Akıllı Ev sistemleri- Arduino

Konusu 'Akıllı Bina Otomasyonu' forumundadır ve gurkaneem44 tarafından 29 Ocak 2018 başlatılmıştır.

1. gurkaneem44

gurkaneem44 Üye

Beğenilen Mesajları:
    11
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Elektrik-Elektronik Mühendisi
    Merhaba,
    Arduino ile akıllı ev otomasyonu ne ölçüde yapılabilir ? + ları ve - leri nelerdir ? Ticari boyutta pazarlama durumu nasıldır ? Bileni bu işlerle uğraşmış arkadaşlar fikirlerinizi bekliyorum.

2. beradi06

beradi06 Üye

Beğenilen Mesajları:
    21
    Ödül Puanları:
    3
    hangi arduino modelini kullandığına bağlı. Arduino modelinin ne kadar giriş çıkış pini varsa o kadar fazla lamba, priz vb. kontrol edebilirsiniz. Tavsyem arduino mega. 54 tane i/o pini var.
    Bir de akıllı ev sistemini nasıl kontrol etmek istiyorsunuz? Kaç tane lamba, priz kontrol edilecek?Yazarsanız ona göre cevap vereblirim. İsterseniz kodunu yazmaktan zevk alırım

3. gurkaneem44

gurkaneem44 Üye

Beğenilen Mesajları:
    11
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Teşekkür ederim ilginize. Arduino Mega kullanıyorum. Size sorum profesyonel olarak kullanmaya basladığımızda arduinonun bir eksikliğini yaşar mıyım ? Şuan akıllı ev sistemleri ile ilgili bir çok farklı uygulama mevcut.

4. beradi06

beradi06 Üye

Beğenilen Mesajları:
    21
    Ödül Puanları:
    3
    arduino mega profesyonel olarak size sıkıntı yaşatmaz. Hafızası bol, pini fazla.
    Ancak analog işlem yapamazsınız. Ampulün parlaklığını kısamazsınız mesela. Çünkü evler 220 volt ile çalışır ve arduino ile 220 voltu kontrol etmek için röle modülü kullanılır. Ve rölede parlaklık ayarlama gibi bir özellik yoktur. Üstelik rölenin açıp kapama hızı yavaş olduğu için pwm ile de çalıştıramazsınız. Parlaklık ayarlaması için duvarda parlaklık ayarlama yeri varsa(bazı duvarlarda düğme oluyor bazı duvarlarda parlaklık ayarlama potu oluyor.)oraya bir step motor bağlayarak yapabilirsiniz. Yoksa parlaklık ayarlama şansınız yoktur.
    Kablosuz iletişim teknikleri:
    - 2. bir arduino(pro mini dahi olabilir) ile kumanda yapmak ve rf ile kontrol etmek(mesafe 10-100m. 4tl modül mü 25 tl modül mü kullandığınıza bağlı)
    - televizyon kumandası gibi ir(infrared-kızılötesi) kumanda kullanmak(düşük mesafe)
    - ESP8266 ile bir internet sunucu site üzerinden kontrol etmek(yüksek menzil)
    - HC-05/06 bluetooth modülü(sadece android telefonlar için geçerli. Düşük mesafe)

tavsiyem esp8266. Bir sunucu site kurup oraya kullanıcı adı ve şifre le giriş sistemi yapıp site üzerinden kontrol sağlanabilir. Bir de bunu pazarlamak isterseniz sunucuya bağlanan bir mobil app yapmanızı tavsiye ederim. Ancak ESP8266 bu sunucuyu yaratmak için bir Wİ-Fİ ağına bağlanmayı gerektirir.

5. gurkaneem44

gurkaneem44 Üye

Beğenilen Mesajları:
    11
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Suan ki aşamada ethernet modülü ve visual studio ile haberleştirip gerekli işlemleri yapıyorum. Arduino ile uzaktan haberleşme kısmında sorun yaşamadım. Dediğiniz gibi 5v çıkışı 220 ye çıkarabilmek için röle kullanmak gerekiyor.Analog olarakta verileri alabiliyorum. Örneğin derece ölçebiliyorum. Arduino üzerinden bağlayıp visual studio dan dereceyi değişken olarak görebiliyorum.
    Şuan yaşadığım sıkıntılar,
    -Arduino isteklerime ne kadar cevap verebilir ?
    -Kablosuz haberleşmelerde örneğin priz veya aydınlatma gibi yerlere kablosuz haberleşmeyi nasıl sağlarım?
    -Diğer sistemler KNX-core gibi ev sistemlerine göre eksileri var mı yok mu?

Sayfayı Paylaş