali panoları tasarlarken öyle durumlar oluyor ki şu çıkışa da basit bir sigorta koyayım diyemiyorsunuz bile.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Selektiviteyi hayati bir olaymış gibi görüp büyütmeye de gerek yok. Önemli olan koruma elemanlarının termik ve kısadevre kesme kapasitelerinin uygunluğudur ve arıza anında sağlıklı bir şekilde açarak korumanın gerçekleşmesidir.
Selektivite neden yapılır? Arıza anında art arda olan koruyucu elemanların birlikte açmaması için. Çalışma eğrilerinde koruma alanları çakışıyorsa arıza anında her iki koruma elemanın birlikte açması olasıdır. Fazla linyeye sahip tesislerde 1 linyede oluşacak arızada diğer linyelerinde enerjisiz kalmaması için yapılır.
Sadece iki sigorta ve bir yükten oluşan linyede selektiviteyi sağlayamadık eyvah ne yapsak ki diye kara kara düşünmenin hiç bir anlamı yoktur. Ayda yılda bir arıza olur, arızayı bulur, onarımını yaparsın tali panoya da dağıtım panosuna da gidip bakarsın.

Not: Doğru olan selektivitenin sağlanmasıdır. Ancak yukarıda belirttiğim bazı özel lokal durumlar için de elzem bir durum değildir.

Son düzenleme:
Selektiviteyi hayati bir olaymış gibi görüp büyütmeye de gerek yok. Önemli olan koruma elemanlarının termik ve kısadevre kesme kapasitelerinin uygunluğudur ve arıza anında sağlıklı bir şekilde açarak korumanın gerçekleşmesidir.
Selektivite neden yapılır? Arıza anında art arda olan koruyucu elemanların birlikte açmaması için. Çalışma eğrilerinde koruma alanları çakışıyorsa arıza anında her iki koruma elemanın birlikte açması olasıdır. Fazla linyeye sahip tesislerde 1 linyede oluşacak arızada diğer linyelerinde enerjisiz kalmaması için yapılır.
Sadece iki sigorta ve bir yükten oluşan linyede selektiviteyi sağlayamadık eyvah ne yapsak ki diye kara kara düşünmenin hiç bir anlamı yoktur. Ayda yılda bir arıza olur, arızayı bulur, onarımını yaparsın tali panoya da dağıtım panosuna da gidip bakarsın.

Not: Doğru olan selektivitenin sağlanmasıdır. Ancak yukarıda belirttiğim bazı özel lokal durumlar için de elzem bir durum değildir.
Bende nerelerde bizim abimiz , bu mevzuya kesin yazar diyordum dünden beri , ellerine sağlık abi :)

Ramazan rehaveti var Hüseyin kardeş :)
İzmit in fırınları şahanedir abi bilirim . Şu an karadeniz şehrinde oturmama rağmen mısır ekmeği yok fırınlarda . İzmit de adım başı trabzon ekmeği fırını vardı . O mis gibi ekmekleri , pideleri bende yesem göz kapaklarıma kürdan koymam gerekir herhalde açık kalabilmesi için :)

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,917
Son üye
kasva1965

Yeni konular

Geri