akım trafosu seçimi hakkında....

250/5 akım trafosu seç olsun bitsin kardeşim yüzmüş yüzmüş kuyruna gelmişsin en yoğun zamanına bakmışsın 200 amper ne yapacan azcık fazlasını alacan eger maksimum 200 amperse 200/5'te kullanabilirsin bu kadar basit ama kullandığın reaktif röleyi söyle sana ne kadar fazla kullanabilirsin ve kaç varı görür söyliyebilirim istersen.

Saygılarımla...

İsmail Ufuk

İLKSİN Kompanzasyon Sistemleri

Bilgi paylaşıldıkça güzeldir.

kullandığım röle entes rg3 12cs....

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Kullanmış olduğun cihaz ENTES marka ise görebileceği ve sana önerim akım trafoları şunlardır.
100/5 akım trafosunda görebileceğin minimum 100 Var'dır önerim 200 Var dan başlatman kademeleri
200/5 akım trafosunda görebileceğin minimum 200 Var'dır önerim 400 Var dan başlatman
300/5 akım trafosunda görebileceğin minimum 300 Var'dır önerim 600 Var dan başlaman ve bu şekilde devam eder hocam umarım yardımcı olabilmişimdir.

Saygılarımla...

İsmail Ufuk

Kullanmış olduğun cihaz ENTES marka ise görebileceği ve sana önerim akım trafoları şunlardır.
100/5 akım trafosunda görebileceğin minimum 100 Var'dır önerim 200 Var dan başlatman kademeleri
200/5 akım trafosunda görebileceğin minimum 200 Var'dır önerim 400 Var dan başlatman
300/5 akım trafosunda görebileceğin minimum 300 Var'dır önerim 600 Var dan başlaman ve bu şekilde devam eder hocam umarım yardımcı olabilmişimdir.

Saygılarımla...

İsmail Ufuk

İSMAİL Bey selamlar. Entes röle tarafından görülebilecek minimum 100 Var'ı nasıl hesapladınız.

İSMAİL Bey selamlar. Entes röle tarafından görülebilecek minimum 100 Var'ı nasıl hesapladınız.
Entesinin eski röleler 50mA den okumaya başlamaktadır. Örneğin elimizde 2000/5 akım trafosu olsun. Bu akım trafosu 20A altındaki kondansatör akımını görmeyecektir. Buna göre kondansatör dizilimi yapılmasında fayda vardır.

Not olarak şunu da belirtmek isterim;
Entesin yeni nesil rölelerinde ise görüşmelerimde öğrendiğim bilgiye göre 5mA değerinde okumaya başlıyor olmasıyla ilgili bir bilgi aldım onu da buraya eklemek isterim. Model olarak ise RGS ve RGA modellerini kapasıdıklarını söylediler.

İki örnek röle modelini de buraya bırakıyorum.

Ekli dosyalar

• 1.pdf
    819.4 KB · Görüntüleme: 12
  • 2.pdf
    721.6 KB · Görüntüleme: 8
Son düzenleme:
Entesinin eski röleler 50mA den okumaya başlamaktadır. Örneğin elimizde 2000/5 akım trafosu olsun. Bu akım trafosu 20A altındaki kondansatör akımını görmeyecektir. Buna göre kondansatör dizilimi yapılmasında fayda vardır.

Not olarak şunu da belirtmek isterim;
Entesin yeni nesil rölelerinde ise görüşmelerimde öğrendiğim bilgiye göre 5mA değerinde okumaya başlıyor olmasıyla ilgili bir bilgi aldım onu da buraya eklemek isterim. Model olarak ise RGS ve RGA modellerini kapasıdıklarını söylediler.

İki örnek röle modelini de buraya bırakıyorum.
Cevabınız için teşekkürler Nevzat Hocam. O konuda bilgim var yeni nesil röleler daha hassas. Kondansatör akımı konusunda bilgim var. Entes RG3 12CS 50mA sürüyor. 100/5 akım trafosunda kondansatör akımı 1A den fazla olmalı. En az 100 Var lık kapasiteyi görüyor diye yazılmışta. Bir yanlışlık var diye düşünüyorum. Sence hata yok mu Nevzat hocam? Orada takıldım biraz.

Cevabınız için teşekkürler Nevzat Hocam. O konuda bilgim var yeni nesil röleler daha hassas. Kondansatör akımı konusunda bilgim var. Entes RG3 12CS 50mA sürüyor. 100/5 akım trafosunda kondansatör akımı 1A den fazla olmalı. En az 100 Var lık kapasiteyi görüyor diye yazılmışta. Bir yanlışlık var diye düşünüyorum. Sence hata yok mu Nevzat hocam? Orada takıldım biraz.
ENTES eski tip röle kullanılıyorsa algılama sınırı minimum 0.50mA'dir. Bu rölenin kullanıldığını varsayalım.

100/5 Akım trafosu için;
100/5= 20
20x0,05= 1A'den itibaren okumaya başlayacaktır.
Kondansatör dizilimi ise;
0.75kVAR x 1,44 = 1.08A > 1A
0.75kVAR kondansatör diziliminden başlanılmalıdır.

200/5 Akım trafosu için;
200/5= 40
40x0,05= 2A'den itibaren okumaya başlayacaktır.
1.5kVAR x 1,44 = 2.16A > 2A
1.5kVAR kondansatör diziliminden başlanılmalıdır.

Kondansatör dizilimleri bu şekilde uygulanmalıdır. Tabi en önemli husus hangi röle tipiyle ilgili olduğudur. 5mA algılama değeri olan reaktif güç kontrol rölesinin hesapları da otomatik olarak değişmektedir.

ENTES eski tip röle kullanılıyorsa algılama sınırı minimum 0.50mA'dir. Bu rölenin kullanıldığını varsayalım.

100/5 Akım trafosu için;
100/5= 20
20x0,05= 1A'den itibaren okumaya başlayacaktır.
0.75kVAR x 1,44 = 1.08A > 1A
0.75kVAR kondansatör diziliminden başlanılmalıdır.

200/5 Akım trafosu için;
200/5= 40
40x0,05= 2A'den itibaren okumaya başlayacaktır.
1.5kVAR x 1,44 = 2.16A > 2A
1.5kVAR kondansatör diziliminden başlanılmalıdır.

Kondansatör dizilimleri bu şekilde uygulanmalıdır. Tabi en önemli husus hangi röle tipiyle ilgili olduğudur. 5mA algılama değeri olan reaktif güç kontrol rölesinin hesapları da otomatik olarak değişmektedir.
Bende böyle hesapladım. Ayrıca bu hesapların monofaze kondansatör için geçerli olduğunu düşünüyorum. Trifaze için 3 katı olması gerektiğini düşünüyorum. Mesela 100/5 akım trafosu olsun. 50mA algılama akımı olsun. Tek fazda 0.75 kvar kullanılabilirken 3 faz seçerek 2.25 kvar yani Trifaze 2.5 kvar olması gerekir diye düşünüyorum.

Bende böyle hesapladım. Ayrıca bu hesapların monofaze kondansatör için geçerli olduğunu düşünüyorum. Trifaze için 3 katı olması gerektiğini düşünüyorum. Mesela 100/5 akım trafosu olsun. 50mA algılama akımı olsun. Tek fazda 0.75 kvar kullanılabilirken 3 faz seçerek 2.25 kvar yani Trifaze 2.5 kvar olması gerekir diye düşünüyorum.
2000/5 akım trafosu olduğunu düşünelim. Bunun sonucunda;
2000/5 = 400
400x0.05 = 20A yapar.

14kVAR x 1.44 = 20.16A > 20A
15kVAR kondansatör seçimi ile başlanmalıdır.

Bunun sonucunda 15kVAR monofaze kondansatör mü kullanmamız gerek ? Sizin cevabınıza göre böyle bir sonuç elde ediyoruz. 10kVAR üstünde ne ENTES firmasında ne de GRUP AR-GE firmasında monofaze kondansatör bulunmakta. O zaman bizim yaptığımız hesap boylu boyuna yanlış oluyor dediğinize göre. Sizin bu hesabınıza dayanan bir belge var ise biz de öğrenmiş oluruz.

Ekli dosyalar

• monofaze kond..pdf
    176.8 KB · Görüntüleme: 10
2000/5 = 400
400x0.05 = 20A yapar.

Bunun sonucunda 15kVAR monofaze kondansatör mü kullanmamız gerek ? Sizin cevabınıza göre böyle bir sonuç elde ediyoruz. 10kVAR üstünde ne ENTES firmasında ne de GRUP AR-GE firmasında monofaze kondansatör bulunmakta. O zaman bizim yaptığımız hesap boylu boyuna yanlış oluyor dediğinize göre. Sizin bu hesabınıza dayanan bir belge var ise biz de öğrenmiş oluruz.
Aslında bende hesaplamada bu kısma takıldım
2000/5 = 400
400x0.05 = 20A yapar.

Aslında bende tam bu kısma takıldım Nevzat hocam. Bu hesap monofaze mı trifaz için mi diye? Düşündüğümüz bu hesaplar trifaz içinse monofaze için nasıl olmalı? Netleştirmek için sordum yanlış anlamayın sakın.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri