Akülerin paralel bağlanması

PAralelde iken eşdeğer akü seviyeleri neden farklı olsun ki (boş, dolu)? Eşit şekilde eksilir!

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merhaba, size akülerle ilgili hobi olarak ilgilenenlerin bilemeyeceği bir bilgi vereyim. Akülerinizi ayrı ayrı desarj etmekle paralel çalıştırın desarj etme süreleriniz farklıdır. Akülerinizi paralel olarak çalıştırmanız durumunda daha fazla süre yararlanabilirsiniz. Bkz battery current discharge parameters.

merhaba ;
12v 65a ve 12v 200a aküleri birbirine paralel Bağlanacak sizce amp farkından dolayı aküde (12v 65 a )zamanla bir şişme söz konusu olabilirmi?

Ilginize şimdiden teşekkürler

birbirlerini desarj ederler. daha dogurusu kucuj buyugu.
araya diyot koyabilirsiniz.

gerilimleri aynı ise deşarj olmaması gerekmez mi

gerilimleri aynı ise deşarj olmaması gerekmez mi
olmuyor oyle iste.
ediyor,
diyot modeli olarak cok merak etmeyin ama yuksek amperli olmali.
akulerden birer diyotla artiyagiris yaparsiniz tamamdir. ama 1 amperlik degil bulabildiginiz en yuksek amperli olsun,

.. aküleri birbirine paralel...

Ben olsam önce arardım forumda.
Mesela , aküleri paralel bağlamak gibi .
Bir sürü başlık gelince de üşenmeden okurdum.
Arada alakasız ama gerekli bilgilerde öğrenirdim

Bir örnek :

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/akülerin-paralel-bağlanması.30678/#post-173450

-------

Her şeye rağmen ancak çaresizlik anlarında ve geçici olarak yapılacak uygulamadır( farklı aküleri paralel bağlamak ).

Aynı değer ve seriden ( üretimleri aynı zaman.. ) paralel bağlanabilir.

Farklı akım değerli aküleri paralel bağlayabilirsiniz. Sakıncaları vardır ama dikkat ederseniz sorun çıkmaz. Küçük akü diğerini deşarj etmez. Gerilimi düşük olan şarj olmaya başlar. Diyot bağlayarak birbirlerini şarj etmeleri önlenir. Aküler şarj cihazları gibi çalışmaz. Gerilimi düşük olanın iç direnci geçen akımı sınırlar. Akü boş ise dolu akü çok yüksek akımlı şarjör durumuna geçer. Boş akü hasar görür ömrü kısalır.

arkadaşlar elimde 165w 2 adet panel
60ah 2 adet akü vardı. buradaki arkadaşlar sağolsun yardımcı oldu ve sistem kurulumundaki hatalarımı giderdim panelden gelen kablo boyunu kısalttım şuan güneşli havada 8,5-9 amper bulutlu havada 3 amper civarı alıyorum. son 3 4 gündür takip ettiğimde daha öğlen saat 13.00 gibi çoktan akülerim dolmuş oluyor ve enerji boşa gidiyor.

bende yer kaplamasın diye 1 tane akü daha ekleyim ama 90ah olsun diyorum. herhangi bir sıkıntı olur mu? 2 60ah yanına 90 ah olacak yani.

birde şunu merak ediyorum mesela bu aküleri şuan paralel bağladım, tabi regülatörden gelen kablo 1 aküye bağlı. . şimdi dolum sırasında önce ilk aküyü sonra diğerini mi dolduruyor yoksa paralel bağlantıdan dolayı aynı anda mı dolum oluyor? ya da tersten düşünürsek invertera bağlı akü mü önce biter yoksa aynı anda mı?

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,002
Son üye
enginyayl

Yeni konular

Geri