akım trafosu

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Arkadaşım kullanabileceğin kablonun boyu tamamen senin kullandığın rölenin ve akım trafonun gücüne bağlı. Akım trafosunun gücünden kullandığın rölenin ölçme devresinin gücünü çıkar. Geriye kalan güç senin kabloda harcayabileceğin güçtür. Kablodan geçecek akımı bul bu değer nominal akımın ölçme devreleri için 2 koruma devreleri için 20 katı alınabilir (örneğin sekonderi 5A akım trafosu kullanıyorsan ölçme için 10 koruma için 100A alabilirsin) .

Şimdi akımı biliyorsun kabloda harcayabileceğin gücüde biliyorsun . Artık kullanacağın kablonun olabilecek en yüksek direncini hesaplayabilirsin .
Direnci bulduktan sonra kesidi belli bir kablon varsa bu kabloyla akımı en fazla kaç metre taşıyabileceğini yada taşıman gereken mesafe sabitse kullanman gereken en düşük kesiti hesaplayabilirsin.

Yukarıdaki bilgiler çok önemli olmayan uygulamalar için pratik bilgiler içerir. Daha uzman işler için daha ayrıntılı hesaplar gerekir..

Kolay gelsin.......

akım trafo kapasitesinin yuzde ellisi kadar veya daha fazla yuk varsa
minumum 2.5 luk kablo kullandıysan (2x2.5 yerine 1x2.5 kullanabilirsin gidiş dönüş ayrı ise daha iyi).
çok fazlabir problem olmaz: ama düşük yükte (yüksüz iken) kapasitif karekeristiği fazla görebilirsin buda 2x2.5veya 4 x2.5 kablonun kapasitif etkisinden kaynaklanıyor diye düşünüyorum.
2.5 luk kabloda 20 metrede 1 yada 2 amper kaybolmaz ama ayrı kablonun kapasitif etkisi düşük akımlarda röleyi yanıltır

arkadaşlar benim bir sorum olacak sizlere bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim presleri kaynak makinaları ve silindirleri olan bir demir doğrama atölyesinde rg 12c güç kontrol rolesi var ve konpanzasyonuda 220 ve 380 kondansatör gurupları var fakat çalışma esnasında gözlemlediğim cos değerleri r fazı cos 92 s fazı cos 96 t fazı cos 87 fakat 5 kademe devrede kondansatör var fakat cosQ yi bire yaklaştırmıyor ve reaktif yazıyor normal ledi yanıyor birşey gözlemledim akım trafoları mesafesi 1.5 metre civarında ve 0.75 lik bitşik kablolarla çekilmiş roleye bu nuda göz önünde bulundurarak başka ne gibi sorunlar olabilirki cosQyi yükseltmiyorda reaktif yiyoruz

arkadaşlar benim bir sorum olacak sizlere bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim presleri kaynak makinaları ve silindirleri olan bir demir doğrama atölyesinde rg 12c güç kontrol rolesi var ve konpanzasyonuda 220 ve 380 kondansatör gurupları var fakat çalışma esnasında gözlemlediğim cos değerleri r fazı cos 92 s fazı cos 96 t fazı cos 87 fakat 5 kademe devrede kondansatör var fakat cosQ yi bire yaklaştırmıyor ve reaktif yazıyor normal ledi yanıyor birşey gözlemledim akım trafoları mesafesi 1.5 metre civarında ve 0.75 lik bitşik kablolarla çekilmiş roleye bu nuda göz önünde bulundurarak başka ne gibi sorunlar olabilirki cosQyi yükseltmiyorda reaktif yiyoruz

Preslerin giriş çıkış süreleri ve kaynak makinalarının yoğunluğu önemli, hızlı değişen yükleriniz fazla ise ve rölenizin giriş süresi uzun ise sorun yaşamış olabilirsiniz, monofaze kondansatörleriniz yeterli olmayabilir.. Ayrıca cos fi değeriniz rölede 1 midir kontrol ediniz. Son olarak hızlı kompanzasyon sistemlerini düşünebilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,472
Kullanıcılar
450,424
Son üye
mariam

Yeni konular

Geri