Akıllı otopark tasarımı

Merhaba arkadaşlar size bir sorum olacak.Ödevim için yardım istiyorum.Benim bir akıllı otopark tasarımı yapmam gerekiyor.Hücreli bir yapıdan oluşacak bu sistemde 4 çeşit hareket olacak.Burada step motorlar ile döner hareketi ve sağa sola hareketi ve yukarı aşağiya hareketi tasarladım. Ancak araç kapının önüne geldiğinde onu içeriye bırakıp tekrar alabilecek bir sisteme ihtiyacım var.Bu konuda fikri olan arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum.

Hücre krokisini çizmen lazım(cad ile değil cin ali de olur).

En basit yol ile:
  1. Hücrelerin tümünde bant olacak(sabit bant, asansör tarafındaki rulosu ince)
  2. Asansör en üst hücre ve en altaki hücrenin altına lineer yatakla sabitlenecek(Ayrıca Alt kısmından yere lineer yatakla sabitlenecek(alt hücre altı karşısı(asansör)))
  3. Asansör alt ve üstleri arasında çelik köprü ile bağlanacak(Kafes)
  4. Asansör içindeki bant 90 derece dönebilecek(Döndüğü tarafdaki rulosu ince olacak)
  5. Asansör üzerinde bantın dönmesini sağlayan yatak hücrelere doğru hareket edicek(ister hidrolik ister elektro motor ile)(Arada bantın dönmesinden dolayı bir boşluk oluşması zorunludur.)
  6. Asansör istenirse diğer hücre aralarından(yatay olarak) bağlanabilir(Yük ve hıza bağlıdır.)
  7. Asansör alt ortasında ve üst hücre tarafında iki adet motor olacaktır. Alttaki motor her iki lineer yatağın yanındaki kramiyer dişlisine temas ederek tüm yükü taşıyacaktır. Üstteki motor düşük ateletli seçilip olası titreşimleri almak için konulacaktır(kılavuz)
  8. Üst lineer yatak bağlantısı kesinlikle çelik lamalarla yapılacaktır(aksi takdirde lineer yataklar görev yapamayabilir)(lamalar yay görevi görecektir).
  9. Ağırlık merkezi düşünüldüğünde asansör içindeki bantı döndüren dairesel(yada ne yaparsanız) yatak çapı ne kadar büyük olursa yüke göre titremesi o kadar azalır.
  10. Asansör bantı ile hücre bantı arasındaki boşluk platformla kapatılması zorunludur.(Hücreye insan girebilir)
*ilave olarak hitab ederken sıfat kullanmazsan sevinirim..

En basit yol ile:
  1. Hücrelerin tümünde bant olacak(sabit bant, asansör tarafındaki rulosu ince)
  2. Asansör en üst hücre ve en altaki hücrenin altına lineer yatakla sabitlenecek(Ayrıca Alt kısmından yere lineer yatakla sabitlenecek(alt hücre altı karşısı(asansör)))
  3. Asansör alt ve üstleri arasında çelik köprü ile bağlanacak(Kafes)
  4. Asansör içindeki bant 90 derece dönebilecek(Döndüğü tarafdaki rulosu ince olacak)
  5. Asansör üzerinde bantın dönmesini sağlayan yatak hücrelere doğru hareket edicek(ister hidrolik ister elektro motor ile)(Arada bantın dönmesinden dolayı bir boşluk oluşması zorunludur.)
  6. Asansör istenirse diğer hücre aralarından(yatay olarak) bağlanabilir(Yük ve hıza bağlıdır.)
  7. Asansör alt ortasında ve üst hücre tarafında iki adet motor olacaktır. Alttaki motor her iki lineer yatağın yanındaki kramiyer dişlisine temas ederek tüm yükü taşıyacaktır. Üstteki motor düşük ateletli seçilip olası titreşimleri almak için konulacaktır(kılavuz)
  8. Üst lineer yatak bağlantısı kesinlikle çelik lamalarla yapılacaktır(aksi takdirde lineer yataklar görev yapamayabilir)(lamalar yay görevi görecektir).
  9. Ağırlık merkezi düşünüldüğünde asansör içindeki bantı döndüren dairesel(yada ne yaparsanız) yatak çapı ne kadar büyük olursa yüke göre titremesi o kadar azalır.
  10. Asansör bantı ile hücre bantı arasındaki boşluk platformla kapatılması zorunludur.(Hücreye insan girebilir)
*ilave olarak hitab ederken sıfat kullanmazsan sevinirim..

Çok teşekkür ederim cevabınız için ancak bana biraz ağır geldi sanırım çok fazla şey anlayamadım ve bunu yapmaya kalksam bile lazım olacak parçaları nasıl temin edeceğimi tam olarak bilmiyorum.

Oyuncak mı yapacaksın (demo,prototype vs)?
Şayet öyle ise işin daha da kolay.
Örnek lineer yatak yerine yuvarlak mil kullan.
Zaten satın alarak nereye kadar alabilirsin ?
Çoğu parçayı kendin tasarlamak zorundasın..

Oyuncak mı yapacaksın (demo,prototype vs)?
Şayet öyle ise işin daha da kolay.
Örnek lineer yatak yerine yuvarlak mil kullan.
Zaten satın alarak nereye kadar alabilirsin ?
Çoğu parçayı kendin tasarlamak zorundasın..

Evet ben sistemin çalisan bir maketini kurmaliyim.Verdiginiz bilgiler icin tekrar tesekkurler.Benim icin cok faydali oldu

Forum istatistikleri

Konular
128,242
Kullanıcılar
450,051
Son üye
Rezly

Yeni konular

Geri