Panel voltaji

srdr_sakin

Üye
2 adet 190w mono panelimiz var bunları paralel bağlantı yaparak voltaj ölçümü yaptığımda 21vdc voktaji gördük sonrasında 1250va 1kw akilli inverterimize girişini yaptık ilk bağladığımda ekranda PV voltaji 21v idi PV akımı ise 1 amper idi 5 dakika içinde Pv voltaji 12v oldu PV akımı ise 11 amper çıktı ve sarj olduğu göstergeler doğrultusunda belli bende invertere güvenmeyerek panel çıkışından direkt olarak voltaj ölçümü yaptığımda 13.5 v çıktığını gördüm şimdi sorum su bu 13.5 volt akülerimi sarj etmeye yeterlimi ve gördüğüm 11 a sarj akim değeri doğrumu bilgisi olan arkadaşlar açıklamalı şekilde anlatırsa sevinirim not aküm şarkı bağlamadan 11v idi şarji öğleden sonra 2 gibi bağladım ve akşam 6 da aküm 13.5 v u gimormus durumdaydı

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
2 adet 190w mono panelimiz var bunları paralel bağlantı yaparak voltaj ölçümü yaptığımda 21vdc voktaji gördük sonrasında 1250va 1kw akilli inverterimize girişini yaptık ilk bağladığımda ekranda PV voltaji 21v idi PV akımı ise 1 amper idi 5 dakika içinde Pv voltaji 12v oldu PV akımı ise 11 amper çıktı ve sarj olduğu göstergeler doğrultusunda belli bende invertere güvenmeyerek panel çıkışından direkt olarak voltaj ölçümü yaptığımda 13.5 v çıktığını gördüm şimdi sorum su bu 13.5 volt akülerimi sarj etmeye yeterlimi ve gördüğüm 11 a sarj akim değeri doğrumu bilgisi olan arkadaşlar açıklamalı şekilde anlatırsa sevinirim not aküm şarkı bağlamadan 11v idi şarji öğleden sonra 2 gibi bağladım ve akşam 6 da aküm 13.5 v u gimormus durumdaydı
Voltaj değeriniz normal. Panel ile inverter arasında ki mesafe ne kadar? Ve kablo kesitiniz nedir? (Panel başındaki ve inverter de bulunan voltaj farkı bunu ikisinden kaynaklı olabilir.)
Voltaj değeri aküler şarj oldukça normale dönmüş o normal. Ama amperiniz tam güneş altında toplamda 17-18 değerlerini görmesi lazımdı. Güneş olabildiğince dik konumdayken tekrar kontrol etmenizi tavsiye ederim. Sonuç aynı olursa bağlantıları kontrol etmekte fayda olacaktır.

Not : 165w polikristal panelimden öğle saatlerinde Antalya da 8.5 A güç alıyorum.

Merhaba. Cevaplar;
1- Tam öğle zamanı güneşi altında aslında açık devre voltajı ve panellerin paralel toplamdaki max. amper değeri, paralel bağlı olduğu değerinden daha düşük görünüyor. Paralel bağalanan panellerin her ikisinde de paralel yapmadan önce istenmeyen etkileşimlerin olmaması ve gece akülere ters boşalım olmaması için solar panellerden ayrı ayrı şotki (bariyer) diyotlarının bulunması gerekir. Birinde olup diğerinde olmaması bunun üzerinden gece aküden istenmeyen deşarjlara neden olabilir.

2- 13.5 volt DC seviyesini kutup başlarında şarj sırasında veya şarjdan hemen kesildiği anda anlık gören kurşun-asitli jel aküler, çok sağlıklı olarak bu şarj akımını alarak şarj oluyorlar demektir, yani şarj olmaları konusunda herhangi bir tereddüt yoktur.

3- Solar panel bağlantılarında, normalden fazla uzatma, max. akımda geçen toplam ampere çok uygun olmayan kablo kesitleri ve bu ara geçiş bağlantılarının nizami olmaması istenmeyen kayıplara (voltaj ve amper kayıplarına) yol açmış olabilir. Bu bağlantı noktalarını çok detaylı olarak kontrol etmenizde fayda vardır. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
@srdr_sakin, akünüzün durumunu belirtmemişsiniz. Eğer akü uzun süre beklemiş ve kapasite kaybı oluşmuşsa panelden gelen voltajı aşırı düşürmesi normaldir. Bir süre şarj ettikten sonra tekrar ölçmenizde fayda var. Normalde 13-14,4 volt arası bir gerilimle şarj etmesi gerekir. Bende olan 190Wh 12 volt'luk panelde gün ortasında, güneşe dik pozisyonda 10 amperin üzerini ve 23 volt'a kadar kısa devre gerilimi ölçebiliyorum. Arkadaşların ifade ettiği gibi panel invertör arasındaki kablo uygun çap, boy ve kesitte mi ve invertör akü arasındaki bağlantı için mümkün olduğunca kalın ve kısa kablo kullanmak gerekiyor.

Günün hangi saatinde 13,5 volt ölçtünüz? Güneşli bir günde sabah güneş doğarken ve akşam batarken ancak bu değerler ölçülebilir. Normalde 18 volt'un altına düşmemesi gerekir (akşam üzeri saat 17-18 arası üretilen akım yüzde onlara düşse de voltaj düşümü o seviyede olmayacaktır). Paralel panel bağlantısının doğru olduğunu kontrol edin. Bir önemli şey de, panellerden herhangi birinin bir hücresinde bir gölgelenme oluşuyorsa oluşan voltaj düşümü toplam voltajı düşürecektir. Güneş panellerinin en büyük handikaplarından biri gölgelenmedir.

Rsimsek evet sizin verdiğiniz bilgiler sonrasında kontrollerimi yaptım pv kablo kastimiz yeterli 4×6 trt kablomuz var gunes panelinden gelen bunu 2×2 olarak kullanmıştım 12 mm yapıyor toplamda orada bir sorun yok inverterden aküme gelen kabloda 2×16 antigron kablo ondada sorun yok yeterli aslında sizin dediginiz gibi bir sorun yokmuş sistemde ben akuyu uzun süre beklettigim için dün bağlantı yapmadan olctugumde 11v gösterdi ve bağladım dünkü duruma gore anormallik var sanmistim ama yokmuş şuan herşey normal PV voltaji 16v PV akımı 9 amper ki saat şuan 15 buda normal akünün voltajda 14.5 volt gözüküyor yani aküm dolmuş vaziyette şuan bilgi ve cevaplarınız için teşekkür ederim

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri