Akıllı ev sektörü

Konusu 'Akıllı Bina Otomasyonu' forumundadır ve Ersin Kalkan tarafından 30 Eylül 2017 başlatılmıştır.

1. Ersin Kalkan

Ersin Kalkan Üye

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Arkadaşlar merhaba. Erciyes Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği bölümünden yeni mezun oldum ve akıllı ev firmalarında çalışmak istiyorum. Üniversitede akıllı ev projeleri yaptım.(arduino kullandım). Akıllı ev piyasasında yazılım alanında çalışmak ve kendimi geliştirmek gibi bir hedefim var. ama hiç tecrüben yok haliyle. Tecrübesi olan arkadaşlardan rica ediyorum beni bu konuda bilgilendirin.

hangi kitapları okumalıyım?
    hangi programlama dillerinde iyi olmalıyım?
    hangi programları iyi bilmeiliyim?
    ve diğer önerileriniz.

ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

2. selloman

selloman Üye

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    1
    Dostum 2010 da üni biter bitmez bu alanda işe başladım ve hala devam ediyorum şuanda sektörün en büyük firmasındayım, Türkiye ve dünyada bu iş en önce KNX ile yapılıyor ikinci olarak Zigbee kablosuz protokol ve en son kapalı protokoller, Türkiyede profesyonel manada arge si yapılan tek kısım ekran kısmı onun dışında çok fazla ürün geliştirme yok, Sektörün en büyük firmalarını sayayım sana,
    Berker by HAGER-Konut-Ticari
    ABB-Ticari
    Schneider-Ticari
    Zipato-Konut (Kablosuz)
    Viko-Konut

var birkaç firma daha, çok kompleks düşünmeye gerek yok en önemli kısmı çözüm,sistem,entegrasyon,teknik ekip,hazır ürün,

sormak istediklern olursa yardımcı olurum

faruk_16 bunu beğendi.
  3. alarmko

alarmko Üye

Beğenilen Mesajları:
    32
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    mak müh
    Merhabalar.selloman arkadasımın fikirlerine katılmıyorum.Türkiye dede cok güzel cihaz yapan firmaların oldugunu ve tamamen yerli yazılım yaptıklarını biliyorum(hatta bu sitedede ararsan bulursun)Yani Türkiye de sadece ekran kısmını gelistirmiyorlar.Ha cok ünlülermi veya dünyaya satıyorlarmı dersen zannetmiyorum.
    Gelelim ersin arkadasımızn sorusuna.Arduino ile yaptıgını yazmıssın.Bircok degişik şekilde yapılabilme olanagı var.Amaç herhangi iki cihazı birbiri ile haberleştirebilmek ve birazda görsellik.Arm(linux) tabanlı yapılabilecegi gibi direk olarak microişlemci programlayarak kendinizde yapabilirsiniz.Kendiniz yapacaksanız C ve/veya assambler dillerini ögrenmeni ve hatta .Net ilede biraz hasırnesir olmanı ve birazda internet haberleşme protokolunu ögrenmeni tavsiye ederim.İnternette bütün bilgiler mevcut.
    Amacın direk para kazanmak ise işin üretim kısmı biraz meşakketli,alıp satmanı tavsiye ederim.Ancak bir mekatronik mühendisinin yukarda yazdıgım dilleri ögrenmesi önünü epeyce acacaktır.Yaşın genc,mutlaka programlama dillerinden birini hatta birkaçını ögren.
    Selamlar.

Yüklüyor...