akım Trafosunun rölee uygunluğu

cemdediks

Üye
Sekonderi 5VA'lik bir akım trafosundan 5m uzaklıktaki Micom röleye bilgi gitmektedir. Sistemin uygunluğu hakkında hesap yapmak istiyorum bu konuda yardımcı olabilecek birileri var mı?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Sekonderi 5VA'lik bir akım trafosundan 5m uzaklıktaki Micom röleye bilgi gitmektedir. Sistemin uygunluğu hakkında hesap yapmak istiyorum bu konuda yardımcı olabilecek birileri var mı?

Akım trafonuzu x / 5 olarak farzediyorum.

5 metrede 1,5 lik kablo kullanırsanız ;
P=I x I x R
P=I x I x L / (56xn)
P=25 x 10 / (56x1,5)
P=250 / 84
P=2,98 VA

Yani kablonuz 1,5mm2 olursa 3VA kabloda harcanıyor. Geriye 2VA kalıyor. Rölenize 2VA kalıyor yani. Üzerinden bakın ne kadar güç harcadığına. Yanlış bilmiyorsam faz başına 0,3VA harcıyor röleniz. Yani yeterli.

Akım trafonuzu x / 5 olarak farzediyorum.

5 metrede 1,5 lik kablo kullanırsanız ;
P=I x I x R
P=I x I x L / (56xn)
P=25 x 10 / (56x1,5)
P=250 / 84
P=2,98 VA

Yani kablonuz 1,5mm2 olursa 3VA kabloda harcanıyor. Geriye 2VA kalıyor. Rölenize 2VA kalıyor yani. Üzerinden bakın ne kadar güç harcadığına. Yanlış bilmiyorsam faz başına 0,3VA harcıyor röleniz. Yani yeterli.

Çok Teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,531
Kullanıcılar
450,521
Son üye
isml.cimen
Geri