Akü kurtarmak

Epsom Salt car battery diye youtube da bak,,,olmus akuleri canlandiranlar var...bu tuzun turkcesi nedir nerden bulursun bilmiyorum
Epsom salt=epsom tuzu=ingiliz tuzu=magnezyum sülfat

suyu eksik ise tamamlayıp bir süre bekleyin ve tekrar ölçün. Plakaları görebiliyorsanız sülfatlaşma var mı bakın (sülfatlaşma varsa plaka yüzeyi beyazlaşmış olur). 12 volt civarı ölçerseniz sülfat çözme işlemi yaptırın. Bende Noco Genious şarj aleti var, bu tür durumlar için repair fonksiyonu çalıştırılır. Sizde sülfat çözen cihaz yok ise oto elektrikçilerinde olabilir, onlara sorun.
Merhaba,
Benim 12v 7ah akü takviyesi için kullandığım takviye aletimin aküsü (Einhell bt-ps 700) yaklaşık 5 senedir hiç kullanılmadığı için 2 volta kadar inmişti aküyü açıp baktığımda suları çekilmiş olduğunu ve beyaz sülfatlaşma olduğunu gördüm önce saf su doldurup şarja bağladım kendi adaptörü ile 48 saat şarj ettim 12.60 volta kadar çıktı. Bu yeterlimidir söylediğiniz Noco G3500 şarj aletinden n11'den yeni şipariş verip satın aldım kullanmalımıyım? bilemiyorum. Önerisi olan paylaşırsa çok sevinirim.
Değerli önerileriniz için Şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• 9126437093426.jpg
    9126437093426.jpg
    27.2 KB · Görüntüleme: 17
  • 20190523_225434_HDR.jpg
    20190523_225434_HDR.jpg
    261 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:
Akülerin kenarda yatma süresi Max 1 yıldır. Daha fazla yatmış aküler yenilenir. Yani senin akü gebermiş. Voltaj yükselse bile hemen düşer. Yenisini al.

Akülerin kenarda yatma süresi Max 1 yıldır. Daha fazla yatmış aküler yenilenir. Yani senin akü gebermiş. Voltaj yükselse bile hemen düşer. Yenisini al.
Merhaba,
12v7Ah Aküde herhangi bir şişme deformasyon yok. Kapaklarını açtığımda su çok azalmıştı. Saf su ilavesi ve şarj ettikten sonra canlandı.
İlk ölçtüğümde 12.80v idi 5 saat sonra ölçtüm 12.45v oldu. Daha ne kadar düşer bilmiyorum.
Artık deneme yanılma öğreniyorum. Olmazsa yeni akü alacağım elbet. Hatta 12v 9 Ah almayı düşünüyorum.

Önerimiz için teşekkür ederim.

1. Zaten o aküye su konmaz çünkü elektrolit kaybetmez.
2. O akünün boşta 12v altına inmemesi gerekirdi ki 2 volta inmiş.
3. Voltaj artsa bile bi lamba tak anında 7-8 volta iner. Yani kapasitesi kalmamış.
4. Boşta iken o akü 12.9 v göstermesi gerek.

İnternetten al ve 2019 üretimi diye belirtilmiş olsun ve ayda bir şarj tazele.

Aküye su ilave etmeden önce 2v ölçtüğümde hiç şarj edemiyordum. Ne zaman saf su ilave ettiysem ozaman şarj oldu. Neticede arkadaşın dediği gibi. Gittiği yere kadar.

Akü alacağım zaman Taze akü almaya dikkat ediyorum. Genellikle akü batarya üzerinde yazan tarihlerde satıcılar oynuyor. Üzerine bazen yeni tarihli etiket yapıştırıyorlar. Bu satıcılara zaten pek güvenmiyorum.
Hesaplı önereceğiniz markalar hangisi.
Önerileriniz için Teşekkür ederim.

Son düzenleme:
12v 7ah. fiyat kalite olarak tavsiye edilebilir. 9Ah biraz özele girdiğinden fiyatlar gereksiz yükseliyor.
54526

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,947
Son üye
aleynasari

Yeni konular

Geri