Akü konusunda yardım

zeyfermir

Üye
arkadaşlar yeri uygun mudur bilmem ama anlayan varsa , yardımcı olunabilirse sevinirim.
ben akü şarj cihazı alacağım ama nasıl bişey alacağımı bilmiyorum çünkü teknik farklılıklar mevcut.yani amperine göre akü cinsine göre falan.
birincisi sulu akülerle jel aküler aynı cihazla şarj edilirmi yani işlem bakımından bir fark var mı? aracımda ki jel akü, bu bitince sulu alırsam alet elimde boşa kalmasın veya sulu aküyü şarj edip jel olanı etmezse boşa almış olmayalım yine aleti...
ikincisi, akü şarjı 1/10 şeklinde yapılmalı diye bişeyler gördüm. yani 60A lik akü 6A ile şarj edilmeli diye. 6 değil 8A ile şarj olsa ne olur veya 6 değil 2A ile şarj olsa ne olur falan.
bu konuda bilgisi olanlar paylaşabilir mi..
tabi sadece bu sorulara değil genel olarak bilgi paylaşımı olursa tabi ki daha iyi olur :)
teşekkürler...

teşekkürler, arama yaptırdım ama çıkmamıştı bende :)

yine de sorularıma buradan cevap verilebilirse sevinirim (baktım ama tam anlamıyla cevabını bulamadım)

Son düzenleme:
Akü şarj cihazları jeller ve sulu akü cihazları diye sınıflandırılmaz. Amper her yerde amperdir. Aküler normal şarj hızlı şarj ve tampon şarj olmak üzere 3 şekilde şarj edilir.Fazla detaya inmeden akü kapasitesinin 1/10'u ile şarj normal şarjdır. 1/5'i ile yapılan şarj hızlı şarjdır. Aküler nortmalden fazla akımla şarj edilirse ısınmaya başlar. Ancak arada bir hızlı şarja almakta gerekir. Alın akünüze uygun bir şarj cihazı normal şarjda şarj edin. Akü plakalarınızda yada elektrolitte sorunlar olduğunu düşünüyorsanız hızlı şarjda şarja başlamak gerekir. Yüzeysel ve kısaca olay bu. Kolay gelsin.

teşekkürler :)
yani 60A akü için 6A lik şarj aleti lazım bize, peki bu 6 değil de 8 olsa ne olur 3 olsa ne olur ne farkeder?
8 olsa hızlı şarj gibi birşey olur 3 olursa şarj olur mu? olursa nasıl olur süre mi uzar? tahmini süreler nasıl olur mesela?

teşekkürler :)
yani 60A akü için 6A lik şarj aleti lazım bize, peki bu 6 değil de 8 olsa ne olur 3 olsa ne olur ne farkeder?
8 olsa hızlı şarj gibi birşey olur 3 olursa şarj olur mu? olursa nasıl olur süre mi uzar? tahmini süreler nasıl olur mesela?

zeyfermir;

60 Ah (ampersaat)'lik bir aküyü 1/10 oranında yani 6 Ah ile şarj edersen en az 10 saat şarj etmen gerekir, sen diyorsun ki 60 Ah'lik bir aküyü 8 Ah ile şarj edersem ne olur..?

60 / 8 = 7.5 saat, yani normal şarja göre biraz hızlı (1.33 hızlı) şarj etmiş olursun, sorun olmaz, sadece akü normal şarja göre çok az daha ısınır.

yine 3 Ah ile şarj edersen 60 / 3 = 20 saat şarj etmen gerek...

Akülerin normal şarj akımı 5 Ah'tir. Sindire sindire sağlıklı bir şarj. Acelen varsa daha yüksek akım, daha az zamanda da şarj edebilirsin, fakat 2 katını geçme.

çok teşekkürler cevap için şarj aleti alırsam nasıl birşeyin yeteceğini anladım da bir de adaptörle falan olabileceğine dair bilgiler var ama yine teknik terimler fazlaydı anlamadım.
mesela elimde şöyle bilgileri mevcut olan adaptör var, 60A lık aküyü şarj için kullanabilir miyim? şarj eder mi? (bu akü jel olandan onu da belirteyim)

AC Adapter
input 230V (dalga işareti) 50 Hz 0.135 A
output 13.5V (düz çizgi altında kesikli çizgi) 1.0 A
yazıcı adaptörümdü :)
eğer bunu kullanabilirsem 60TL vermeyecem şarj aletine.

çok teşekkürler cevap için şarj aleti alırsam nasıl birşeyin yeteceğini anladım da bir de adaptörle falan olabileceğine dair bilgiler var ama yine teknik terimler fazlaydı anlamadım.
mesela elimde şöyle bilgileri mevcut olan adaptör var, 60A lık aküyü şarj için kullanabilir miyim? şarj eder mi? (bu akü jel olandan onu da belirteyim)

AC Adapter
input 230V (dalga işareti) 50 Hz 0.135 A
output 13.5V (düz çizgi altında kesikli çizgi) 1.0 A
yazıcı adaptörümdü :)
eğer bunu kullanabilirsem 60TL vermeyecem şarj aletine.

Elindeki (yazıcı adaptörü) şarj aletinin her ne kadar çıkış voltajı uygun olsa da çıkış akımı en fazla 1 A. DC. Bu da senin 60 Ah'lik akün için maalesef uygun değil, Adaptörü aküye bağlarsan (60 Ah / 24 saat=) 2.5 gün tam yükte şarj etmeye çalışır, bu zaman içinde kadar adaptör zarar görebilir, yanabilir. Adaptörün daha az kapasiteli aküler için uygun olabilir. Örn. Tablet/dizüstü bilgisayar bataryası, Elektrikli bisiklet bataryası, ışıldak bataryası... vs. gibi...
Şarj ederken batarya gerilimine de dikkat etmen gerekir, bataryalar 6 V.'luk ise elindeki adaptörle 2 adet seri olarak şarj edilebilir. Bir olumsuzluk daha adaptörle şarj işleminde şarj süresini, batarya şarjlı/deşarjlı voltajını belirlemen zor gibi, batarya dolduğunda şarjın kesilmesi gerek.

İşte bu yüzden şarj cihazları şarj ederken hem akım hem de gerilim kontrolü yaparak şarj eder, yeterli gerilim seviyesine gelince, akü/batarya dolunca şarjı keser, adaptörde bu kontrol yoktur.

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,216
Kullanıcılar
449,997
Son üye
Ali5534

Yeni konular

Geri