Akü Şarj Ölçümü

Merhaba,
Bu konuyla tekrar rahatsız ediyorum kusura bakmayın. Batarya şarj devresi yapıyordum ama önce sabit bir direnç ile devrenin denemesini yapayım dedim. Aşağıdaki devreyi yapıyorum akım bilgisini ADC ile okuyup PID ile kontrolünü yapıyorum. Çıkış gerilimi, direnç ve akıma göre değişiyor. Akım geçte olsa sabitleniyor. Devre cevap veriyor diyebilirim. Devre çalışırken mosfetler aşırı ısınıyor el değmiyor soğutucu bağlıyorum yine aynı. Ayarladığım akıma göre yük üzerinde 1 amper görürken, ayarlı gerilim kaynağından çekilen akım 3 amper. Bu durumdan mosfetler aşırı ısınıyor. Mosfetlerin Drain-Source arası gerilimi ölçtüğümde yük akımına göre değişen 14.4V'a kadar gerilim değerleri ölçüyorum. Devrede yanlış giden ne olabilir ? bağlantılarımda bir sorun var mı ? Kontrol eder misiniz

Mosfet= IRFP064
mikroişlemci= STM32F407
programlama= Waijung

Yardımınız için teşekkür ederim.

IMG_20200831_230646.jpg

Program olmadan kabaca cevap vereyim iki mos hangi zamanlarda nasil iletime geçiyor?

Burada iki durum olabilir. Biri misterler lineer bolgede calisiyor.

Ikinci konu iki mosfet ayni pwm zamanında on oluyor ise dc bara kisa devre akimi akıtıyordur.

Yani ortada bir sorun var. Program yazmadan anlamıyorum ama genel durum bu.

Birde bu devre buck converter olacak ise semanızı değiştirmemizi oneririm. Bu sekilde cok mantikli gelmedi bana.

Mosfeti 1 adet kullanıp dogrultma icin diyot kullanmanızı oneririm.

Program olmadan kabaca cevap vereyim iki mos hangi zamanlarda nasil iletime geçiyor?

Burada iki durum olabilir. Biri misterler lineer bolgede calisiyor.

Ikinci konu iki mosfet ayni pwm zamanında on oluyor ise dc bara kisa devre akimi akıtıyordur.

Yani ortada bir sorun var. Program yazmadan anlamıyorum ama genel durum bu.

Birde bu devre buck converter olacak ise semanızı değiştirmemizi oneririm. Bu sekilde cok mantikli gelmedi bana.

Mosfeti 1 adet kullanıp dogrultma icin diyot kullanmanızı oneririm.
40kHz'de anahtarlıyorum. Biri on durumundayken diğeri off konumunda. İkisi anahtarlama esnasında çakışmaması için dead band kontrolü yaparak çakışmasını engelliyorum. Devre sadece buck olarak çalışmayacak. Boost olarak da çalışacak o yüzden bu devreyi kullanıyorum.

mosfetler lineer bölgede çalışıyor bunu mu demek istediniz?

VGS gerilimim 15V
VDS gerilimim 14V

Son düzenleme:
Abiler arada laf salatası yapmış gibi olmayayım ama benim de bir düşüncem var...

Bir zamanlar bizim köyün elektrikleri de hiç olmadık zamanda özellikle kışın kesilip duruyordu ben de 2 tane tır aküsü aldım 240 amper 12 volt Bir de 2500w inverter aküleri paralel bağlayıp inverterin girişlerine bağladım elektrik kesilince şalterin birini indirip diğerini kaldırdığım zaman çatır çatır elektriği kullanıyordum. ama akü şarjı için şöyle bir şey yapmıştım.

Bir tane 15 volt çıkış verebilen 100 amperlik trafo sardırdım metal diyotlardan alıp sağlam bir soğutucuya bağladım.
En özel yanı ise ufo sobalarının rezistansını alıp açtım ve yaklaşık 1 ohm direnç elde edene kadar 20 cm boyunda katladım.

Bu direnci de hemen trafonun çıkış ucundan birine bağlayıp diğer ucunu da kaldırdım metal diyotuma bağladım ve direk aküye girdim. Bu sayede akü nabazanlı bir gerilim ile şarj olup içindeki yapıyı öldürmedi ve yıllarca da kullandım ayrıca sabit bir bilgi daha edindim

Bir akü şarj edilirken üzerinde yazan Ah değerinin 10 da biri kadar akım çekiyor yani 100 amperlik akü max 10 amper akım çekiyor full dirençsiz falan bağlarsanız. diğer sabit bilgide akünün gerilim değerinin 1,2 katı ile şarj olması gerektiğiydi.

Benim yaptığım devrede kontrolcü bendim yeter dedim mi fişi çekiyordum iş bitiyordu :D

Ama acs712 kullanmışsınız bence bu akü şarjını kontrol etmek için gayet yeterli hatta şönt direnç bağlayıp akım ölçümü falan da yapabilirsiniz aküyü 14,4 volt ve bir direnç üzerinden şarj ederek akım sıfıra yaklaştıkça kesmeniz acaba daha mantıklı bir yaklaşım olabilir mi ? çünkü şarj oldukça akünün çektiği akım düşüyor ve tam şarj olduğunda da 0 a çok yakın değerlere geliyor yani tamamen boşken 100 amperlik bir akü örneğin 10 amper çekiyorsa şarj oldukça 0,75 ampere falan düşüyor.

Evet yaptığınız devre profesyonel bir devre ama kullanıcı siz olacaksanız o kadar karmaşaya değer mi bilmiyorum bu arada fuzuli bir yorum yaptığım için de özür dilerim.

Merhaba,
Bu konuyla tekrar rahatsız ediyorum kusura bakmayın. Batarya şarj devresi yapıyordum ama önce sabit bir direnç ile devrenin denemesini yapayım dedim. Aşağıdaki devreyi yapıyorum akım bilgisini ADC ile okuyup PID ile kontrolünü yapıyorum. Çıkış gerilimi, direnç ve akıma göre değişiyor. Akım geçte olsa sabitleniyor. Devre cevap veriyor diyebilirim. Devre çalışırken mosfetler aşırı ısınıyor el değmiyor soğutucu bağlıyorum yine aynı. Ayarladığım akıma göre yük üzerinde 1 amper görürken, ayarlı gerilim kaynağından çekilen akım 3 amper. Bu durumdan mosfetler aşırı ısınıyor. Mosfetlerin Drain-Source arası gerilimi ölçtüğümde yük akımına göre değişen 14.4V'a kadar gerilim değerleri ölçüyorum. Devrede yanlış giden ne olabilir ? bağlantılarımda bir sorun var mı ? Kontrol eder misiniz

Mosfet= IRFP064
mikroişlemci= STM32F407
programlama= Waijung

Yardımınız için teşekkür ederim.

Ekli dosyayı görüntüle 67195
Bu devre üst mos ile buck çalışabilir. Ama boost çalışması için alt mosfetin bobinden sonra bağlı olması gerekli. Ve bobin ile çıkış kondansatörü arasında bir shottky veya hızlı bir diyot gerekli. Aynı şeklide buck içinde gerekli olan diyot da eksik.
Buck çalışırken bile verimsizliğin en büyük nedeni diyotların eksikliği.
İzolasyon gereksinimi yoksa alt mos için gate'i daha hızlı sürebilecek bir sürücü kullanabilirsin. TC442x gibi

devre step down (buck) çalışacaksa alttaki mosfete gerek yok. onun yerine bir şatki diyot bağla.
benim tavsiyem buck-boot olarak çalıştır.
Buck-Boost+Converter+Non-inverting+Topology.jpg

bu durumda 14.4 volt yerine daha yüksek veya düşük besleme voltajı ve 12-24 volt akü kullanabilirsin.
yani hem gerilim düşümü hem yükseltmesi yapar.
tlp ile yaparsan üstteki mosfet için çizdiğin gibi ayrı bir besleme kullanmak zorunda kalırsın.
ir2110 kullanırsan 14.4 volt ile üstteki mosfeti besleyebilirsin. bootstrap diyot ve kondansatörü ile. ayrıca besleme kullanmana gerek kalmaz.
step down topoloji ile yapmak istersen yine ir2110 kullanabilirsin.
mosfet gate dirençlerini 10 ohm yap.

Üst mosu sürekli on yapmadan nasıl boost çalışabilecek?
Üst mosu IR21XX kullanarak nasıl %100 duty yapabilecek?
Üst ve alt mosu aynı anda tetikleyerekmi? Olabilir ama verimlilik konusu.?
IR21xx de alt moslar on olmadan bootsrap kapasitörü nasıl dolacak?
Bu durumda sadece buck çalışmak nasıl mümkün olacak? Boostsrap kapasitörü dolsun diye üst kapalı ilen alt mosu açtığında bataryadan da beslenmez diyot nedeniyle. Float, işe yaramaz bir gerilim olur.

Bence üst moslar için izole kaynak + opto daha iyi bir seçim. Boost için alt mosların nasıl sürüleceği konusundaki fikrim bir önceki mesajdaki gibi izole isteniyorsa opto, izolasyon gerekli değilse güçlü bir low side mosfet sürücü olması gerektiği.

Abiler arada laf salatası yapmış gibi olmayayım ama benim de bir düşüncem var...

Bir zamanlar bizim köyün elektrikleri de hiç olmadık zamanda özellikle kışın kesilip duruyordu ben de 2 tane tır aküsü aldım 240 amper 12 volt Bir de 2500w inverter aküleri paralel bağlayıp inverterin girişlerine bağladım elektrik kesilince şalterin birini indirip diğerini kaldırdığım zaman çatır çatır elektriği kullanıyordum. ama akü şarjı için şöyle bir şey yapmıştım.

Bir tane 15 volt çıkış verebilen 100 amperlik trafo sardırdım metal diyotlardan alıp sağlam bir soğutucuya bağladım.
En özel yanı ise ufo sobalarının rezistansını alıp açtım ve yaklaşık 1 ohm direnç elde edene kadar 20 cm boyunda katladım.

Bu direnci de hemen trafonun çıkış ucundan birine bağlayıp diğer ucunu da kaldırdım metal diyotuma bağladım ve direk aküye girdim. Bu sayede akü nabazanlı bir gerilim ile şarj olup içindeki yapıyı öldürmedi ve yıllarca da kullandım ayrıca sabit bir bilgi daha edindim

Bir akü şarj edilirken üzerinde yazan Ah değerinin 10 da biri kadar akım çekiyor yani 100 amperlik akü max 10 amper akım çekiyor full dirençsiz falan bağlarsanız. diğer sabit bilgide akünün gerilim değerinin 1,2 katı ile şarj olması gerektiğiydi.

Benim yaptığım devrede kontrolcü bendim yeter dedim mi fişi çekiyordum iş bitiyordu :D

Ama acs712 kullanmışsınız bence bu akü şarjını kontrol etmek için gayet yeterli hatta şönt direnç bağlayıp akım ölçümü falan da yapabilirsiniz aküyü 14,4 volt ve bir direnç üzerinden şarj ederek akım sıfıra yaklaştıkça kesmeniz acaba daha mantıklı bir yaklaşım olabilir mi ? çünkü şarj oldukça akünün çektiği akım düşüyor ve tam şarj olduğunda da 0 a çok yakın değerlere geliyor yani tamamen boşken 100 amperlik bir akü örneğin 10 amper çekiyorsa şarj oldukça 0,75 ampere falan düşüyor.

Evet yaptığınız devre profesyonel bir devre ama kullanıcı siz olacaksanız o kadar karmaşaya değer mi bilmiyorum bu arada fuzuli bir yorum yaptığım için de özür dilerim.
Has_artvin_li Bey anlatımınızı keyifle okudum. Elinize sağlık. Bir proje için yapmaya çalışıyorum bunu tam kontrollü olması gerekiyor o yüzden çabalıyorum. Teşekkür ederim yorumunuz için

Bu devre üst mos ile buck çalışabilir. Ama boost çalışması için alt mosfetin bobinden sonra bağlı olması gerekli. Ve bobin ile çıkış kondansatörü arasında bir shottky veya hızlı bir diyot gerekli. Aynı şeklide buck içinde gerekli olan diyot da eksik.
Buck çalışırken bile verimsizliğin en büyük nedeni diyotların eksikliği.
İzolasyon gereksinimi yoksa alt mos için gate'i daha hızlı sürebilecek bir sürücü kullanabilirsin. TC442x gibi
ISMAILY Bey, çıkış direnci yerine akü düşününüz. Mosfetlerin gövde diyotları bulunmakta
devre step down (buck) çalışacaksa alttaki mosfete gerek yok. onun yerine bir şatki diyot bağla.
benim tavsiyem buck-boot olarak çalıştır.

bu durumda 14.4 volt yerine daha yüksek veya düşük besleme voltajı ve 12-24 volt akü kullanabilirsin.
yani hem gerilim düşümü hem yükseltmesi yapar.
tlp ile yaparsan üstteki mosfet için çizdiğin gibi ayrı bir besleme kullanmak zorunda kalırsın.
ir2110 kullanırsan 14.4 volt ile üstteki mosfeti besleyebilirsin. bootstrap diyot ve kondansatörü ile. ayrıca besleme kullanmana gerek kalmaz.
step down topoloji ile yapmak istersen yine ir2110 kullanabilirsin.
mosfet gate dirençlerini 10 ohm yap.
Kesmez Bey cevabınız için teşekkür ederim. Devreyi buck-Boost olarak çalıştıracağım. Batarya şarj olurken buck, deşarj olurken boost olarak çalışmasını istiyorum. Çift yönlü bir devre olmasını istiyorum. Paylaştığınız devre ile yapmaya çalıştığım devrede fark bobinin yeri. Ama hala devrenin neden düzgün çalışmadığını anlayamadım.

Bİr başka sorum ise şarj devresini sadece buck olarak yapsam çıkışında hem aküyü şarj edip hem de sağlıklı bir çıkış alabilir miyim yük için?

MPPT tekniği değil mi buck boost içeren şarj kontrolü :rolleyes::confused:?

MPPT tekniği değil mi buck boost içeren şarj kontrolü :rolleyes::confused:?
MPPT farklı bir algoritma hocam
Daha açıklayıcısı olması açısından uğraştığım şey Naki Güler hocanın paylaşmış olduğu
bu şarj kontrol devresi. Devreyi sadece akımı kontrol etmek için bir direnç ile yaptığımda akımı kontrol edebiliyorum ama 150Ah aküde en fazla 600mA verebiliyorum. Kaynak gerilimi arttırdıkça daha fazla akım uygulayabiliyorum ama sağlıklı olan 14.4V olduğu için gerilim seviyesini aşamıyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,182
Kullanıcılar
449,951
Son üye
N4POLYOON

Yeni konular

Geri