Sesli komut ile açılıp kapanan dolap kapağı (!!!)

woqroot

Üye
ARKADAŞLAR HERKESE MERHABALAR, AKILLI EV OTOMASYONU İLE UĞRAŞAN VEYAHUTTA BAHSEDECEĞİM KONU İLE İLGİLİ ALAKALI KİŞİLER VARSA YARDIMCI OLURLARSA ÇOK ÇOK MEMNUN OLURUM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

Projeyi ufak çaplı anlatayım arkadaşlar evdeki kıyafet dolabımın içerisine bir gizli bölme kapağı yapıp içerisine üzerime ruhsatlı olan tüfeklerimi ve tabancalarımı koyucam ayrıyetten sürgülü başka bir çekmece vari birşey yaparak da içerisine koleksiyon olarak biriktirdiğim kama, av bıçağı vs. gibi bıçaklarımı koyucam. şimdi bunları yaparken herşey güzel basit geliyor kulağa ama ben asıl şunu yapmak istiyorum sesli komutla açılıp kapanmasını nasıl sağlarım ? google assistan veya alexa gibi sanal asistanları kullanarak onun yanı sıra arduino veya bluetooth & wifi gibi geliştirici kartlarını kullanarak böyle birşeyi yapmak sizce mümkün mü ? bu konuda işte şunu şunu kullanabilirsin kapağın açılması için şunlar kullanılabilir gibisinden tavsiye verecek yol gösterecek arkadaşlar olursa gerçekten çok müteşekkir olurum varolun sağolun...

En basit 1sheeld ve android ya da ios telefon kullanarak yapabilirsin. Telefondaki uygulamaya ilgili sesi tanıtıp gerektiğinde telefonunuzdan aç kapa işleri yapılabilir. Ya da başka alternatif devreler düşünüp tasarlanabilir.

teşekkür ederim hocam şuan elimde arduino uno r3 & lolin esp8266 wifi kartı var bunlarla yapabileceğim birşey olabilir mi ? sizce ve bir tane de bluetooth kartı sipariş etmiştim gelmek üzere ch-06 olması lazım tam emin değilim bu malzemeler elimde hali hazırda olan malzemeler bunlara ek olarak örnğ; servo motor vs. gibi parçalar alabilirim bu aralar maddiyat olarak biraz kısıtlıyım o yüzden pek fazla yüksek meblağlarda malzemeler alamıyorum

Sadece esp8266 ile yapabilirsiniz,ayrıca arduino bile kullanmanıza gerek yok.esp modulün içerinde kendi flash bellegi var.yapacagınız sadece esp nin çıkış pinini transistörle güclendirerek bir röleyi çektirip bıraktırmanız.Youtube de esp ile ilgili bircok örnek var.Kendim ugraşmıyayım 4-5 dolara hazır modül alayım dersenizde Aliexpresde sonoff diye aratırsanız hazır esp'li ve üzerinde role olan modülleri bulabilirsiniz.Hatta bunların hazır ceptelefonu yazılımları da var.kurup dogrudan kontrol saglayabiliyorsunuz.

Sadece esp8266 ile yapabilirsiniz,ayrıca arduino bile kullanmanıza gerek yok.esp modulün içerinde kendi flash bellegi var.yapacagınız sadece esp nin çıkış pinini transistörle güclendirerek bir röleyi çektirip bıraktırmanız.Youtube de esp ile ilgili bircok örnek var.Kendim ugraşmıyayım 4-5 dolara hazır modül alayım dersenizde Aliexpresde sonoff diye aratırsanız hazır esp'li ve üzerinde role olan modülleri bulabilirsiniz.Hatta bunların hazır ceptelefonu yazılımları da var.kurup dogrudan kontrol saglayabiliyorsunuz.
çok teşekkür ederim hocam aslında öğrenmek amacı ile hazıra koşmak istemiyorum kendim yapmayı planlıyorum takıldığım yerde veyahutta merak ettiğim birşey olursa konu ile ilgili sizlere ulaşmam mümkün müdür? bir sakıncası olur mu ?

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.
Geri