Akıllı Ev sistemleri- Arduino

Merhaba,
Arduino ile akıllı ev otomasyonu ne ölçüde yapılabilir ? + ları ve - leri nelerdir ? Ticari boyutta pazarlama durumu nasıldır ? Bileni bu işlerle uğraşmış arkadaşlar fikirlerinizi bekliyorum.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
hangi arduino modelini kullandığına bağlı. Arduino modelinin ne kadar giriş çıkış pini varsa o kadar fazla lamba, priz vb. kontrol edebilirsiniz. Tavsyem arduino mega. 54 tane i/o pini var.
Bir de akıllı ev sistemini nasıl kontrol etmek istiyorsunuz? Kaç tane lamba, priz kontrol edilecek?Yazarsanız ona göre cevap vereblirim. İsterseniz kodunu yazmaktan zevk alırım

hangi arduino modelini kullandığına bağlı. Arduino modelinin ne kadar giriş çıkış pini varsa o kadar fazla lamba, priz vb. kontrol edebilirsiniz. Tavsyem arduino mega. 54 tane i/o pini var.
Bir de akıllı ev sistemini nasıl kontrol etmek istiyorsunuz? Kaç tane lamba, priz kontrol edilecek?Yazarsanız ona göre cevap vereblirim. İsterseniz kodunu yazmaktan zevk alırım
Teşekkür ederim ilginize. Arduino Mega kullanıyorum. Size sorum profesyonel olarak kullanmaya basladığımızda arduinonun bir eksikliğini yaşar mıyım ? Şuan akıllı ev sistemleri ile ilgili bir çok farklı uygulama mevcut.

arduino mega profesyonel olarak size sıkıntı yaşatmaz. Hafızası bol, pini fazla.
Ancak analog işlem yapamazsınız. Ampulün parlaklığını kısamazsınız mesela. Çünkü evler 220 volt ile çalışır ve arduino ile 220 voltu kontrol etmek için röle modülü kullanılır. Ve rölede parlaklık ayarlama gibi bir özellik yoktur. Üstelik rölenin açıp kapama hızı yavaş olduğu için pwm ile de çalıştıramazsınız. Parlaklık ayarlaması için duvarda parlaklık ayarlama yeri varsa(bazı duvarlarda düğme oluyor bazı duvarlarda parlaklık ayarlama potu oluyor.)oraya bir step motor bağlayarak yapabilirsiniz. Yoksa parlaklık ayarlama şansınız yoktur.
Kablosuz iletişim teknikleri:
- 2. bir arduino(pro mini dahi olabilir) ile kumanda yapmak ve rf ile kontrol etmek(mesafe 10-100m. 4tl modül mü 25 tl modül mü kullandığınıza bağlı)
- televizyon kumandası gibi ir(infrared-kızılötesi) kumanda kullanmak(düşük mesafe)
- ESP8266 ile bir internet sunucu site üzerinden kontrol etmek(yüksek menzil)
- HC-05/06 bluetooth modülü(sadece android telefonlar için geçerli. Düşük mesafe)

tavsiyem esp8266. Bir sunucu site kurup oraya kullanıcı adı ve şifre le giriş sistemi yapıp site üzerinden kontrol sağlanabilir. Bir de bunu pazarlamak isterseniz sunucuya bağlanan bir mobil app yapmanızı tavsiye ederim. Ancak ESP8266 bu sunucuyu yaratmak için bir Wİ-Fİ ağına bağlanmayı gerektirir.

arduino mega profesyonel olarak size sıkıntı yaşatmaz. Hafızası bol, pini fazla.
Ancak analog işlem yapamazsınız. Ampulün parlaklığını kısamazsınız mesela. Çünkü evler 220 volt ile çalışır ve arduino ile 220 voltu kontrol etmek için röle modülü kullanılır. Ve rölede parlaklık ayarlama gibi bir özellik yoktur. Üstelik rölenin açıp kapama hızı yavaş olduğu için pwm ile de çalıştıramazsınız. Parlaklık ayarlaması için duvarda parlaklık ayarlama yeri varsa(bazı duvarlarda düğme oluyor bazı duvarlarda parlaklık ayarlama potu oluyor.)oraya bir step motor bağlayarak yapabilirsiniz. Yoksa parlaklık ayarlama şansınız yoktur.
Kablosuz iletişim teknikleri:
- 2. bir arduino(pro mini dahi olabilir) ile kumanda yapmak ve rf ile kontrol etmek(mesafe 10-100m. 4tl modül mü 25 tl modül mü kullandığınıza bağlı)
- televizyon kumandası gibi ir(infrared-kızılötesi) kumanda kullanmak(düşük mesafe)
- ESP8266 ile bir internet sunucu site üzerinden kontrol etmek(yüksek menzil)
- HC-05/06 bluetooth modülü(sadece android telefonlar için geçerli. Düşük mesafe)

tavsiyem esp8266. Bir sunucu site kurup oraya kullanıcı adı ve şifre le giriş sistemi yapıp site üzerinden kontrol sağlanabilir. Bir de bunu pazarlamak isterseniz sunucuya bağlanan bir mobil app yapmanızı tavsiye ederim. Ancak ESP8266 bu sunucuyu yaratmak için bir Wİ-Fİ ağına bağlanmayı gerektirir.
Suan ki aşamada ethernet modülü ve visual studio ile haberleştirip gerekli işlemleri yapıyorum. Arduino ile uzaktan haberleşme kısmında sorun yaşamadım. Dediğiniz gibi 5v çıkışı 220 ye çıkarabilmek için röle kullanmak gerekiyor.Analog olarakta verileri alabiliyorum. Örneğin derece ölçebiliyorum. Arduino üzerinden bağlayıp visual studio dan dereceyi değişken olarak görebiliyorum.
Şuan yaşadığım sıkıntılar,
-Arduino isteklerime ne kadar cevap verebilir ?
-Kablosuz haberleşmelerde örneğin priz veya aydınlatma gibi yerlere kablosuz haberleşmeyi nasıl sağlarım?
-Diğer sistemler Knx-core gibi ev sistemlerine göre eksileri var mı yok mu?

Arduino, işlem gücü ve belleklerinin sığası kadar cevap verebilir.
NRF24L01 modülleri kullanabilirsiniz.
KNX-Core'yi şimdi inceledim. Bu gibi sistemlerde Arduino'dan daha yüksek işlem gücü ve daha çok flaş bellek ve EEPROM barındırabilir.

Arduino ile parlaklık kontrolü yapılamayacağı iddiasına katılmıyorum. Yapılabilir örnekleri mevcut. Bir kaç değişik şekilde yapılabilir.

Arduino ile ticari olarak akıllı ev ve güvenlik sistemi konusunda çalışmalarım olmuştu. Buraya tıklayıp fikir edinebilirsiniz. Teorik olarak yapılması mümkün. Ancak uygulamada kullandığınız kartların ve kompenentlerin stabil çalışmaması durumunda problemlerle karşılaşmanız büyük olasılık. Bu tür problemler çok uğraştıracaktır. Yapacağınız sistemin stabil ve modüler bir hale gelmesi en azından 6 aylık bir arge çalışması gerektirecektir. Sistem hem hatasız stabil bir şekilde çalışmalı hem de güzel sunulmalı, albenisi olmalı. Sistemi tasarlamakla bunu ticari bir ürün haline getirmek, pazarlamak çok farklı platformlar.

Akıllı ev konusunda da şunları demeden geçemeyeceğim.

Akıllı ev nedir ne değildir?
Son yıllarda akıllı bina teknolojileri aldı başını gitti. Yetişebilmek mümkün değil. Ancak şu da var her teknoloji akıllı bina değildir. Örneğin akıllı bina diye telefonla ya da mobil bir cihazla internet, bluetooth üzerinden binadaki bir kaç röle röle kontaktörü açıp kapatan sistemler birer akıllı bina örneği olmayıp uzaktan kontrol sistemidir. Akıllı bina denince uzaktan kontrolün yanında, kontrol komutunun kim tarafından gönderildiği bilip ona göre artı fonksiyonları devreye sokan ya da devreden çıkartan sistemler akla gelmelidir. Örneğin eve girdiğimizde otomatik olarak salonun ışıklarını yakan bir sistem bir aç kapa kontrol sistemi olup, eve giren olduğunda bu işi yapmanın yanında eve girenin kim olduğunu tanıyıp ona göre onun sevdiği bir müzik parçasını çalan, ortam ısısını ona göre ayarlayan bir sistem akıllı ev sistemidir. Basit kontrol sistemlerinin adını akıllı ev sitemi koyup pazarlayanlara ve bu ürünleri akıllı ev sistemi olarak görenlere hitaben belirteyim dedim.

"tanımaktan" katınız tam olarak nedir? Şifre ve parmak izi işlemlerini Mega'ya yaptırmak mümkün, ama iris, yüz yanıma gibi işlemler için en az Raspery pi gibi bir mini bilgisayarın olması gerektiğini düşünüyorum. Mega yeterli gelmez yüz irisi tanımaya.
Ticari satışı geniş düşünüyorsanız, devre tasarımı kart bastırma alternatiflerini düşünebilirsiniz.

"tanımaktan" katınız tam olarak nedir? Şifre ve parmak izi işlemlerini Mega'ya yaptırmak mümkün, ama iris, yüz yanıma gibi işlemler için en az Raspery pi gibi bir mini bilgisayarın olması gerektiğini düşünüyorum. Mega yeterli gelmez yüz irisi tanımaya.
Ticari satışı geniş düşünüyorsanız, devre tasarımı kart bastırma alternatiflerini düşünebilirsiniz.
Yok be kardes,ne yüz tanıması,olsa olsaya cebinde arabalarda kullanılan tarzda actif veya pasisf rfid cihazı vardır,veya cebindeki ceptelefonun wifi veya bluetouth'u kapsama alanına girince kimin geldigini anlıyordur.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri